Czy warto zostać dziennikarzem, nauczycielem akademickim lub pracować w branży telekomunikacyjnej?


2020-12-07
Jeżeli ktoś chce być dziennikarzem i pyta mnie o radę, to pierwsza, podstawowa brzmi: zastanów się jeszcze nad tym i może wybierz coś innego – mówi Rafał Ziemkiewicz, znany publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny oraz pisarz, w wypowiedzi dla platformy edukacyjnej azir.edu.pl

O specyfice zawodu nauczyciela akademickiego opowiada Monika Madej, rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, natomiast Piotr Muszyński, doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. telekomunikacji, zachęca zainteresowanych karierą w tej branży do podejmowania studiów inżynierskich.

 

Na platformie edukacyjnej azir.edu.pl regularnie zamieszczane są nowe filmy z wypowiedziami ludzi sukcesu: znanych menedżerów, przedstawicieli nauki i sztuki. Opowiadają oni o swoich studiach, radzą, jaki kierunek wybrać i jak rozpocząć biznes, a także dzielą się refleksjami dotyczącymi swojej kariery. Nagrane specjalnie dla Akademii kilkuminutowe filmy można oglądać bezpłatnie. Partnerem strategicznym AZiR jest Żabka Polska.

 

Rafał Ziemkiewicz ostrzega, że dziennikarstwo to zawód o ogromnych kosztach własnych i bardzo wąskim marginesie sukcesu. Dodaje także, że w tym zawodzie warto działać w zgodzie z własnym sumieniem. – Dziennikarz, tak samo jak pisarz, wszystko, co ma, to swoje nazwisko – zaznacza w wypowiedzi dla Akademii Zarządzania i Rozwoju.

 

Według Ziemkiewicza, najważniejsza w zawodzie dziennikarza jest szeroka wiedza i background, a nie same umiejętności fachowe. Jak wyjaśnia, lepszym rozwiązaniem może być ukończenie innych studiów niż dziennikarskie, a później praktyczna nauka zawodu. – Gdybym dzisiaj miał taką decyzję podejmować, to raczej bym właśnie szukał wykształcenia możliwie szerokiego ogólnego, z zamiarem doprecyzowania go potem, w zależności od tego, w jakiej dziedzinie będę się najlepiej czuł – podsumowuje absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jakich jeszcze rad udziela kandydatom na dziennikarzy? Warto posłuchać całej wypowiedzi Rafała Ziemkiewicza dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/najwazniejsza-w-zawodzie-dziennikarza-jest-szeroka-wiedza/

 

O tym, jaki powinien być nauczyciel akademicki, opowiada na platformie AZiR Monika  Madej, rektor Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. – Przede wszystkim musi być ciekawy świata, ciekawy różnych rzeczy, ciekawy ludzi. Musi lubić ludzi, zwłaszcza kontakt z młodzieżą – zaznacza. Jak wyjaśnia, wykładanie na uczelni wiąże się nie tylko z byciem naukowcem w danej dyscyplinie, ale także z nieustannym uczeniem się, jak zarządzać i jak pracować z ludźmi. – Trzeba po prostu lubić tę pracę. Myślę, że to jest najważniejsze – dodaje.

 

Według Moniki Madej, postrzeganie nauczycieli akademickich jako osób, którym „nie wyszło w życiu”, zmienia się obecnie na ich korzyść. Wyjaśnia przy tym, że wielu nauczycieli akademickich, także w WSEiZ, łączy pracę naukową i dydaktyczną z pracą w innym zawodzie. Więcej na ten temat w wykładzie dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/nauczyciel-akademicki-musi-byc-ciekawy-swiata/

 

Do studiów inżynierskich i pracy w branży telekomunikacyjnej zachęca natomiast Piotr Muszyński, doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. telekomunikacji. – Branża telekomunikacyjna zawsze będzie oparta na infrastrukturze, a infrastruktura to przede wszystkim ogromna wiedza inżynierska, oparta na fizyce. To wiedza, która tak właściwie się nie deprecjonuje, ponieważ cykl życia technologii w branży telekomunikacyjnej to dziesiątki lat – tłumaczy. Dodaje także, że chociaż technologie nieustannie ewoluują, wiedza inżynierska pozwala całkowicie zrozumieć zachodzące zmiany.

 

Jak podkreśla, menedżerowie branży telekomunikacyjnej to w większości absolwenci kierunków inżynierskich. Dlatego zainteresowanym karierą w tej branży radzi podjąć studia na politechnice. – Politechnika zawsze będzie fundamentem kreującym najsilniejszy element wiedzy i kompetencji – zaznacza. Jak zdefiniować branżę telekomunikacyjną i czy jest to branża rozwojowa? Tego można się dowiedzieć z miniwykładu Piotra Muszyńskiego dla AZiR: https://azir.edu.pl/wyklad/wiedza-inzynierska-nigdy-sie-nie-deprecjonuje/

 

Cyfrowa forma Akademii gwarantuje możliwość korzystania z jej zasobów wszystkim osobom z dostępem do Internetu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy szkoły, do której uczęszczają. Patronat medialny nad platformą objęły: dziennik Polska The Times, Agencja Informacyjna oraz portale: NaszeMiasto.pl, NaszaHistoria.pl, RaportCSR.pl, podlasie24.pl.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Agnieszka Krupska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl