Dobry sen wspomaga skuteczne odchudzanie


Dobry sen wspomaga skuteczne odchudzanie
2011-06-21
Smażone jajka, boczek, pączek z czekoladą - cokolwiek należy do ulubionych, aczkolwiek niezdrowych śniadań, bywa chętniej wybierane po nocy, która nie cechuje się porządnym, głębokim snem.
Zupełnie naturalnym wydaje się, że ludzie częściej wybierają zdrowe, odżywcze posiłki, nawet te wymagająca znacznych przygotowań, jeśli są wypoczęci i czują się komfortowo. Teraz uczeni z Harvard Medical School i McLean Hospital w Stanach Zjednoczonych, wskazali, w jaki sposób mózg modyfikuje swoje reakcje na żywność, gdy jest się zmęczonym.

Naukowcy zeskanowali mózg 12 zdrowych mężczyzn i kobiet przy użyciu rezonansu magnetycznego pokazując im zdjęcia wysokokalorycznych pokarmów, żywność niskokaloryczną i inne fotografie zawierające m. in. rośliny i kamienie. Następnie poprosili uczestników badania o wypełnienie kwestionariusza oceniającego ich poziom senności - to pozwoliło uzyskać wynik każdego uczestnika na Skali Senności Epworth, która ocenia prawdopodobieństwo prawdopodobieństwa zaśnięcia przez daną osobę w ośmiu typowych sytuacjach z życia codziennego, takich jak siedzenie, oglądanie tv, etc.

Odkryto, że zgłaszane uczucie senności było związane ze zmniejszeniem reaktywności w regionach mózgu odpowiadających za powstrzymywanie się od pewnych szkodliwych działań. Ma to wpływ na leczenie otyłości, ponieważ brak snu może hamować indywidualne pragnienia lub potrzeby, aby trzymać się zdrowej diety.

Oto więc kilka wskazówek, jak zapewnić sobie dobry sen nocny.

• Lepiej się śpi w przewietrzonych, chłodnych pomieszczeniach. Rekomenduje się obniżenie temperatury w sypialni do około 16 stopni Celsjusza.

• Można użyć zatyczek do uszu, jeśli hałas przeszkadza w spaniu.

• Niezłym pomysłem jest zainwestowanie w ciemne rolety, ilość światła dostającego się do sypialni ma wpływ na zaburzenia snu.

• Warto ćwiczyć, ale należy to robić o odpowiednich porach. Nie należy trenować na trzy godziny przed położeniem się do łóżka. Jeśli podejmuje się aktywność fizyczną zbyt późno, ciało będzie potrzebowało czasu na wyciszenie się, co może powodować problemy z zasypianiem

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rafal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl