Domy pełne energii, czyli jak obliczyć świadectwo charakterystyki energetycznej


Domy pełne energii, czyli jak obliczyć świadectwo charakterystyki energetycznej
2012-03-28
Wraz z początkiem 2009 roku w życie weszła ustawa, nakazująca sporządzanie świadectw charakterystyki energetycznej dla budynków oraz lokali – zarówno tych nowopowstałych, jak i przeznaczonych do sprzedaży lub pod wynajem.

Uzyskanie takiego certyfikatu wiąże się jednak z koniecznością przeprowadzenia stosownych obliczeń, związanych z zużyciem energii pierwotnej.  Jak uporać się z tym niełatwym zadaniem oraz czym tak właściwie są świadectwa charakterystyki energetycznej? - wyjaśnia Paweł Rządkowski, właściciel studia architektonicznego RP.81.

Certyfikat energetyczny – co to takiego?

Dyrektywa unijna 2002/91/WE zobowiązuje kraje członkowskie do przyjęcia regulacji w zakresie charakterystyki energetycznej budynków i lokali. Na polskim gruncie wyrazem tych przepisów jest Ustawa Prawo Budowlane z dnia 17 września 2007 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku. Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku i nakłada na inwestorów branży budowlanej obowiązek przygotowania świadectwa charakterystyki energetycznej. W praktyce zajmują się tym osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej, konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej oraz wykwalifikowani audytorzy. Jaką rolę pełni zatem certyfikat energetyczny? Dokument ten informuje nas przede wszystkim o jakości budynku pod względem zużycia energii.  Na poziom jej wykorzystania wpływ ma wiele czynników – od użytych materiałów, przez rodzaj konstrukcji po sprawność instalacji. Elementy te wspólnie decydują o wysokości kosztów związanych z eksploatacją danego budynku bądź lokalu, zatem kupujący nieruchomości zyskują świetne narzędzie w poszukiwaniu najlepszej dla siebie oferty. Inwestorzy natomiast, otrzymują możliwość realnej oceny wartości rynkowej budowanych obiektów. Zależnie od rodzaju prowadzonej działalności potrzebujemy certyfikatów regularnie bądź sporadycznie. Ze względu na to zróżnicowanie dobre rozwiązanie stanowi serwis Certyfikaty Energetyczne Online. Jest on ogólnodostępny i daje do dyspozycji użytkownika trzy rodzaje kont o różnym zakresie funkcjonalności, w zależności od potrzeb. Można więc korzystać z opcji pozwalającej na generowanie jednego certyfikatu dziennie, bądź zdecydować się na nieograniczony dostęp do usług w serwisie. Portal został skonstruowany w taki sposób, że pozwala na zapisywanie tworzonych projektów i wgląd do nich w dowolnym momencie. Certyfikaty Energetyczne Online stanowią nieocenioną pomoc dla architektów oraz inżynierów z branży budowlanej.

Liczenie energii

Dyrektywa unijna zobowiązująca do tworzenia świadectw charakterystyki energetycznej w globalnym ujęciu, ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycia energii. W ujęciu lokalnym sprowadza się ona głównie do umożliwienia zarówno inwestorom jak i nabywcom uczciwej oceny jakości energetycznej budynku. Wiarygodną miarą takiej oceny jest wskaźnik, mówiący o zużyciu energii pierwotnej na metr powierzchni w skali roku. Jest to najważniejszy element świadectwa – 135 kWh/mkw/rocznie to maksymalne dopuszczalne zużycie energii w Polsce. Jak to wyliczyć? Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z serwisu Certyfikaty Energetyczne Online. Po dokonaniu bezpłatnej rejestracji otrzymujemy możliwość korzystania z trzech rodzajów kont – darmowego Basic i płatnych Advanced oraz Professional. Pierwsze, podstawowe pozwala na posługiwanie się kalkulatorem U – za jego pomocą ustalimy właściwości cieplno – wilgotnościowe poszczególnych przegród budynku. Nie ma żadnych ograniczeń czasowych związanych z używaniem tej aplikacji. Korzystanie z bardziej zaawansowanych opcji serwisu umożliwia konto Advanced – do dyspozycji mamy wspomniany kalkulator, ale przede wszystkim zyskujemy możliwość wygenerowania jednego świadectwa energetycznego dziennie. Ponadto tworzone projekty można zapisywać – są one dostępne do wglądu w dowolnym momencie. Konto Professional daje możliwość nieograniczonego korzystania z zasobów serwisu – brak limitu dziennego wygenerowanych świadectw, stały dostęp do zapisanych dokumentów, kalkulator U. Sama obsługa aplikacji jest prosta - na podstronie Nowy certyfikat umieszczono zakładki ze składowymi niezbędnymi do wyliczenia świadectwa energetycznego, są to m.in. opis budynku, przegrody i elementy, ogrzewanie. Po starannym wypełnieniu wszystkich pól, wpisując odpowiednie parametry, otrzymujemy interesujący nas certyfikat. Jest on zapisany w formacie PDF, gotowy do wydruku.

Prawo budowlane jest dynamicznie zmieniającą się dziedziną. Obowiązki, jakie nakłada na nas ustawodawca, wymuszają dostosowanie się do nowej rzeczywistości. W takim wypadku niezwykle przydatne są narzędzia, które pozwalają zrobić to w prosty sposób, gwarantując przy tym oszczędność czasu. Certyfikaty Energetyczne Online wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl