Drewno na ogrzewaniu podłogowym


2011-04-15
Sezon grzewczy powoli dobiega końca, jednak część osób już teraz myśli o zapewnieniu sobie ciepła w zimowe miesiące. Nic w tym dziwnego. Wiosna sprzyja pracom remontowym i budowlanym, a decyzji związanych z ogrzewaniem nie powinno się zostawiać na przysłowiową ostatnią chwilę.

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości, wśród nich także ogrzewanie podłogowe. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że można na nim instalować także drewno. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto zdać sobie sprawę z kilku zasad, dzięki którym nic nie zakłóci spokoju domowników w długie zimowe wieczory.

- Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest wybór gotowej deski warstwowej.  Drewno instalowane na ogrzewaniu musi być odporne na wahania temperatury i wilgotności. Najlepiej sprawdza się w tym względzie dąb lub drewno egzotyczne – mówi Paweł Bekas - ekspert firmy Chapel Parket Polska. - Także kolor parkietu ma znaczenie; na jasnych deskach nawet niewielkie szczeliny są bardziej widoczne. Odradzałbym zatem instalowanie jesionu, czy klonu na ogrzewaniu podłogowym - dodaje P. Bekas.

Jednym ze sposobów montażu desek jest przyklejenie ich do podłoża. Przy wyborze kleju należy pamiętać, że substancja ta musi utrzymywać swoje właściwości i elastyczność nawet przy dużych wahaniach temperatury. Przed zakupem trzeba się upewnić, czy produkt zachowa swoje walory przez wiele lat.  Jeśli użyjemy niewłaściwej substancji w podłodze powstaną szczeliny. Na opakowaniach produktów odpornych na podwyższoną temperaturę widnieje symbol "ogrzewanie podłogowe". To z pewnością cenna wskazówka, która pomoże wybrać klej, zaprawę gruntującą, czy lakier.

O tym jak długo będziemy mogli cieszyć się idealną podłogą w ciepłym wnętrzu nie decyduje tylko wybór kleju i drewna. - Deski poddawane są obróbkom, dzięki którym można je stosować na ogrzewaniu podłogowym. Nie należy jednak zapominać, że to w dalszym ciągu jest drewno. Materiał ten zmienia swoje właściwości pod wpływem warunków, jakie panują w otoczeniu. Nie bez znaczenia jest zatem wilgotność powietrza  i temperatura, która panuje w pomieszczeniu – wyjaśnia ekspert Chapel Parket Polska.

Bezwzględnym warunkiem umożliwiającym układanie desek na ogrzewaniu podłogowym jest protokół z wygrzewania posadzki grzewczej. Dodatkowo, przez kilkanaście dni przed zainstalowaniem posadzki warto utrzymywać temperaturę ogrzewania na poziomie 21 stopni w skali Celsjusza i w tej temperaturze instalować. Najlepiej zachować tę wartość także przez pierwsze dwie doby po montażu, a następnie zwiększać ją o 1 lub 2 stopnie dziennie. Co ważne,  26 stopni Celsjusza to górny limit, powyżej którego nie należy ustawiać ogrzewania podłogowego.

Podczas montażu podłogi dobrze jest zachować zalecaną przez producenta wilgotność.
- W przypadku deski Chapel In Between radzimy zachować wilgotność na poziomie 9 procent (+/- 3 proc.). Wilgotność względna powietrza powinna przez cały rok oscylować w granicach 45-60 procent. Wyższy poziom prowadzi do pęcznienia drewna i grozi uszkodzeniem materiału. Z kolei niższa wilgotność wiąże się z zsychaniem i powstawaniem większych lub mniejszych szczelin - mówi P. Bekas.

Nawet najlepszy montaż nie wyeliminuje zupełnie pracy drewna, bo to naturalny proces tego materiału. Można ją jednak ograniczyć poprzez stosowanie się do zaleceń producentów. W tym celu poleca się m.in. korzystanie z nawilżaczy powietrza.
- Równomierne ogrzanie całej posadzki pomoże wyeliminować nierównomierną pracę drewna. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest bardzo wysoki komfort, bo na podłodze nie będą się tworzyć chłodniejsze miejsca - podpowiada Paweł Bekas.

Odpowiedni gatunek drewna i jego kolor, dobrej jakości klej zachowujący przez lata swoje właściwości oraz utrzymywanie właściwego poziomu temperatury i wilgotności – to najważniejsze czynniki wpływające na wygląd i użyteczność drewnianych podłóg. Warto podjąć pewien wysiłek i zadbać o spełnienie wszystkich warunków instalacji i użytkowania posadzki. Należycie potraktowane drewno z pewnością odpłaci się w pięknym stylu.

* * *
Firma Chapel Parket Polska ma swoją siedzibę w Raciborzu. Jest generalnym przedstawicielem na Polskę producenta stylizowanych podłóg drewnianych holenderskiej marki Chapel Parket, specjalizującej się w produkcji podłóg dębowych. Chapel Parket Polska zajmuje się hurtową sprzedażą  poprzez ogólnopolską sieć dystrybutorów handlowych.  Zakład produkcyjny mieści się w Kietrzu. Stosowany przy obróbce drewna olej FloorService Hardwax ma dużą odporność na ścieranie, działanie wody, wina, piwa, coli, kawy, herbaty, soków owocowych i mleka, zgodny z normą DIN 68861 1A.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl