Dwa działy akwarystyki


2011-09-17
Akwaria stojące w naszych domach są częścią pięknego, podwodnego świata, który fascynował człowieka od wieków. Szacuje się, że w Polsce jest około 500 tysięcy miłośników akwarystyki.

Powszechnie uważa się, że akwarystyka słodkowodna, czyli amatorskie, lub zawodowe hodowanie zwierząt i roślin słodkowodnych w akwarium jest prostsza, gdyż nie wymaga tak rozległej wiedzy i sprzętu jak akwarystyka morska, polegająca na hodowaniu w domowych akwariach organizmów morskich. Ryby, które najczęściej są umieszczane w naszych słodkowodnych akwariach, to między innymi: Bojownik wspaniały, Długowąs azjatycki, Gupik „Pawie oczko”, czy Mieczyk weloniasty. Z kolei miłośnicy ryb morskich w swoich akwariach najczęściej hodują różne gatunki Muren (szczególnie popularne są te, które nie osiągają zbyt dużych rozmiarów), piękne Iglicznie i Koniki morskie, oraz ryby z gatunku Garbikowatych, które bardzo dobrze sprawdzają się w zbiornikach rafowych. W porównaniu z fauną akwariów słodkowodnych liczba roślin hodowanych przez miłośników akwarystyki morskiej, jest uboga. Najczęściej spotykana jest Zostera morska, oraz niektóre gatunki glonów. Wśród licznych gatunków roślin słodkowodnych znajdują się między innymi: Vesicularia dubyana, Nesaea crassicaulis, Hygrophila polysperma, oraz Echinodorus schuleteri.


Danio malabarski – wdzięczna wizytówka naszego akwarium


Zastanawialiście się kiedyś co sprawi, że nasze akwarium zostanie dostrzeżone przez gości naszego domu? Czymś co zwraca uwagę przechodniów na różnego rodzaju akwaria są przede wszystkim ryby. Dobrze kiedy są to ryby żwawe i żerujące w ciągu dnia tak jak, na przykład - Danio Malabarski. Ta niewielka, ruchliwa niebieska rybka sprawi, że nikt nie przejdzie obok naszego akwarium obojętnie, tylko będzie się musiał zatrzymać i choć przez chwilę popatrzeć. Akwarystyka słodkowodna, której uprawianie daje możliwość posiadania w obsadzie swojego domowego zbiornika wodnego opisywane rybki, stwarza co prawda również wiele innych możliwości zaabsorbowania ludzkiej uwagi. Niektóre gatunki brzan, na przykład równie skutecznie przykuwają wzrok, gdyż ubarwione są w odcieniach żółci i jasnego fioletu. Nie są jednak tak ruchliwe jak Danio Malabarski, który żeruje pływając tam i z powrotem tuż pod powierzchnią wody dokładnie naprzeciwko frontowej ściany naszego akwarium. Akwarystyka morska daje większe pole do popisu. Tworząc, na przykład, akwarium rafowe nie musimy się właściwie martwić o to czy ktoś będzie chciał je oglądać, bo takie akwaria zwykle ogromnie absorbują uwagę wszystkich przechodniów.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

wolfik

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl