Ekologia w magazynie – jak nowoczesne technologie służą środowisku?


Ekologia w magazynie – jak nowoczesne technologie służą środowisku?
2020-12-07
Logistyka robi zwrot w kierunku ekologii – wg raportu C&W 82% najemców magazynów jest zainteresowanych eko rozwiązaniami. Budynki na całym świecie generują ponad 40% całkowitej emisji CO2. Niektóre z nowoczesnych systemów magazynowych umożliwiają odzyskiwanie i zmniejszenie zużycia energii.

Zmiana nawyków i reorganizacja procesów na bardziej ekologiczne to coraz popularniejszy trend. Coraz większy zwrot logistyki w kierunku ochrony środowiska widoczny jest w wynikach raportu firmy Cushman&Wakefield pt. „Industrials go green” – aż 82% najemców obiektów magazynowych wyraża zainteresowanie stosowanymi w budynkach rozwiązaniami ekologicznymi Firmy coraz szerzej dostrzegają korzyści, jakie niesie za sobą inwestowanie w nowoczesne systemy, których zadaniem jest ograniczanie zużycia zasobów. Coraz rzadziej dziwi także zależność pomiędzy ekologią a ROI – nowoczesne obiekty przynoszą korzyść nie tylko naszej planecie, ale i portfelowi. Według raportu C&W traktując ekologiczne rozwiązania jako inwestycję, średni okres zwrotu wynosi od 3 do 10 lat użytkowania obiektu.

Zmiana w rękach biznesu

Popularność zielonych magazynów i stosowanych w nich ekologicznych rozwiązań to jednak nie tylko trend, ale także konieczność. – Działalność biznesowa ma ogromny wpływ na środowisko, a budynki na całym świecie poprzez ogrzewanie, chłodzenie i energię elektryczną generują ponad 40% całkowitej emisji CO2. Niektóre nowoczesne systemy gwarantują nie tylko efektywność magazynowania na wysokim poziomie, ale też dzięki rozwiązaniom eko stanowią sposób na redukcję kosztów – mówi Anna Wiśniewska, Managing Director w Element Logic.

Magazyny pochłaniają ogromne ilości zasobów, ale zarządzanie nimi w sposób zrównoważony jest możliwe. Zmiana nawyków i  reorganizacja procesów są jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed nami w nadchodzących latach. W badaniu FOB pt. „Menedżerowie CSR 2020” aż 90% respondentów było zdania, że biznes ma do odegrania ważną rolą w dostosowania Polski do skutków zmian klimatycznych oraz przeciwdziałaniu tym zmianom.

Jak zatem przeorganizować swoje procesy, by mogły stać się bardziej ekologiczne, a jednocześnie – wydajne i oszczędne? Wdrażanie nowych rozwiązań, jak na przykład biodegradowalne lub wielokrotnego użytku opakowania, ekologiczne oświetlenie czy przeszklone ściany umożliwiające wykorzystanie naturalnego światła mogą zminimalizować pozostawiany przez biznes ślad węglowy. Oprócz rozwiązań stosowanych na etapie budowy obiektu, rewolucyjne okazują się także nowoczesne systemy automatyzacji magazynu.

Roboty zmniejszają zapotrzebowanie na energię

Operacje w tradycyjnym magazynie wymagają stworzenia właściwych warunków dla pracownika, w tym zapewnienia ogrzewania oraz dobrego oświetlenia w całym obiekcie. Automatyzacja choć części procesów znacznie ogranicza zapotrzebowanie na energię cieplną oraz elektryczną – roboty mogą pracować w ciemności i przy niskich temperaturach. Dzięki implementacji nowoczesnych systemów energia zużywana jest w tych obszarach budynku, które wykorzystywane są przez pracowników. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć dużą część emisji i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Działające na akumulatorach roboty AutoStore wytwarzają ponadto własną energię elektryczną gdy zwalniają lub opuszczają pojemnik, zamiast niepotrzebnie zużywać ją podczas hamowania.

– Roboty regenerują energię za każdym razem, gdy opuszczają pojemnik lub zmniejszają prędkość – podobnie jak samochód elektryczny – dzięki czemu energia cyrkuluje i jest stała. Dziesięć robotów AutoStore zużywa tyle samo energii co jeden odkurzacz. Mogą one z łatwością korzystać także z energii słonecznej, dzięki czemu idealnie nadają się do zastosowania w nowoczesnych energooszczędnych magazynach – mówi Anna Wiśniewska, Managing Director w Element Logic.

Dodatkowym sposobem na ograniczenie zużycia energii (także w miejscach użytkowanych przez pracowników) jest instalacja oświetlenia LED. Ekologiczne diody są jaśniejsze i trwalsze niż tradycyjne żarówki. Ich wybór może zmniejszyć moc potrzebną do utrzymania oświetlenia magazynu nawet o 80% w porównaniu z konwencjonalnymi opcjami.

Samowystarczalny magazyn Berggaard Amundsen

Panele słoneczne montowane na dachu lub ścianach budynku to kolejny ze sposobów na redukcję zużycia energii – zebrana w ten sposób wykorzystana może zostać do zasilania robotów oraz sprawić, że magazyn stanie się samowystarczalny. Przykładem takiego magazynu jest znajdujący się nieopodal Oslo magazyn Berggaard Amundsen. Zajmująca się hurtową sprzedażą elektroniki firma zainstalowała w swoim obiekcie 1050 paneli słonecznych na dachu oraz panele pokrywające 50m2 fasady, zapewniając sobie samowystarczalność w okresie od kwietnia do września. Budynek – mimo ubogich w słońce norweskich zim – generuje 230 000 kilowatogodzin czystej energii rocznie. Ekologiczny obiekt dopełniają samoładujące się roboty AutoStore, dostarczone przez Element Logic. Automatyczne rozwiązania pomagają Berggaard Amundsen ograniczyć zużycie energii w jeszcze większym stopniu. Firma została doceniona za uruchomienie przyjaznego dla środowiska magazynu i w efekcie otrzymała certyfikat „Eco-lighthouse”.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dotPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl