Ekologiczne ogrzewanie c.w.u. Case study: Wspólnota Mieszkaniowa w Wejherowie


2023-12-19
Dostarczanie c.w.u. w spółdzielniach mieszkaniowych ma istotny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Wiele spółdzielni decyduje się na rewitalizację swoich systemów grzewczych. Jedną z nich jest wspólnota w Wejherowie, która zainwestowała w urządzenia Termet.

Dostarczanie ciepłej wody użytkowej we wspólnotach mieszkaniowych może być przedmiotem wielu wyzwań, zarówno technicznych, jak i ekonomicznych czy środowiskowych. Starzejąca się infrastruktura, wysokie koszty ogrzewania, niespełniające norm ekologicznych urządzenia, zagrażające środowisku.

Rozwiązaniem dla wielu spółdzielni może być inwestycja w nowoczesne, bardziej efektywne i ekologiczne systemy grzewcze oraz systemy zarządzania energią, aby zminimalizować te problemy i zapewnić mieszkańcom komfortowe i ekonomiczne warunki życia.

Właśnie na taki krok zdecydowali się przedstawiciele Wspólnoty Mieszkaniowej w Wejherowie.

Aby obniżyć koszty związane z dostarczaniem ciepłej wody użytkowej, zainstalowano tam pompę ciepła dużej mocy Termet oraz panele fotowoltaiczne o mocy około 30 kW, a także zbiorniki ciepłej wody o łącznej pojemności 2200 l. Dzięki temu mieszkańcy odczują zmiany już w najbliższych miesiącach.

-          Obliczyliśmy, że podgrzewanie wody z energii odnawialnej pozwoli zredukować koszty uzyskania c.w.u. nawet do zera (pomijając oczywiście amortyzację i ewentualne koszty serwisu urządzeń). Przyjęta moc pompy ciepła pozwala na podgrzanie niezbędnej dla mieszkańców ilości wody w ciągu 8 godzin w ciągu dnia, co zapewnia jej zasilanie przez dużą część roku tylko z paneli fotowoltaicznych. W okresie zimowym pompa ciepła będzie natomiast zasilana z sieci energetycznej, ale koszty tej energii zostaną pokryte z nadwyżki mocy z paneli odsprzedanej latem. Cały system współpracuje z węzłem cieplnym budynku, co daje możliwość różnej konfiguracji współpracy – tłumaczy Henryk Czubek, prezes Wspólnoty Mieszkaniowej w Wejherowie.

 

Poza pompą ciepła oraz instalacją fotowoltaiczną, wspólnota korzysta również z magazynu ciepłej wody, co jest kluczowe dla powodzenia całej inwestycji. Woda jest ogrzewana w godzinach, w których energia jest najtańsza, a następnie przechowywana, aby zminimalizować koszty. Czym jeszcze wyróżnia się instalacja?

-          - W Wejherowie zainstalowałem pompę ciepła Termet Heat Platinum 23. Została wybrana przez wspólnotę z uwagi na wysoki współczynnik COP oraz na technologię EVI. Poparliśmy ten wybór, z uwagi na optymalny stosunek ceny do jakości urządzenia. Aby zainstalować pompę, przeszliśmy wcześniej szkolenie u producenta zakończone certyfikatem. Cała instalacja w Wejherowie jest przykładem świeżego spojrzenia na problem c.w.u. Z obliczeń inwestora wynikało, że ogrzewanie wody pochłania od 50-60% całego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki pozyskania c.w.u. z OZE, rachunki za ciepło zostaną znacznie obniżone, co z pewnością zauważą mieszkańcy - wyjaśnia Wiesław Brunka, właściciel firmy INSTALEX Reda.

Dzięki przemyślanej inwestycji i wsparciu profesjonalistów, wspólnota może nie tylko liczyć na poprawę stanu swoich finansów, ale także - ma pewność, że system ogrzewania jest przyjazny dla środowiska.

Więcej: https://www.termet.com.pl/


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jagoda Mówińska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl