Emocje w biznesie – czy jest na nie miejsce na pozycji lidera?


Emocje w biznesie – czy jest na nie miejsce na pozycji lidera?
2023-11-21
Menadżerowie otoczeni stereotypem o "silnym i bezwzględnym liderze" często zastanawiają się, czy w biznesie oraz zarządzaniu jest miejsce na emocje. Zaniedbywanie tego obszaru to błąd. W erze technologii i automatyzacji emocje pozostają niezastąpione w kreowaniu wartości oraz relacji.

Emocje w biznesie bywają często bagatelizowane i określane mianem czynnika ludzkiego, który można zneutralizować. Nic bardziej mylnego. Stanowią siłę napędową, której nie powinno się ignorować. Działają na każdym poziomie - od komunikacji z pracownikami, przez relacje z klientami, aż po podejmowanie strategicznych decyzji. Długoterminowe planowanie, negocjacje, pokonywanie problemów - w tych wszystkich obszarach emocje odgrywają kluczową rolę.

Emocje w biznesie

Przez lata postrzegane jako słabość, zwłaszcza w sferze profesjonalnej, gdzie dominuje logika i efektywność. W środowisku biznesowym, gdzie każda decyzja jest ważona i mierzona wskaźnikami, wprowadzenie emocji wydaje się ryzykowne. Ale czy na pewno? W rzeczywistości, emocje są nieodłącznym elementem ludzkiej psychiki i mają ogromny wpływ na jakość relacji w zespole, kreatywność, a nawet wyniki finansowe firmy.

Z psychologicznego punktu widzenia, emocje są częścią ludzkiego życia i mają wpływ na nasze codzienne decyzje. Często zapominamy, że za sukcesem w biznesie nie przemawiają jedynie statystyki i procedury. Gdzie w tym wszystkim relacje czy morale zespołu? Zapominanie o emocjach w zarządzaniu może prowadzić do szeregu problemów. Począwszy od spadku produktywności po zwiększone ryzyko wypalenia wśród zespołu. Lider, który ignoruje emocje, traci możliwość zbudowania głębokiej, autentycznej więzi ze swoimi pracownikami. To z kolei osłabia zaangażowanie i negatywnie wpływa na wyniki firmy- mówi Wojciech Kamiński, dyrektor zarządzający sieci Maxi Zoo Polska.  

Co, kiedy ich zabraknie?

Ignorowanie emocji w biznesie może prowadzić do wielu problemów. Pracownicy czują się niedocenieni i zdemotywowani, co odciska się na ich produktywności. Zaniedbanie aspektu emocjonalnego może również doprowadzić do wewnętrznych konfliktów, a nawet do utraty wartościowych specjalistów. Ponadto, brak uwzględnienia emocji w podejmowaniu decyzji może ograniczać zdolność firmy do adaptacji i innowacji.

Emocje to podstawa tworzenia dobrego miejsca pracy

Zrozumienie i akceptacja emocji, zarówno własnych, jak i pracowników, może być potężnym narzędziem w rękach lidera. Emocje mogą służyć jako wskaźnik niewypowiedzianych potrzeb, problemów czy możliwości, których nie da się zobaczyć przez pryzmat analityki. Emocjonalna inteligencja pomaga w budowaniu silnych, zdrowych relacji w zespole i jest kluczem do sukcesu w każdym biznesie. Poleganie na emocjach nie oznacza braku racjonalności. To raczej zrozumienie, że optymalne decyzje biznesowe są wynikiem równowagi między logiką a emocjami. Empatia w negocjacjach, pasja w tworzeniu nowych produktów czy entuzjazm w motywowaniu zespołu to elementy, które zdecydowanie wpływają na jakość i efektywność pracy. Od początku zwracam uwagę na obszar emocji w Maxi Zoo. Naszym celem jest tworzenie kultury organizacyjnej, w której każdy jest doceniany i szanowany. Nie zamykamy się na problemy pracowników. Każdy ma szansę na rozmowę i swobodne wyrażanie swojej opinii. Co więcej, nasze biuro i wszystkie sklepy stacjonarne są otwarte dla pupili. Wiemy, jak czworonożni przyjaciele wpływają na zdrowie psychiczne. Ich obecność daje pracownikom poczucie komfortu. Miłość do zwierząt to fundament naszej działalności, dlatego cieszę się, że pupile mogą nam towarzyszyć każdego dnia. Zależy nam również na tym, żeby dbanie o pracowników nie było tylko pustym hasłem. Prowadzimy regularne badania nastrojów wewnątrz firmy i upewniamy się, że tworzymy dobre środowisko pracy. W końcu to pracownicy są prawdziwą siłą każdej organizacji. - dodaje Wojciech Kamiński.

Podsumowując, emocje nie są miękkim elementem, o którym można zapomnieć. Są integralną częścią każdej organizacji. Zamiast zadawać sobie pytanie, czy w biznesie jest miejsce na emocje, lepiej zapytać, jak je wykorzystać, aby stworzyć wartościowe środowisko pracy. Ostatecznie, biznes jest przecież tworzony przez ludzi i dla ludzi, a emocje są tym, co nas definiuje. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Maxi Zoo Polska
http://www.maxizoo.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl