2012-05-14
Wiesław Różacki, Prezes Zarządu RAFAKO otrzymał nagrodę za „Osobowość” w polskiej energetyce. Statuetki wręczano 24 kwietnia podczas konferencji w Expo Silesia w Sosnowcu.
Po raz czwarty w sosnowieckim centrum wystawienniczo-handlowym Expo Silesia odbyła się konferencja pn. „Inwestycje w Polski Sektor Elektroenergetyczny. Nowe Bloki w Energetyce”. Na konferencji obecni byli przedstawiciele największych spółek w Polsce, m. in. lider w branży wydobywczej węgla brunatnego oraz największy wytwórca energii elektrycznej w kraju – PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., drugi pod względem wielkości producent zasilania elektrycznego – TAURON Wytwarzanie S.A.
W tym roku po raz pierwszy spotkanie uświetnili prezesi chińskiego koncernu China National Electric Engineering Corporation, który startuje w przetargach na budowę elektrowni w naszym kraju. Chińska firma stara się o pozyskanie kontraktu m. in. na budowę Elektrowni Północ. Bierze udział również w przetargu na zdobycie zlecenia w Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Jaworzno III.
O planach przedstawicieli Państwa Środka związanych z energetyką w naszym kraju miał okazję posłuchać Krzysztof Burek, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds Handlowych w RAFAKO. Wiceprezes Zarządu raciborskiej spółki również uczestniczył w sosnowieckiej konferencji. - Chińczycy niewątpliwie są bardzo mocną siłą i mocno prą na Europę. Wizyta chińskiego premiera w naszym kraju jeszcze bardziej zwiększa perspektywy zaistnienia na naszym rynku tamtejszych firm- przyznaje Krzysztof Burek. Przy czym Wiceprezes dodaje, że firmy te są kompetentne, solidne, ale nie do końca znają standardy europejskie. – Wchodzące do Polski chińskie firmy to potęgi na bardzo dużą skalę i bezsprzecznie dobrze wykonują powierzone im inwestycje, ale nasze zamówienia w Polsce realizuje się nieco inaczej. Jest wiele spaw, które umykają inwestorom zagranicznym, szczególnie z tak daleka- mówi K. Burek. - Aby realizować dane zadania, trzeba być jednak na miejscu. Znać realia, potrafić poruszać się w gąszczu przepisów krajowych, a przede wszystkim potrafić porozumieć się i być zrozumianym przez klienta i podwykonawców – wylicza wiceprezes raciborskiej spółki.
W trakcie konferencji miał miejsce również panel dyskusyjny, gdzie omówiono także tematy dotyczące m. in. projektów inwestycyjnych w zakresie produkcji energii elektrycznej, wydajnych technologii i urządzeń dla bloków energetycznych, założeń i planów inwestycyjnych w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz poprawy bezpieczeństwa w energetyce, jak również sposobów finansowania inwestycji energetycznych. Ten ostatni panel najbardziej zainteresował Wiceprezesa RAFAKO, Krzysztofa Burka. - Panel dyskusyjny, w którym brałem udział nosił dość przewrotny roboczy tytuł: „Czy dostawcy dla energetyki są w stanie tanio i szybko zrealizować planowane inwestycje?” Było to dość prowokacyjne postawienie zagadnienia, bo przecież nie chodzi o to, żeby budować tanio i szybko, ale żeby inwestycja była zrobiona dobrze. Energetyka to przede wszystkim inwestycje, które mają nam służyć pomyślnie na długie lata i dlatego jakość jest najważniejsza - podsumowuje Krzysztof Burek.
Podczas konferencji w Expo Silesia organizatorzy wręczyli statuetki „Lidera Czystych Technologii w Energetyce”. W kategorii „Firma” nagrodę otrzymała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., za projekt i realizację nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW pracującego w Elektrowni Bełchatów. Natomiast statuetkę w kategorii „Osobowość” przyznano Wiesławowi Różackiemu, Prezesowi Zarządu RAFAKO.
- Do tej pory jestem zaskoczony nagrodą. Bardzo miło, że zostałem wyróżniony w takiej właśnie kategorii, ponieważ nagrody za „Osobowość” w naszej branży przyznaje się bardzo rzadko. Jednak uważam, że nagroda ta nie należy się mnie lecz zespołowo pracownikom firmy RAFAKO - przyznaje Wiesław Różacki.
Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
Adventure Media
|
|