Ferie czas start! Nie ryzykuj i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy planowaniu podróży
Biura podróży i hotele kuszą korzystnymi ofertami, ale przed rezerwacją należy sprawdzić touroperatora, a w przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu – innych usługodawców. Pomoże to zaoszczędzić przykrych niespodzianek, wielu stresów i mnóstwa pieniędzy.
W 2025 roku ferie szkolne zostały podzielone na cztery tury. Jako pierwsi, 20 stycznia, dwutygodniowy wypoczynek rozpoczną dzieci i młodzież z 4 województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Tydzień później - podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a 3 lutego mieszkańcy dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni, w terminie od 17 lutego do 3 marca, na przerwę międzysemestralną udadzą się uczniowie z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.
W tym czasie wiele dzieci (a także ich rodziców) wyjedzie w góry bądź wybierze cieplejsze kierunki. Jak wynika bowiem z badania „Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach", zrealizowanego na potrzeby raportu „Turystyka w 2023 r." Głównego Urzędu Statystycznego, Polacy chętnie podróżują. Aż 65,6 proc. mieszkańców naszego kraju w 2023 r. uczestniczyło w przynajmniej jednym prywatnym wyjeździe turystycznym, z co najmniej jednym noclegiem. Widać to też po dynamicznie rosnącym rynku. Touroperatorzy w 2023 r. zabrali na wakacje 4,43 mln osób, o 31,3 proc. więcej niż w roku poprzedzającym (dane pochodzą z raportu „Podsumowanie roku 2023 w turystyce wyjazdowej" Instytutu Badań Rynku Turystycznego TravelDATA).
- Głód podróżowania wśród Polaków jest ogromny. W trakcie pandemii nie tylko wyhamowała światowa gospodarka, ale także ze względu na restrykcje utrudniony był dostęp do atrakcji, obiektów kulturalnych, czy miejsc kultu religijnego. Teraz, kiedy nie ma już obostrzeń, ludzie „nadrabiają" turystyczne zaległości, również zimą. Zwłaszcza że to bardzo dobry moment na odwiedzenie dalszych, egzotycznych kierunków. Alternatywą dla białego szaleństwa w styczniu i lutym mogą być region Karaibów, Zanzibar bądź Sri Lanka, a poszukujący bardziej komfortowych temperatur powinni być zadowoleni wybierając też nieco bliższe destynacje. Niezmienną popularnością cieszy się np. egipskie wybrzeże Morza Czerwonego - mówi Katarzyna Bayraktar, Szefowa Działu Podróży Grupowych w biurze podróży Join UP! Polska.
Bezpieczeństwo klienta to podstawa
Turyści, chcący podróżować w bezpieczny sposób, powinni zawsze weryfikować podmioty, z którymi zamierzają się wybrać na wakacje. W przypadku biur podróży i agencji turystycznych służy temu Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych, którą prowadzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (CEOTiPUNPUT). Można w niej zobaczyć, czy na pewno taka firma znajduje się w rejestrze aktywnych organizatorów turystyki. A co za tym idzie, w razie niewypłacalności, liczyć na wsparcie w ramach gwarancji. Dodatkowo, jeżeli okaże się ona niewystarczającej wysokości, klientów chroni Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, na który składki odprowadzają działający w Polsce touroperatorzy.
- Wybierając wymarzone wczasy kierujmy się rozsądkiem. Decydując się na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży i korzystając z usług znanych nam agencji turystycznych, upewnijmy się, że znajdują się one w centralnej bazie podmiotów obecnych na tym rynku. To sygnał, że dana firma spełnia restrykcyjne wymagania prawne. W przypadku, gdy pojawią się nieprzewidziane trudności, ich klienci będą objęci ochroną sektorową - wyjaśnia Katarzyna Bayraktar.
Wyjazd indywidualny - uwaga na oszustów
Od lat w okresach szczytu turystycznego dochodzi do wielu przypadków oszustw, które sprowadzają się do wyłudzania płatności za noclegi w nieistniejących, lub podszywających się pod istniejące, obiektach. Dlatego turyści indywidualni powinni szczegółowo weryfikować oferty w tym zakresie. Warto sprawdzać, np. na stronach renomowanych pośredników lub w mapach Google, czy wymarzony hotel rzeczywiście zlokalizowany jest pod podanym adresem. Co więcej, niektóre gminy prowadzą wykaz pensjonatów i kwater prywatnych na swoim terenie. Ponadto, pod żadnym pozorem nie należy dokonywać opłat poza oficjalnymi kanałami sprzedaży. Co do zasady, uregulowanie płatności kartą będzie bezpieczniejsze od tradycyjnego przelewu, dzięki możliwości reklamacji transakcji u wystawcy. Tak samo ważne jest, by znać swoje prawa podczas podróży samolotem, które są szczegółowo dostępne m.in. na oficjalnej stronie internetowej Unii Europejskiej.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Zarówno zimowe szaleństwo na nartach, jak i wypoczynek w ciepłych krajach mogą wiązać się z ryzykiem nieszczęśliwego wypadku, nagłego zachorowania lub zaostrzenia choroby przewlekłej. W tym kontekście warto rozważyć wykupienie indywidualnej polisy ubezpieczeniowej, która pokryje koszty leczenia bądź transportu medycznego. Jest to szczególnie istotne, gdy wybieramy się poza Unię Europejską, gdzie nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów organizowanych samodzielnie, ponieważ każda impreza turystyczna realizowana przez biuro podróży zapewnia taką polisę. Jednak trzeba pamiętać, że są to ubezpieczenia z podstawowym pakietem świadczeń i w przypadku długotrwałej rekonwalescencji mogą nie pokryć wszystkich kosztów, np. transportu medycznego do kraju.
Nadesłał:
p.artymowski@cecpolska.pl
|