Fiskus nie pobierze podatku od kart przedpłaconych


2012-03-06
W firmach trwa właśnie okres planowania, co można podarować pracownikom z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych.

- Takie prezenty warto dobrze przemyśleć. Można bowiem – zgodnie z prawem - uniknąć konsekwencji podatkowych – Henrietta Varju, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu z firmy Edenred, oferującej świadczenia pozapłacowe.
Zamiast papierowych bonów, od których pracownik musi zapłacić podatek, warto przekazać gotówkę, ale w formie karty przedpłaconej. To nic innego, jak karta płatnicza z określonym limitem.
- Sama karta, dzięki jej wielu zaletom, a także dodatkowym korzyściom w postaci rabatów dla użytkownika, jest prezentem trafionym i najlepiej postrzeganym przez samych pracowników – zauważa Henrietta Varju.
Badania opracowane przez PBS DGA we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Emitentów Kart Podarunkowych wskazują, że według 62 proc. Polaków osób karta podarunkowa to odpowiedni prezent z okazji premii czy nagrody w pracy.
Jakie zalety ma karta? Pracodawca przy jej zakupie decyduje o wysokości doładowania. Zgromadzone na karcie środki pracownik może wydać w dowolnym punkcie handlowo-usługowym w kraju i zagranicą, w którym akceptowane są karty MasterCard. Pracownik w pełni kontroluje wydatki, dzięki możliwości sprawdzania salda na karcie zarówno przez internet, w bankomatach oraz przez automatyczną telefoniczną obsługę klienta IVR.
- Karta podarunkowa może cieszyć pracownika przez długi czas, gdyż może być wielokrotnie doładowywana przez pracodawcę – Henrietta Varju.
Są też korzyści podatkowe. Otrzymane przez pracowników karty przedpłacone finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzystają ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Takie stanowisko potwierdził także dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie m.in. w interpretacji nr IPPB2/415-100/11-2/MS. Zwolnienie jest limitowane – do 380 zł rocznie - pod warunkiem, że istotnie świadczenie to jest realizowane w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto też pamiętać, że limit w wysokości 380 zł ma zastosowanie do wszystkich świadczeń pieniężnych i rzeczowych sfinansowanych w danym roku podatkowym z ZFŚS.
Ważne
Rolą kart przedpłaconych jest zapewnienie np. pracownikom środków pieniężnych, bez konieczności wydawania (posiadających formę materialną) znaków pieniężnych (np. banknotów) lub znaków legitymacyjnych. Dlatego, nie jest istotne czy karta jest z PIN i pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu czy bez PIN i pozwala na dokonywanie płatności w terminalach POS - oba rodzaje traktowane są jako środki pieniężne, ponieważ z uwagi na zaklasyfikowanie kart płatniczych jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych finalnie umożliwiają regulowanie zobowiązań pieniężnych takich jak płatność za towary lub usługi.

Więcej artykułów http://www.edenred.pl/pl/content/prasa/motywacja-pracownikow


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Edenred Sp z o.o.

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl