Gdańska placówka Banku Millennium z certyfikatem LEED Gold


2023-12-04
Jeden z oddziałów Banku Millennium, zlokalizowany w sercu gdańskiego Wrzeszcza, przeszedł niedawno modernizację, której efektem jest uzyskanie certyfikatu LEED na poziomie Gold

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/efec6aca0bac25ab33ab12550950bd8620231204085025/72e3553149ae55e251138cab9ac763d620231204085046/bdb114

 

Jeden z oddziałów Banku Millennium, zlokalizowany w sercu gdańskiego Wrzeszcza, przeszedł niedawno modernizację, której efektem jest uzyskanie certyfikatu LEED na poziomie Gold. W budynku wybudowanym jeszcze w latach 70-tych zaimplementowano szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym jego standard nie odbiega obecnie od najnowszych proekologicznych trendów. Certyfikacja obiektu została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA, specjalizującą się w zielonych rozwiązaniach dla nieruchomości komercyjnych.

Modernizacja gdańskiej placówki jest kolejnym krokiem w realizacji długofalowych działań Banku Millennium, polegających na świadomym zarządzaniu nieruchomościami należącymi do spółki i dbałości o środowisko naturalne.

Nasze centrale w Warszawie i Wrocławiu posiadają już odpowiednie certyfikaty, dlatego zależało nam, aby budynek w Gdańsku znalazł się na tym samym poziomie – mówi Anna Wojda, kierownik projektu w Departamencie Administracji i Infrastruktury Banku Millennium. Certyfikat jest potwierdzeniem, że nawet tak duży projekt prowadzony był w sposób świadomy ekologicznie. Naszym oczekiwaniem minimum był poziom Silver, jednak dzięki pracy zespołu projektowego udało się wypracować tyle proekologicznych rozwiązań, że dotarliśmy na poziom GOLD. Jest to niezwykłe osiągnięcie jak na budynek wybudowany w latach 70-tych, potwierdzające tezę, że nie tylko nowe budynki mogą być ekologiczne. To właśnie potwierdza certyfikat LEED. 

Projekt zakładał zmianę aranżacji i układu pomieszczeń w obrębie dwóch kondygnacji wraz z dostosowaniem układu instalacji technicznych, montażem podnośników dla osób z niepełnosprawnościami oraz dociepleniem budynku. W efekcie średnia redukcja wszystkich wskaźników wpływu budynku na środowisko wyniosła 52% (w tym redukcja CO2 o 57%), w porównaniu z budynkiem bazowym. Osiągnięcie takiego poziomu redukcji wynikało z faktu, że zdecydowana większość istniejących elementów konstrukcyjnych obiektu została ponownie wykorzystana w trakcie modernizacji, co pozwoliło osiągnąć dwukrotnie mniejszą emisję, niż miałoby to miejsce w przypadku wybudowania nowego budynku „od zera”.    

Biorąc pod uwagę aspekt środowiskowy i emisje powstałe w procesie budowlanym, korzystniejszym rozwiązaniem jest modernizacja istniejących już obiektów, a nie ich wyburzanie, a następnie budowa nowych - mówi Zuzanna Targosz, Team Manager, Sustainability Specialist w JWA. Rewitalizacja starszych budynków przyczynia się do redukcji śladu węglowego i zbliża nas do neutralności klimatycznej budownictwa. Jednocześnie zapewnia komfort użytkowania i utrzymuje konkurencyjność nieruchomości. Zaimplementowane po remoncie rozwiązania w siedzibie Banku Millennium pozwoliły wygenerować znaczne oszczędności w zakresie zużycia energii i wody, dzięki zainstalowanej armaturze oraz rodzimej, niewymagającej podlewania roślinności. Budynek posiada instalację fotowoltaiczną oraz certyfikaty potwierdzające wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Analiza cyklu życia budynku wykazała jego niższy wpływ na środowisko o min. 37% w porównaniu z obiektem bazowym (opisującym stan budynku sprzed modernizacji przy pomocy modelu LCA, w którym uwzględniono wszystkie materiały budowlane wykorzystane do jego budowy). Dodatkowo gdański oddział banku został wysoko oceniony w zakresie dostępności do transportu publicznego, usług oraz udogodnień dla rowerzystów. Wszystkie te czynniki złożyły się na  wysoki poziom certyfikacji, co nas bardzo cieszy. Dziękujemy Bankowi Millennium za zaufanie, wszystkim zaangażowanym stronom za owocną współpracę i wspólny wysiłek w zmienianiu budynków na lepsze.

Bank Millennium w realizacji swojej strategii ESG przywiązuje szczególną uwagę do poprawy efektywności energetycznej budynków związanych z prowadzoną działalnością biznesową. Swoimi ekologicznymi projektami dowodzi, że również branża finansowa ma do odegrania istotną rolę na rzecz troski o środowisko naturalne.

Bank Millennium w swoim DNA ma zaszytą troskę o środowisko naturalne i racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi - mówi Magdalena Trzynadlowska, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju w Banku Millennium. Najlepszym tego przykładem jest ciągła wielokierunkowa modernizacja warszawskiej centrali, przeniesienie centrali wrocławskiej do nowoczesnego, oszczędnego energetycznie biurowca czy certyfikowany właśnie budynek w Gdańsku. Tylko w ubiegłym roku obniżyliśmy o ponad 50% emisję własną gazów cieplarnianych w porównaniu do roku 2020. Traktując zrównoważony rozwój jako zjawisko o charakterze długofalowym, na kolejne lata zaplanowaliśmy wiele średnio- i długoterminowych działań. 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl