Globalny raport firmy Amadeus "Podróżny zawsze w sieci"


Globalny raport firmy Amadeus "Podróżny zawsze w sieci"
2011-07-07
Globalny raport firmy Amadeus ukazuje zmiany, jakie dokonają się w podróżach lotniczych pod wpływem technologii mobilnych w ciągu najbliższych pięciu lat.

Technologie mobilne spowodują zmiany zarówno w funkcjonowaniu linii lotniczych, jak również w sposobie i jakości podróżowania - takie wnioski zawiera nowy raport branżowy, opublikowany przez firmę Amadeus, wiodącego dostawcę rozwiązań technologicznych i usług przetwarzania danych dla światowej branży turystycznej. Globalny raport, zatytułowany „The always-connected traveller: How mobile will transform the future of air travel" („Podróżny zawsze w sieci - jak technologie mobilne przekształcą podróże lotnicze"), prezentuje zmieniające się podejście podróżnych do usług mobilnych, świadczonych przez linie lotnicze, wskazując nowe technologie mobilne, które zrewolucjonizują wszystkie etapy podróży.

Raport, którego autorem jest Norm Rose z Travel Tech Consulting Inc, zawiera ocenę dzisiejszych możliwości linii lotniczych w zakresie rozwiązań mobilnych, przedstawia nowe rozwiązania mobilne, które mają zostać wprowadzone w ciągu najbliższego roku lub dwóch lat, a także zaawansowane funkcje, które w ciągu trzech do pięciu lat całkowicie zmienią sposób i jakość podróżowania.

Opracowany z myślą o stymulowaniu innowacyjności w branży turystycznej, raport prezentuje informacje z szeregu badań jakościowych, przeprowadzonych wśród linii lotniczych z całego świata, uzupełnionych danymi zebranymi w globalnym badaniu grupy 2978 podróżnych przez JD Power na zlecenie firmy Amadeus.

Zapotrzebowanie podróżnych na usługi mobilne jest duże

Choć usługi mobilne to wciąż nowość w branży turystycznej, widać wyraźnie, że podróżni coraz bardziej oczekują ich dostępności i zaczynają z nich korzystać: już 16 procent ankietowanych podróżnych dokonuje rezerwacji za pomocą smartfonów. Liczba ta rośnie do 18 procent w grupie wiekowej 18-35 lat i do 33 procent wśród osób często podróżujących. 3,4 procenta wszystkich podróżnych wykorzystuje telefony komórkowe podczas odprawy - w Azji odsetek ten sięga nawet 7,4 procenta.

Największą liczbę funkcji mobilnych oferują obecnie przewoźnicy azjatyccy i północnoamerykańscy

Z rozmów przeprowadzonych z dziewięcioma liniami lotniczymi z całego świata wynika, że większość przewoźników już w tej chwili oferuje podstawowe usługi mobilne, takie jak dostęp do rozkładów lotów, elektroniczne odprawy czy zmiany rezerwacji w przypadku odwołanych lotów. Należy zauważyć, że przewoźnicy azjatyccy i północnoamerykańscy udostępniają praktycznie wszystkie z 12 usług mobilnych określanych jako ‘podstawowe', podczas gdy przewoźnicy europejscy i południowoamerykańscy wolą koncentrować się na wybranych, najważniejszych usługach.

Nowe możliwości: wybrane usługi dodatkowe, które pojawią się na rynku w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Choć urządzenia mobilne znajdują się wciąż na wczesnym etapie rozwoju, powoli stają się coraz ważniejszym kanałem sprzedaży usług dodatkowych: 1,4 procenta podróżnych dokonywało już za ich pomocą zakupu usług dodatkowych. Choć usługi dodatkowe mogą być dla linii lotniczych źródłem dodatkowych dochodów i sposobem wyróżnienia się wśród konkurencji, większość z przebadanych przewoźników uważa, że sprzedaż usług dodatkowych za pośrednictwem rozwiązań mobilnych to wciąż kwestia przyszłości odległej o co najmniej rok. Możliwość zakupu usług dodatkowych za pośrednictwem kanału mobilnego oferował jedynie jeden z przewoźników północnoamerykańskich i dotyczyło to tylko opłaty za dodatkowy bagaż. Na przekór ogólnemu trendowi, linie lotnicze ze Skandynawii i Bliskiego Wschodu przedstawiły plany radykalnego zwiększenia liczby usług dodatkowych oferowanych w kanale mobilnym w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wśród owych usług znalazły się m.in. możliwość zakupu miejsc klasy premium, przedpłaty za posiłki oraz opłaty za wstęp do klubowych poczekalni.

Zaawansowane funkcje: usługi dostosowane do miejsca pobytu, opłaty i aktywne powiadamianie

Widać wyraźnie, że linie lotnicze coraz lepiej dostosowują się do oczekiwań klientów - wielu przewoźników zamierza wprowadzić aktywne powiadamianie (‘push notifications') w celu dostarczania pasażerom aktualnych informacji związanych z bagażem czy statusem lotu. Wdrożenie tego rozwiązania planuje obecnie sześć linii lotniczych, co świadczy o dostrzeganiu i rozumieniu zmieniających się potrzeb pasażerów. Według niedawnego badania przeprowadzonego dla firmy Amadeus przez JD Powers, niemal 40% podróżnych chętnie korzystałoby z powiadamiania o statusie bagażu czy lotu, jeśli taka możliwość byłaby dostępna.

Wszystkie z przebadanych linii lotniczych rozpatrują możliwość wdrożenia w niedalekiej przyszłości mobilnych płatności za bilety lotnicze i usługi dodatkowe. Zainteresowanie tym rozwiązaniem jest szczególnie widoczne na rynkach wschodzących, gdzie ‘wirtualny portfel' postrzegany jest jako bezpieczny, perspektywiczny następca gotówki. Wysokim priorytetem obdarzone są również usługi dostosowane do miejsca przebywania i usługi powiązane z sieciami społecznościowymi - jeden z przewoźników latynoamerykańskich zamierza zintegrować swoje usługi z popularną siecią społecznościową Foursquare w celu umożliwienia odpraw z lotniskowych sklepów.

Julia Sattel, wiceprezes firmy Amadeus ds. informatyki dla linii lotniczych, mówi: „Rozwiązania mobilne zmieniają sposób interakcji firm z klientami oraz zaspokajania potrzeb konsumentów. Osobiste urządzenia zapewniające ciągłą łączność stwarzają nieograniczone możliwości zmian sposobu podróżowania. Wyzwaniem dla branży jest udostępnienie atrakcyjnej możliwości wygodnego, intuicyjnego korzystania z oferty i usług, które pozwolą podróżnym uzyskać potrzebne im informacje i dokonać pożądanych zakupów. Nie wystarczy jednak przenieść na urządzenia mobilne tego, co jest dostępne w Internecie - stąd zachęcamy naszych klientów do zapoznania się z możliwościami, które pozwolą w pełni wykorzystać wyjątkowy potencjał rozwiązań mobilnych."

Norm Rose z Travel Tech Consulting, Inc, autor raportu, dodaje: „Według iSuppli Corp, ponad 73 procent populacji świata - czyli pięć miliardów ludzi - stale ma przy sobie różnego rodzaju urządzenie mobilne. Dlatego linie lotnicze powinny wypracować sposób skutecznego wykorzystania kanału mobilnego. Przewoźnicy z całego świata zyskali unikalną możliwość wykorzystania rozwiązań mobilnych, nie tylko dla wyróżnienia się na tle konkurencji, ale i w celu stopniowego zwiększania sprzedaży i budowania lojalności klientów. Muszą jednak wciąż dostosowywać się do nieustannie zmieniających się oczekiwań klientów."

Raport „The always-connected traveller" został zaprezentowany podczas 18-tej dorocznej konferencji Amadeus Airline e-Commerce Conference w Cannes, która odbyła się w dniach 15-17 czerwca 2011 r. W spotkaniu, którego tematem przewodnim była adaptacja sprzedaży, uczestniczyło 290 delegatów, w tym przedstawiciele ponad 70 linii lotniczych z całego świata. Dyskusja koncentrowała się wokół możliwości przewidywania i dostosowywania się firm do zmieniających się praktyk biznesowych, oczekiwań klientów oraz technologii w świecie cyfrowego handlu.

Raport można pobrać spod adresu: http://www.amadeus.com/alwaysconnectedtraveller

***
Informacje o firmie Amadeus
Amadeus to wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań technologicznych i usług przetwarzania danych dla światowej branży turystycznej.

Docelowe grupy klientów firmy to dostawcy usług turystycznych (np. linie lotnicze, hotele, przewoźnicy kolejowi, przewoźnicy promowi), sprzedawcy usług turystycznych (biura podróży, w tym online) i odbiorcy (firmy jak i turyści indywidualni).

Amadeus opiera swoją działalność na modelu biznesowym bazującym na transakcjach. W 2010 roku system Amadeus przetworzył ponad 850 milionów transakcji.

Amadeus ma swoje placówki w Madrycie (siedziba główna firmy i dział marketingu), Nicei (dział rozwoju) i Erding (dział operacyjny - centrum przetwarzania danych) oraz biura regionalne w Miami, Buenos Aires, Bangkoku i Dubaju. Firma Amadeus świadczy usługi dla klientów za pośrednictwem 73 lokalnych Organizacji Handlowych Amadeus obejmujących swoją działalnością 195 krajów.

Spółka jest notowana na giełdach w Madrycie, Barcelonie, Bilbao i Walencji pod symbolem „AMS.MC". W 2010 roku firma odnotowała zysk w wysokości 2,683 mln euro oraz EBITDA w wysokości 1,015 mln euro. Amadeus zatrudnia na całym świecie ponad 10 130 pracowników, reprezentujących 123 narodowości.

Więcej informacji o firmie Amadeus można znaleźć na stronie internetowej www.amadeus.com.pl

Więcej informacji na temat działań firmy Amadeus w zakresie finansów i inwestycji można znaleźć na stronie www.investors.amadeus.com

Kontakt dla mediów

Joanna Parasiewicz
Account Director
Dział Nowych Technologii
Sigma International (Poland) LTD
tel: +48 22 628 04 88, 628 05 93 wew. 140
e-mail: joanna.parasiewicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl

Elżbieta Więckiewicz
Account Manager
Dział Nowych Technologii
Sigma International (Poland) LTD
tel: +48 22 628 04 88, 628 05 93 wew. 108
e-mail: elzbieta.wieckiewicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EW

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl