Grypa: jak rozpoznać, że jednak nie mamy do czynienia z przeziębieniem?


2018-12-05
Grypa często mylona jest z przeziębieniem ze względu na podobne objawy. Można jednak – i to samodzielnie – rozpoznać, co nam dolega. Charakterystycznym objawem grypy jest wysoka gorączka oraz ból mięśni i stawów. Jak leczyć grypę?

Grypa: przyczyny i najbardziej charakterystyczne objawy

Grypę wywołują wirusy, które są przenoszone drogą kropelkową. To oznacza, że możemy zarazić się wirusem grypy, jeśli np. znajdziemy się w pobliżu chorego, który kaszle i kicha, ponieważ wirus jest w ten sposób rozpylany w powietrzu. Możemy zarazić się wirusem grypy także poprzez kontakt z przedmiotami, na których znajduje się wirus (który jest w stanie przeżyć nawet kilka godzin w takim miejscu). Jeśli prowadzimy niezdrowy tryb życia i nie dbamy należycie o higienę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zarazimy się wirusem, który wywoła u nas grypę.

Wirusa grypy można podzielić na różne podtypy (np. grypy typu A zaraża zarówno ludzi jak i zwierzęta, z kolei wirus grypy typu B zaraża tylko ludzi). Najbardziej charakterystycznym objawem grypy jest wysoka gorączka, najczęściej dochodząca do 38 lub 39 stopni Celsjusza, jednak może wzrosnąć nawet do 41 stopni Celsjusza. Do innych objawów grypy należą dreszcze, ból głowy (często pojawia się jako pierwszy, nierzadko razem ze światłowstrętem, obniżeniem sprawności psychoruchowej i sennością). Grypie towarzyszą zazwyczaj również ból mięśni i stawów, ból gardła oraz kaszel. W przypadku grypy rzadko występuje natomiast katar i zatkany nos, co pomaga odróżnić grypę od przeziębienia.

Jak zapobiegać grypie, a jak ją leczyć?

Obniżamy ryzyko zachorowania na grypę poprzez dbanie o swoją odporność, higienę osobistą, sen oraz dietę. Ważne jest również ubieranie się stosownie do warunków. Lepiej też unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi. W przypadku, gdy zachorujemy warto sięgnąć po leki, które pomogą zwalczyć lub przynajmniej załagodzić większość objawów (może to być np. Gripex Max, Febrisna, czy Fervex). Warto jednak profilaktycznie udać się do lekarza, ponieważ powikłania grypy są niezwykle groźne (może dojść np. do zapalenia płuc czy nawet niewydolności oddechowej).


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl