Gwiazdka nierówna gwiazdce, czyli w poszukiwaniu dobrego zagranicznego hotelu


2011-08-29
Trzygwiazdkowy hotel w Tunezji czy Egipcie to tyle, co niskiej klasy motel w krajach Europy Zachodniej. Co tak naprawdę oznaczają hotelowe gwiazdki? Jakich usług można oczekiwać przy opcji All Inclusive? Na co zwrócić uwagę, by znaleźć odpowiedni nocleg na urlopie?

Każdy kraj posługuje się innym systemem klasyfikacji hoteli. Wynika to m. in. z różnic kulturowych, narodowych, czy historycznych. Mimo, że różne obiekty mają tyle samo gwiazdek, nie gwarantuje to, że poziom świadczonych tam usług będzie taki sam. W dodatku Klasyfikacja Obiektów Hotelearskich określa jedynie minimalne warunki, jakie musi spełnić baza noclegowa – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. - To od hotelarzy zależy, czy spełnią tylko podstawowe wymogi, czy swoją ofertę rozszerzą o dodatkowe atrakcje –dodaje. Dlatego porównując hotele istniejące w różnych krajach, warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad.

Hotele jak brandy

Gwiazdki zostały wprowadzone po to, by mówić o standardzie obiektu – teoretycznie. W praktyce rzecz jest nieco bardziej skomplikowana. Dwie gwiazdki w europejskim hotelu oferują już całkiem przyzwoite warunki dla turysty, nieszukającego usilnie luksusu. W standardzie otrzyma on pokój z łazienką, telewizorem, telefonem. Obiekt posiadać też  będzie restaurację. W krajach Afryki natomiast hotel o randze trzech gwiazdek jest obskurnym i ubogim motelem. Jedną z wątpliwych atrakcji, na jakie natknie się tam nocujący może być grzyb na ścianie lub nieświeża kuchnia. W Europie natomiast „trójka” oznacza pokój klasy komfort, a więc można tam spodziewać się m. in. dwujęzycznej obsługi, bezpłatnego dostępu do Internetu, telefonu czy oferty napojów w pokoju.

Natomiast w Egipcie, Tunezji czy Turcji te same warunki dostępne będą w czterogwiazdkowym budynku. Z kolei we Francji, Grecji czy Włoszech hotele cztero- i pięciogwiazdkowe oznaczają wysoki luksus. Przebywający tam goście mają do dyspozycji klimatyzowane pokoje, strzeżony parking, całodobową room service, kantor, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, w wyposażeniu pokoju jest także zestaw do czyszczenia odzieży i butów.

Taką klasyfikację hoteli wymyślili Anglicy. Pierwotnie w ten sposób sygnowana była brandy. Im więcej gwiazdek, tym wyborniejszy smak. Z biegiem lat system rozpowszechnił się i został zastosowany również w obiektach noclegowych. Dla porównania warto dodać, że  w hotelach jednogwiazdkowych pokój dla jednej osoby ma powierzchnię ok. 8 m2, za to pięciogwiazdkowy oferuje min. 14 m2.

Określ swoje wymagania

Poza ceną, o wyborze hotelu w dużej mierze decyduje jego przeznaczenie. Coraz popularniejsze stają się hotele, do których wstęp mają tylko osoby pełnoletnie. Z tej opcji korzystają przede wszystkim single, którzy na urlopie chcą się rozerwać. Hotele takie oferują dyskoteki do późna w nocy oraz różne eventy integrujące. Osobom spędzającym czas wolny w pojedynkę nie przeszkadzają więc rozentuzjazmowane dzieci, a bar nie pustoszeje po 22.00.

Z kolei rodzice z dziećmi poszukiwać będą miejsca, które zapewnia rozrywki najmłodszym. Dość  istotna przy wyborze pokoju będzie możliwość postawienia dostawki. – Niektóre hotele dla dzieci oferują bezpłatne dodatkowe łóżka, inne nie pobierają opłaty w wysokości od 60 do 80 proc. standardowej ceny za dobę – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl.

Grupa 50+ najchętniej wypoczywa w miejscach, które nie są daleko od plaży, oferują szereg zabiegów, masaży, SPA. Powodzeniem cieszą się wśród seniorów również hotele, które organizują różne animacje, zabawy, gry. Dla niektórych z nich istotna jest informacja, czy  lokal toleruje zwierzęta. Opłata za czworonoga najczęściej bywa symboliczna lub nie jest pobierana.

Czytaj opinie internautów

Z Internetu dobrze skorzystać przy wyszukiwaniu noclegów z kilku powodów. Po pierwsze, dzięki wyszukiwarkom turysta zyskuje rozeznanie cenowe. Bardzo często bywa tak, że opłata za nocleg w danym hotelu jest inna u różnych touroperatorów. Warto więc skorzystać z różnych porównywarek dostępnych w internecie i zestawić ze sobą kilka ofert. Dużym udogodnieniem jest również opcja rezerwacji online.

Najważniejszą zaletą jednak jest możliwość wymiany poglądów z internautami. Na forach internetowych i w serwisach społecznościowych niezdecydowani turyści mogą zapoznać się z pozostawionymi tam opiniami. Często forumowicze umieszczają zdjęcia budynków i pokoi, można zatem sprawdzić jak oferta wygląda w rzeczywistości i jak się ma do tego opis przedstawiony przez usługodawcę.

Rozważ opcję All Inclusive

Korzystając z opcji All inclusive, gość hotelowy zyskuje dostęp do wszystkich atrakcji, jakie oferuje lokal. Często bywa tak, że wykupione w pakiecie usługi są tańsze niż wtedy, gdy trzeba za nie płacić oddzielnie. Można wówczas spodziewać się trzech posiłków dziennie, dostępu do napojów i alkoholu. W dużej mierze to, co znajduje się w ofercie, zależy od hotelu. Spora ich część zapewnia także w ramach tego pakietu rozrywki sportowe oraz korzystanie z restauracji a la carte. To znaczy, że klient podczas posiłku może wybrać danie, jakie jest dostępne w całym menu, a nie to, które jest z góry ustalone w jadłospisie dla pozostałych gości.

Nic tak nie wyprowadza z równowagi na urlopie jak zła obsługa, niski standard usług i … zła pogoda.  Wszystkiego zaplanować, co prawda, nie można, ale o nocleg warto się zatroszczyć , gdyż  jak głosi stare porzekadło –  jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.anna.szajerska@dotpr.pl

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dotpr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl