Hale magazynowe. Jak rynek i nowe potrzeby inwestorów zmieniają proces budowy?


Hale magazynowe. Jak rynek i nowe potrzeby inwestorów zmieniają proces budowy?
2022-07-25
Budownictwo przemysłowe przeżywa w ostatnich dwóch latach prawdziwy boom. Za sprawą dynamicznie rozwijającego się rynku e-commerce i przerwanych przez pandemię łańcuchów dostaw, nowe przestrzenie chcą budować zarówno firmy handlowe, korzystające z internetowych kanałów sprzedaży, jak i produkcyjne. Przed generalnymi wykonawcami hal magazynowych stoją więc duże szanse rozwoju, ale równie duże wyzwania - muszą zmagać się z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, ich ograniczonym dostępem oraz presją czasową wywieraną przez zleceniodawców. Jak rynek i podejście inwestorów zmieniają wymagania dotyczące budownictwa magazynowego?

Tempo prac budowlanych, jakiego nie było

Ogromny popyt na przestrzeń magazynową sprawia, że generalni wykonawcy czują dużą presję czasową ze strony inwestorów oraz deweloperów, którym zależy na jak najszybszym dostępie do nowych zasobów. Z drugiej jednak strony, szybkie tempo realizacji może odpowiadać także samym wykonawcom. Dlaczego? - Chodzi o ceny materiałów budowlanych, które potrafią znacząco rosnąć na przestrzeni kilku tygodni, a nawet dni. Zatem dokonywanie wcześniejszych zamówień i zakupów to nie tylko komfort posiadania materiału do realizacji inwestycji, ale również możliwość utrzymania zakontraktowanych cen- wyjaśnia Marcin Ignaczak, Dyrektor ds. Zakupów w firmie Commercecon, specjalizującej się w budowie hal przemysłowych.

Jednak kupowanie materiałów „na zapas" wcale nie jest takie proste. Po pierwsze, część z nich musi być wykonana przez dostawców zgodnie z indywidualnym projektem wykonawczym. Po drugie, takie podejście angażuje duże środki finansowe, co dla wielu firm może być barierą nie do przejścia, a do tego - jak zauważa Marcin Ignaczak - przechowywanie materiałów samo w sobie generuje dodatkowe koszty. Trzeba mieć też na uwadze fakt, że zakupy dokonywane z wyprzedzeniem w tak zmiennej sytuacji rynkowej, w jakiej się znajdujemy, są wysoce ryzykowne i nie zawsze mogą się opłacać. I wreszcie, w ostatnim roku wielu podstawowych materiałów i surowców takich jak wełna mineralna, styropian, cement czy stal po prostu brakowało i zapasy nie były możliwe.

Dlatego firmy, które chcą budować szybko muszą pielęgnować swoje relacje z dostawcami. I to takimi, którzy nie tylko dostarczą towar w terminie, ale oferują także innowacyjne rozwiązania systemowe, dzięki którym sam proces budowy znacznie się skróci, a przyszły użytkownik czy najemca hali będzie mógł czerpać dodatkowe korzyści z ich zastosowania. Mogą to być na przykład kompleksowe rozwiązania do budowy dachów albo ścian zewnętrznych budynku - tutaj dobrym przykładem jest współpraca Commercecon z firmą RUUKKI, dostarczającą generalnemu wykonawcy płyty warstwowe wraz z elementami systemu do ich sprawnego montażu.

Inwestorzy stawiają na ekologiczne budynki

Nowoczesne firmy zwiększające swoją przestrzeń magazynową nie mogą dziś funkcjonować w oderwaniu od ekologii. Z jednej strony nie pozwala im na to prawo budowlane, które nakłada na powstające budynki szereg wymagań dotyczących ich energochłonności. Z drugiej natomiast - konsumenci, oczekujący od nich dbałości o środowisko naturalne na każdym etapie tworzenia produktu.


- Dlatego walka o jak najmniejszą emisję CO2 rozpoczyna się już na etapie projektowania i budowy obiektów magazynowych, do których wybiera się wysoce energooszczędne materiały. Zgodnie z podstawową zasadą zrównoważonego budownictwa, w pierwszej kolejności ograniczamy zużycie energii poprzez zapobieganie jej marnotrawieniu, czemu służą właśnie odpowiednie materiały do wznoszenia i izolacji przegród zewnętrznych. My od kilku lat wykorzystujemy w budowie płyty warstwowe RUUKKI o obniżonej przepuszczalności powietrznej, które spełniają wszystkie wymagania techniczne budynków przemysłowych. W ostatnim czasie zastosowaliśmy je w 2 obiektach wchodzących w skład projektu 7R Park Łódź West II czy w oddanej niedawno do użytkowania w Białogardzie hali produkcyjno-magazynowej firmy KORPO, lidera z obszaru techniki napędowej - mówi Marcin Ignaczak, Dyrektor ds. Zakupów w firmie Commercecon

Czym się te płyty wyróżniają?
- Przede wszystkim parametrami szczelności, o których decydują surowe tolerancje produkcji oraz fabrycznie montowane uszczelki w stykach płyt. Dla wysokiej energooszczędności obiektu ważne jest jednak rozwiązanie całej obudowy, m.in. styki i połączenia między elementami ściennymi a pozostałymi komponentami. Dlatego firmie Commercecon oraz innym naszym klientom proponujemy kompleksowe rozwiązanie obudowy w postaci Pakietu Ruukki® Energy, na który składa się odpowiedni dobór uszczelnień połączeń różnych elementów budynku, szczegółowe rysunki, kalkulator oszczędności energii oraz możliwość przeprowadzenia testu szczelności. Pakiet zapewnia do 30% oszczędność energii grzewczej i chłodniczej zużywanej przez budynek i w takim samym stopniu redukuje emisje CO2 - wyjaśnia Przemysław Wójcik, Sales Manager, Ruukki Polska.

Jak widać, większe zapotrzebowanie na przestrzeń magazynową idzie w parze z rosnącą świadomością inwestorów w kwestii wykorzystania w procesie budowy rozwiązań ograniczających ślad węglowy. Przekłada się to też na konkretne liczby. Z danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC wynika, że w okresie 3 lat (od marca 2018 do marca 2021 roku) liczba certyfikowanych budynków przemysłowych zwiększyła się niemal czterokrotnie - z 58 do 227, przy czym w okresie od marca 2020 r. do marca 2021 r. przybyło aż 86 takich obiektów. Większość z nich certyfikowana jest w systemie BREEAM (192), certyfikat LEED przyznano 22 obiektom, a DGNB - 13. Biorąc pod uwagę udział certyfikowanych obiektów magazynowanych w stosunku do całkowitej podaży, na koniec badanego okresu wyniósł on 28%.

Troska o środowisko w parze z dbałością o pracownika

Ale wiele innowacyjnych rozwiązań zrównoważonego budownictwa, obok ograniczenia zużycia energii i kosztów utrzymania budynku, pozytywnie wpływa także na dobrostan pracowników zatrudnionych w obiektach przemysłowych. A to zupełnie nowe podejście pracodawców do organizacji wydajnych i komfortowych miejsc pracy w logistyce magazynowej. Jakie rozwiązania odgrywają tu kluczową rolę? Ekspert Commercecon wskazuje kilka grup. - Pierwszą z nich stanowią rozwiązania zapewniające pracownikom komfort świetlny. Ten, rozumiany jest zarówno jako zagwarantowanie dostępu do światła naturalnego, najzdrowszego dla ludzkiego oka - choć w obiektach przemysłowych nie jest to łatwe, jak również optymalne doświetlenie stanowisk roboczych sztucznym oświetleniem, co ma istotne przełożenie także na bezpieczeństwo pracy. Drugą, rozwiązania które zagwarantują osobom przebywającym w hali komfort cieplny oraz odpowiednią jakość powietrza - czyli jego filtrację poprzez zaawansowane systemy wentylacji i klimatyzacji. W pandemii czynnik ten jeszcze zyskał na znaczeniu.

Ale mówiąc o dobrostanie, nie możemy zapominać o właściwej akustyce budynków. Rozwiązania z tej grupy odnoszą się zarówno do osób przebywających w hali magazynowej czy produkcyjnej, jak i mieszkańców terenów położonych w jej bliskim sąsiedztwie. - Oba aspekty należy brać pod uwagę już na etapie projektowym. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zakresie akustyki przegród z płyt warstwowych, uzyskanemu na drodze testów wykonanych wg normy EN ISO 10140-2 dla przegród pojedynczych i złożonych, jesteśmy w stanie zaoferować właściwe rozwiązania nawet dla aplikacji wymagających Rw powyżej 65 dB - mówi Oskar Janik, Portfolio Manager, Ruukki Polska.

Obiekty magazynowe wpisane w przestrzeń miejską

Jednym z nowych trendów obserwowanych w branży magazynowej jest powstawanie małych magazynów miejskich blisko dużych aglomeracji. Potrzeba tworzenia tak zlokalizowanych obiektów wynika bezpośrednio z dynamicznego rozwoju rynku e-commerce i w dużym stopniu wyszła od firm kurierskich oraz operatorów logistycznych sieci automatów paczkowych. Magazyny typu Small Business Unit gwarantują im większą efektywność działań logistycznych - tzw. logistyka „ostatniej mili", oraz szybsze dostawy towarów do finalnych odbiorców. Ale takim rozwiązaniem są też zainteresowani najemcy oraz inwestorzy, którzy - obok powierzchni magazynowej - potrzebują także nowoczesnej i reprezentacyjnej przestrzeni biurowej. A małe magazyny miejskie świetnie odpowiadają na ich potrzeby.

Budowa nowych magazynów w dużych aglomeracjach wiąże się jednak z szeregiem wymagań, jakie muszą spełniać, by być w zgodzie z przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego oraz wizualnie wpisywać się w tkankę miejską. Jak zauważa Przemysław Wójcik, Sales Manager, Ruukki Polska, magazyny typu Small Business Unit coraz częściej swoim wyglądem przypominają biurowce zlokalizowane w centrach miast – wyróżniają się wielkoformatowymi przeszkleniami, ale i ciekawą elewacją. – Nie ukrywajmy, same płyty warstwowe nie należą do materiałów architektonicznych typu „high-end”, a ich walory estetyczne często schodzą na drugi plan, choć płyty dostępne są w szerokiej gamie kolorów czy opcji profilowań. Szukając sposobu na zwiększenie atrakcyjności wizualnej płyt, wprowadziliśmy do oferty płyty Ruukki® Patina, których okładzina zewnętrzna wykonana jest z charakterystycznej, rdzawej stali Cor-Ten®. Ta kojarzyła się do tej pory z naszymi produktami elewacyjnymi do architektonicznych i często prestiżowych zastosowań. Tymczasem płyta z naturalną stalą Cor-Ten® może teraz wyróżnić część lub objąć całość elewacji hali produkcyjnej czy magazynu, tworząc niepowtarzalny efekt. Duże możliwości zaprojektowania ciekawej obudowy daje też kompletny system ścienny Ruukki Forma®, składający się z konstrukcji bazowej w postaci płyt warstwowych i montowanej do niej stalowej okładziny zewnętrznej. 

Branża budowlana zmienia się na naszych oczach, dostosowując się do rosnących oczekiwań klientów. Dzięki temu obiekty magazynowe z jednej strony stają coraz bardziej ekologiczne, z drugiej natomiast – wizualnie coraz lepiej wpisują się w wielkomiejski krajobraz, na którego tle powstają.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

COMMERCECON
http://commercecon.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl