Hasła wyborcze na ostatniej prostej. Raport
Partie wyborcze walczące o wejście do parlamentu intensyfikują działania medialne- tak wynika z drugiego raportu dotyczącego popularności haseł wyborczych w Internecie opracowanego przez Zespół MediaMon- Monitoring Mediów Internetowych Online.
Według raportu w ostatnich dwóch tygodniach kampanii w Internecie pojawiało się dziennie średnio o 2 publikacje, dotyczące haseł wyborczych PO i PiS, mniej w porównaniu do okresu 10.09-24.09.2011. Z kolei hasła partii walczących o wejście do parlamentu pojawiają się w Internecie częściej: PJN – skok z 7,1 publikacji dziennie do 10,5; PSL z 7,1publikacji do 9,1; SLD wzrost z 6 publikacji dziennie na 7,75.
Opracowanie zostało wykonane metodą ilościowej analizy danych i dotyczy okresu 25.09- 6.10.2011. W badaniu monitorowano hasła wyborcze sześciu wiodących ugrupowań politycznych biorących udział w wyborach: Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polska Jest Najważniejsza i Ruch Poparcia Palikota W badanym okresie w Internecie opublikowanych zostało 779 artykułów i komentarzy w których występują hasła wyborcze poszczególnych partii .
Najbardziej medialnym hasłem ponownie okazało się „Zrobimy więcej” Platformy Obywatelskiej, które odnotowało 294 publikacji. Hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, „Polacy zasługują na więcej” zostało użyte w 148 publikacjach, a Polska Jest Najważniejsza lansująca hasło „Wszystko jest możliwe” znalazła się ponownie na trzecim miejscu z 126 publikacjami. Polskie Stronnictwo Ludowe i hasło wyborcze„ Człowiek jest najważniejszy” odnotowało 110 publikacji. „Jutro Bez Obaw” Sojuszu Lewicy Demokratycznej użyto w 93 artykułach i komentarzach, a „Jestem w Polityce nie dla pieniędzy” Ruchu Poparcia Palikota odnotowało jedynie 8 publikacji.
Procentowe udziały newsów i komentarzy z poszczególnymi hasłami w ogólnej liczbie publikacji wynosiły:
PO- 38%, PiS- 19%, PJN- 16%, PSL- 14%, SLD- 12% i RPP- 1%
Najintensywniej pisano o hasłach wyborczych partii na początku bieżącego tygodnia. W dniach 3 i 4 października pojawiło się kolejno 88 i 95 publikacji dotyczących haseł wyborczych ugrupowań politycznych. Ten znaczący wzrost spowodowany jest zapewne rozpoczęciem ostatniego tygodnia przedwyborczego i znaczną intensyfikacją wszystkich działań polityków startujących w wyborach.