Jak naprawić pęknięcia na balkonie i uszkodzoną ścianę?


Jak naprawić pęknięcia na balkonie i uszkodzoną ścianę?
2025-01-22
Uszkodzona ściana przy gruncie czy pęknięcia na balkonie? W takich sytuacjach ważne jest szybkie działanie, żeby zapobiec powstaniu poważniejszych problemów. Skuteczne wsparcie przy naprawach zapewnia wykorzystanie nowoczesnych zapraw i uszczelniaczy.

Jak z ich użyciem pozbyć się uszkodzeń oraz ubytków?

Okres zimowy to trudny egzamin dla konstrukcji każdego budynku. Działanie zmiennych warunków atmosferycznych, duże wahania temperatury i wszechobecna wilgoć stanowią duże wyzwanie dla wytrzymałości oraz szczelności połączeń i różnego rodzaju powierzchni. Na skuteczne zabezpieczenie i naprawę newralgicznych miejsc pozwala wykorzystanie nowoczesnych zapraw i uszczelniaczy.

Jak naprawić pęknięcia na balkonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania uszkodzeń płyt balkonowych jest działanie wilgoci – brak właściwej hydroizolacji i spadków sprawia, że woda opadowa może wnikać w konstrukcję balkonu powodując jej stopniową degradację. Pęknięcia mogą być też efektem ruchów strukturalnych budynku oraz błędów wykonawczych.

sprawdzenie i przygotowanie podłoża: pierwszy krok do naprawy balkonu stanowi lokalizacja miejsca uszkodzeń oraz sprawdzenie ich głębokości i szerokości. Żeby dokładnie ocenić stan płyty balkonowej, konieczne jest usunięcie dotychczasowej nawierzchni, np. płytek. Jeśli pęknięcia nie są duże i występują przede wszystkim na spodzie oraz na krawędziach płyty, to zazwyczaj możliwe jest ich wypełnienie z użyciem systemów do naprawy betonu. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni – oczyszczenie jej z kurzu, brudu i luźnych fragmentów np. za pomocą szczotki drucianej czy środków odtłuszczających.

wypełnienie pęknięć: przed nałożeniem uszczelniacza szczelinę poszerza się i wykonuje poprzeczne nacięcia szlifierką kątową. Po dokładnym odpyleniu i zagruntowaniu podłoża pęknięcia można następnie wypełnić żywicą epoksydową lub elastyczną zaprawą naprawczą z włóknami, nakładając wyrób zgodnie z wytycznymi producenta, w zalecanych przez niego warunkach pogodowych.

wykończenie i hydroizolacja płyty balkonowej: gdy pęknięcia zostaną już naprawione, dalszy krok stanowi odnowienie całej nawierzchni balkonu lub tylko jej fragmentów, w zależności od rozmiarów uszkodzeń. Po usunięciu płytek i oczyszczeniu podłoża z wszelkich luźnych kawałków betonu i zagruntowaniu trzeba upewnić się jeszcze, czy płyta posiada odpowiedni spadek umożliwiający odpływ wody opadowej. Jeśli nie, to przy nakładaniu zaprawy cementowej konieczne jest wykonanie 2-3% spadku.

Żeby zmniejszyć ryzyko powstawania kolejnych pęknięć, do zabezpieczenia balkonu przed wnikaniem wody można również zastosować hydroizolację podpłytkową w płynie, którą w łatwy sposób nakłada się w jednej warstwie za pomocą pędzla silikonowego lub szpachelki. Wykorzystanie hydroizolacji zapewnia odporność na wodę natychmiast po aplikacji i skutecznie chroni przed działaniem trudnych warunków pogodowych.

Końcowy etap prac to nałożenie zaprawy klejowej i montaż nowych płytek oraz wykonanie dylatacji przyściennej. Do wypełnienia fug między płytkami najlepiej zastosować zaprawy spoinujące z dodatkiem substancji pleśniobójczych.

Jak naprawić ścianę fundamentową przy gruncie?

Ściany fundamentowe są szczególnie narażone na działanie wody. Nawet niewielkie ubytki mogą powodować powstawanie mostków termicznych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Zawilgocenie fundamentów prowadzi również do degradacji muru i sprzyja rozwojowi grzybów oraz pleśni. Problem ten może dotyczyć zarówno starszych, jak i nowych budynków.

sprawdzenie i przygotowanie podłoża: przed przystąpieniem do naprawy zadbajmy o zlokalizowanie uszkodzeń oraz sprawdzenie, czy przedostaje się przez nie wilgoć. W przypadku wykrycia niewielkich, punktowych pęknięć zazwyczaj możliwe jest ich wypełnienie z użyciem kleju lub zaprawy.

Jednocześnie, dla osiągnięcia pożądanego efektu ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża: pozbycie się kurzu, zabrudzeń i luźnych fragmentów materiału. Można to wykonać np. z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej. Jeśli ściana posiada izolację termiczną i przeciwwodną, to niezbędne jest też usunięcie tych warstw przed przystąpieniem do naprawy. Żeby zapewnić skuteczne zabezpieczenie uszkodzeń, można poszerzyć je z użyciem szlifierki lub narzędzi ręcznych.

naprawa i zabezpieczenie ściany przed wilgocią: gdy mamy do czynienia z niewielką, pojedynczą szczeliną, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie elastycznego kleju lub uszczelniacza w tubie, który nie spływa, zapewnia precyzyjną aplikację i przyczepność do różnego rodzaju podłoży. Przy większych uszkodzeniach można sięgnąć po zaprawę wyrównawczą. Dostępne są specjalne systemy, które umożliwiają zabezpieczenie betonu wraz z jednoczesnym wykonaniem elastycznej izolacji przeciwwodnej.

W zależności od specyfiki inwestycji, po wykończenie powierzchni niezbędne jest też odtworzenie warstwy izolacyjnej. Jeśli ściany były jej wcześniej pozbawione, to optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji na całej długości murów fundamentowych.

Przy pracach naprawczych prowadzonych w zimowych warunkach pogodowych ważne jest zastosowanie wyrobów, których można używać nawet w niskich temperaturach, bez obawy o skuteczność ich wiązania. Nowoczesne kleje, uszczelniacze i zaprawy umożliwiają szybkie i skuteczne wykonanie napraw. Dzięki swojej uniwersalności oraz parametrom użytkowym, zapewniają szczelność, dobre przenoszenie odkształceń i przyczepność do różnych powierzchni, a praca z nimi jest prostsza, szybsza i bardziej efektywna.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Drier

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl