Jak uszyć wymarzoną kreację w 5 krokach


Jak uszyć wymarzoną kreację w 5 krokach
2012-03-19
„Nie lubię szyć. Wolę kupić ubranie, które mogę wcześniej przymierzyć” – takie stwierdzenie najczęściej słyszy się od przeciwniczek szycia miarowego. Nie jest ono jednak do końca zgodne z prawdą, ponieważ u krawcowej mamy przygotowywane przymiarki, podczas których można dokładnie zobaczyć strój.

Decydując się na ubiór na miarę, mamy pewność, że będzie on doskonale dopasowany do naszych kształtów. Odzież produkcji masowej można co prawda przymierzyć przed zakupem, ale należy liczyć się z tym, że każdy może kupić sobie identyczną rzecz. Gdy naszą garderobę projektujemy same, mamy gwarancję, że nie spotkamy się z jednakowo ubraną kobietą na ulicy czy na imprezie okolicznościowej. W dodatku uszycie kreacji na miarę wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Krok 1 – Fason

W pierwszej kolejności musimy określić fason naszego ubioru. Wyróżniamy cztery typy damskich sylwetek: jabłko, gruszka, klepsydra i papryka. Wybór odpowiedniego, dostosowanego do naszej figury kroju, to najistotniejsza decyzja jaką musimy podjąć.
  Kierując się swoim gustem, projektujemy naszą kreację tak, by tuszowała to czego nie chcemy pokazać oraz eksponowała to, co w nas najlepsze – podpowiada Joanna Janiak z Pomarańczowego Sklepu z Tkaninami w Kaliszu. Przy wyborze fasonu niekoniecznie należy sugerować się trendami obowiązującymi na dany sezon. Jeśli modne są przykładowo sukienki-bombki, możemy mieć pewność, że większość Pań zdecyduje się na właśnie takie. Powinnyśmy więc dostosować fason do naszego stylu i figury, a nie ślepo podążać za modowymi trendami.

Krok 2 – Kolor

Odcień kreacji powinien być dostosowany do naszego typu urody. Kierując się  zasadami analizy kolorystycznej, wyróżnia się cztery podstawowe grupy: wiosna, lato, jesień i zima. Na podstawie koloru naszej cery, oczu i włosów ustalamy paletę najkorzystniejszych dla nas barw. Bez względu na to, którą porą roku jesteśmy, powinnyśmy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, których warto przestrzegać.

Kolory jasne oraz intensywne będą dodawać kilogramów, podczas gdy np. fiolety, brązy, granaty, czyli ciemne i stonowane optycznie wyszczuplą naszą sylwetkę. Niektóre odcienie powodują, że wyglądamy niekorzystnie, a inne wręcz przeciwnie, będą odmładzać i odświeżać wizerunek. Dobierając paletę, powinniśmy również kierować się naszą osobowością oraz tym co chcemy wyrazić poprzez barwę naszego stroju. Warto też czasami postawić na niepowtarzalne połączenie kolorystyczne, by uzyskać oryginalny efekt.

Krok 3 – Tkanina

W branży odzieżowej wyróżniamy dwie główne grupy tekstyliów: wizytowe oraz ubraniowe.

Możemy je odróżnić w bardzo prosty sposób. – Tkaniny wieczorowe, do których zaliczamy m.in. satyny, tafty, koronki czy żakardy, są zazwyczaj błyszczące i eleganckie. Materiały przeznaczone na co dzień są matowe, często zawierają naturalne włókna dzięki czemu oddycha nasze ciało. Jest to przydatne, zwłaszcza w pracy. Do grupy tej zaliczamy np. bawełny, lny, jersey’e czy wełny – tłumaczy Joanna Janiak. – Na podstawie wyglądu tkaniny jesteśmy w stanie określić jej przeznaczenie. Należy pamiętać o tym podziale i dobierać stroje do sytuacji. Nie jest wskazane żeby np. na weselu wystąpić w kreacji z lnu, a do pracy ubrać się w świecący żakard.

Przy wyborze tkaniny należy również kierować się jej właściwościami. Istnieją materiały lejące (np. żorżeta) nadające się na zwiewne stroje, sztywne (np. ryps, tafta) na garnitury i sukienki czy elastyczne (np. jersey) do szycia codziennych ubrań. Każda kreacja jest inna i wymaga dedykowanej tkaniny. Jeśli nie posiadamy wiedzy na ten temat, możemy zasięgnąć opinii u sprzedawcy czy krawcowej.

Krok 4 – Krawcowa

Wybór osoby, której powierzamy nasze tkaniny również ma istotne znaczenie. Niektóre ekspertki od szycia potrafią świetnie doradzać, inne wolą jedynie wykonać to, co zleca im klientka. Współpracę powinnyśmy podjąć z tą krawcową, która nas rozumie. Jeśli już na pierwszym spotkaniu zauważymy, że nie zgadzamy się w pewnych kwestiach, nie liczmy na to, że kreacja będzie udana.

 

Każda krawcowa posiada swój indywidualny cennik. Koszty uszycia sukni wahają się od 70 do 400 zł. Jeśli zdecydujemy się na zamówienie u projektanta, wydatek może wzrosnąć nawet to 1500 zł. Nie należy zrażać się, jeśli raz zdecydowałyśmy się na szycie miarowe i nie byłyśmy zadowolone. Trzeba pamiętać, że znalezienie odpowiedniej osoby zajmuje trochę czasu. Czasami zanim trafimy do krawcowej, która stworzy naszą kreację dokładnie tak jak sobie tego życzymy, musimy odwiedzić kilka zakładów.

Krok 5 – Przymiarka

Gdy dokonamy wyboru tkaniny i krawcowej, po wcześniejszych konsultacjach, zostaniemy zaproszone na pierwszą przymiarkę. Zazwyczaj kończy się na jednej, jeśli jednak chcemy mieć pewność, że strój jest dobrze dopasowany, bądź wymaga tego skomplikowany fason, możemy umówić się na kolejne. Spotykamy się z krawcową po to, żeby zweryfikować nasze wyobrażenie o szytym stroju. Jeśli coś nam się nie podoba, poprośmy o podpięcie przymierzanego stroju szpilkami. Można w ten sposób sprawdzić długość kreacji oraz jej dopasowanie do sylwetki. W trakcie przymiarki można zdecydować czy wybrany fason spełnia nasze oczekiwania i czy wyglądamy tak jak byśmy chciały, by następnie móc cieszyć się naszym dziełem.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

bober666

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    andzia15031985 , 2012-03-20 10:28:58

    teraz jest mało dobrych krawcowych


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl