Jak wybrać dobrą kostkę granitową?


2011-06-24
Kostka granitowa jest niezwykle popularnym materiałem wykorzystywanym do budowy ścieżek, chodników i podjazdów. Z czego wynika jej popularność?

Przede wszystkim z trwałości i wytrzymałości materiału, a także doskonałego wyglądu naturalnego surowca, z którego jest wykonana.

Kostka granitowa nie jest najtańszym materiałem, jednak z pewnością jej wybór można uznać za długoterminową inwestycję. Odpowiednio dobrana i starannie ułożona będzie służyć nam przez lata. Warunkiem jest oczywiście wybranie dobrego jakościowo materiału.

Zgodnie ze standardami budowlanymi produkuje się kostki granitowe w czterech rozmiarach – 5, 7, 9 i 16 cm. Dobra kostka granitowa nie powinna znacząco przekraczać tych wymiarów. W przypadku najmniejszych bloczków dopuszczalne są odchylania o -10 mm, a w przypadku pozostałych o +20 i -10 mm. Kupując kostkę granitową zwróćmy uwagę na to, by w partii nie było więcej niż 5% kostek odbiegających od zamówionej wielkości i kształtu.

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje kostki granitowej – surowo łupaną i z oflisów. Ta pierwsza uważana jest za lepszą jakościową. Powinna charakteryzować się równoległymi przeciwległymi krawędziami bloczków i załamaniami na krawędziach nie większymi niż 10 mm.

Jeśli chodzi o kostkę z oflisów, nie ma tu tak restrykcyjnych wymagań jakościowych. Jej charakterystyczną cechą jest obecność powierzchni ciętych i łupanych w obrębie jednego bloczku granitowego. Jeśli decydujemy się na ten typ kostki granitowej warto pamiętać, że po ułożeniu będzie ona wyglądać mniej estetycznie niż kostka surowo łupana, gdyż zestawienie powierzchni łupanych i ciętych nie wygląda naturalnie.

Równie ważne jak wybranie materiału dobrej jakości jest odpowiednie dopasowanie parametrów kostki do funkcji, którą ma spełniać wyłożona nią nawierzchnia. Jeśli będą poruszać się po niej jedynie piesi, możemy wybrać bloczki niewielkich rozmiarów, jeśli jednak budujemy np. podjazd, lepiej wybrać większą i bardziej wytrzymałą kostkę – unikniemy wówczas ewentualnych odkształceń nawierzchni.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mmagd

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl