Jak zrobić szachownicę na podłodze?


Jak zrobić szachownicę na podłodze?
2023-09-29
Szachownica to popularny dekoratorski motyw chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Zastosowana na dużych powierzchniach przyciąga wzrok wyrazistym wzorem, z brawurą ozdabiając wnętrze.
Klasyką gatunku jest czarno-biała kratka, która z powodzeniem sprawdzi się między innymi na podłodze. Podpowiadamy, jak samemu wykonać ten deseń i stworzyć aranżację, której zwyczajnie nie da się nie zauważyć. 

Gdy przychodzi czas na renowację wnętrza, warto pomyśleć także o podłodze. Prawdziwe, naturalne drewno starzeje się z niebywałym wdziękiem, zachowując swój szlachetny charakter, dlatego zamiast zrywać wysłużone deski, można je po prostu przemalować. Oryginalny wzór szachownicy na podłodze w ponadczasowym czarno-białym duecie świetnie sprawdzi się w aranżacjach w stylu vintage. Biorąc pod uwagę, że kratka to motyw sam w sobie odważny, najlepiej zaprezentuje się w spokojnej, niekrzykliwej scenerii i w towarzystwie wykonanych z drewna mebli. 

1. Przygotowanie szablonu 
Pierwszy krok ku pięknej szachownicy na podłodze to wykonanie szablonu i dopasowanie wielkości kratki na podłodze. Wzór kwadratów można przygotować z tektury, wycinając je w wybranym rozmiarze. 

2. Rysowanie i oklejanie kwadratów
Jeśli wzór ma być wykonany na świeżo pomalowanej podłodze, np. białą farbą, trzeba się wcześniej upewnić, czy poprzednia warstwa dobrze wyschła. Najlepiej dać sobie czas i odczekać co najmniej tydzień, by mieć pewność, że taśma maskująca nie zostawi żadnych śladów. W przypadku gdy wzór ma się pojawić na podłodze już wcześniej malowanej, należy sprawdzić, czy powierzchnia jest czysta i pozbawiona nierówności. Przed rysowaniem wzoru, warto zastanowić się nad ułożeniem kratek. Kwadraty  można bowiem namalować prosto lub na skos, w tzw. karo. Po wybraniu dekoru, trzeba wymierzyć kwadraty i odrysować je na podłodze. Warto okleić je taśmą malarską, mocno dociskając ją do podłogi. Jeśli chcemy otrzymać równe odcięcia, naklejone taśmy powinny na siebie nachodzić. Aby uniknąć pomyłki w kolorze, warto małymi kawałkami taśmy oznaczyć kwadraty, które nie będą malowane. 

3. Czas na malowanie
Przeznaczone do malowania kwadraty należy dwukrotnie pokryć farbą Tikkurila Betolux Akva w kolorze 1928. Najlepiej sprawdzi się wałek z krótkim włosiem lub pędzel z włosiem syntetycznym. Należy pamiętać, by po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, usunąć taśmę malarską, odklejając ją pod kątem 45 stopni. Farba Tikkurila Betolux Akva szybko schnie, więc wyłączanie podłogi z użytku na dłuższy czas nie jest konieczne. 
  

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PractumConsulting

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl