Jak zwiększyć opłacalność producentów energii wiatrowej?


Jak zwiększyć opłacalność producentów energii wiatrowej?
2023-02-15
Kryzys energetyczny, ochrona klimatu, problemy z łańcuchami dostaw i brak wysokiej klasy specjalistów na rynku – tak wygląda obecnie rzeczywistość w branży energii wiatrowej.

Firmy pracujące w tym sektorze odczuwają coraz większą presję związaną z efektywnością kosztów i opłacalnością w całym łańcuchu tworzenia wartości. Aby energia wiatrowa pozostała opłacalna, a przedsiębiorstwa operujące w tej branży utrzymały swoją rentowność, konieczny jest impuls do cyfryzacji. Eksperci Rittal i Eplan opracowali specjalną strategię zarówno dla projektantów, jak i operatorów farm wiatrowych obejmującą modułowe, standardowe rozwiązania i zadbanie o spójność danych projektowych, co w znaczący sposób może zwiększyć tempo rozbudowy firmy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów projektowania, produkcji i eksploatacji. 

 

Aby energia wiatrowa pozostała opłacalna, a przedsiębiorstwa operujące w tym sektorze branży energetycznej utrzymały swoją rentowność, konieczny jest impuls do cyfryzacji produkcji. Podczas targów WindEnergy specjaliści Rittal i Eplan przedstawili możliwości związane z modułowymi i standardowymi rozwiązaniami oraz korzyściami ze spójnych danych projektowych. Zgodnie z założeniami ekspertów cyfryzacja całego łańcucha procesów jest decydującą dźwignią do realizacji tego wyzwania. W projekcie opracowanym wspólnie przez specjalistów Rittal i Eplan skupiono się przede wszystkim na zachowaniu ciągłości danych – od planowania przez projektowanie i produkcję, aż po eksploatację. Rozwój parków wiatrowych wspierają również magazyny energii i system obudów i szaf sterowniczych do rozwiązań na lądzie oraz morzu.

Nie ma miejsca na opóźnienia

Środowisko pracy lądowych czy morskich farmach wiatrowych nie pozwala na jakiekolwiek pomyłki lub niedokładności. Dlatego podczas budowy elektrowni wiatrowych wszystko musi dokładnie do siebie pasować, także układy sterujące, obwody i okablowanie. Opóźnienia lub poprawki na miejscu natychmiast powodują znaczny wzrost kosztów. Dotyczy to również konserwacji i napraw w trakcie eksploatacji elektrowni wiatrowej. „Środowisko pracy w gondolach o metrowej wysokości czy morskich farmach wiatrowych nie pozwala na jakiekolwiek błędy. Precyzję można osiągnąć dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji, zastosowaniu rozwiązań systemowych i cyfrowemu wsparciu procesów w w budowie maszyn – od projektowania przez produkcję po eksploatację. Nie bez znaczenia są także takie parametry jak zdalna konserwacja i monitorowanie stanów” – mówi Franziska Hain, ekspert w zakresie energii odnawialnej w firmie Rittal.

Zgodnie z założeniami ekspertów nowoczesne rozwiązania Eplan mają na celu wspieranie automatyki i mechatroniki już w procesie opracowywania inżynierii elektrowni wiatrowych – w projektach elektrycznych oraz podczas okablowywania. Specjalnie zaprojektowane, zaawansowane oprogramowanie umożliwia także wzbogacenie cyfrowego bliźniaka – w informacje o prowadzeniu na przykład wiązek kablowych – aż po odpowiednie informacje z zakresu inżynierii elektrycznej. W ten sposób projekty okablowania i wiązek przewodów nie tylko stają się łatwiejsze do prefabrykacji i niezależne od dostępności mechanicznego prototypu. Oprogramowanie współpracuje z systemami MCAD i można je prosto zintegrować z istniejącymi strukturami systemu. „Aby cyfrowy proces osiągnął najlepszy możliwy efekt, na początku potrzebna jest najwyższa jakość danych” - zaznacza Jan Oliver Kammesheidt, ekspert w zakresie energii odnawialnej w firmie Eplan. „Nasze doświadczenia z wysokim stopniem cyfryzacji w budowie maszyn pokazują ogromy potencjał. Te korzyści wynikające z zastosowania kompatybilnego systemu danych chcemy zaproponować także branży energetycznej. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy firmy dążą do jak najniższych kosztów, co wpływa na zwiększenie rentowności przedsiębiorstw” – dodaje Jan Oliver Kammesheidt.

Wgląd przez chmurę


W specjalnie zaprojektowanym przez firmę Rittal rozwiązaniu ePocket – cyfrowa kieszeń na dokumentacje i schematy - projekt urządzeń trafia bezpośrednio do chmury. Za pomocą kodu QR na szafie, przez zdalny dostęp, użytkownicy mogą łatwo sięgać do bieżącej dokumentacji urządzeń, w tym do cyfrowego bliźniaka. Dzięki temu procesowi dostępne są zawsze aktualne dane o danej instalacji. A w  przypadku prac serwisowych lub przebudowy osoby odpowiedzialne za instalacje i serwisanci otrzymują pełną i transparentną informację w najdrobniejszych szczegółach – bez konieczności dostania się do gondoli umieszczonej na wysokości 140 metrów w elektrowni wiatrowej. „Specjalnie zaprojektowana rozszerzona rzeczywistość tzw. augmented reality do oprogramowania chmurowego Eplan eView pokazuje praktyczne korzyści płynące z bezpośredniego dostępu do kompletnych danych. Dzięki niej wszelkie interwencje serwisu można przećwiczyć wirtualnie - aż do najdrobnieszego szczegółu. W ten sposób w przypadku awarii czy konieczności serwisu nie ma żadnych niespodzianek. Biorąc pod uwagę koszty prac na farmach pracujących w środowisku morskim, gdzie liczy się każda minuta, to rozwiązanie znacznie ogranicza koszty serwisu. Nasze doświadczenia z wysokim stopniem cyfryzacji w budowie maszyn pokazują ogromy potencjał oferowanych przez nas rozwiązań. Te korzyści chcemy udostępniać branży energii wiatrowej” - mów Jan Oliver Kammesheidt, ekspert w zakresie energii odnawialnej w firmie Eplan

Certyfikowane zasilanie elektryczne

Jak może bezpiecznie funkcjonować zasilanie elektryczne na pełnym morzu? Firma Rittal wprowadziła na rynek specjalne rozwiązania -  certyfikowany system rozdzielni niskiego napięcia VX25 Ri4Power, który uzyskał klasyfikację DNV. Dzięki tej wysokospecjalistycznej aprobacie dla zastosowań morskich użytkownicy mogą obecnie w pełni wykorzystywać zalety tego sprawdzonego w przemyśle rozwiązania systemowego na bazie systemu szaf szeregowych VX25 wraz z akcesoriami. System oferuje ochronę przed wyładowaniami łukowymi i ma certyfikat aż do wartości 3840 amperów! Certyfikacja DNV nie tylko wspiera przemysł elektrowni wiatrowych, ale w znacznym stopniu upraszcza proces dopuszczania aplikacji przez klienta.

Więcej informacji na temat rozwiązań Edge Data Center firmy Rittal można znaleźć na stronie internetowej firmy pod adresem - https://webinfo.rittal.com/pl/edge

 

O Rittal:

·        Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji jest jednym z wiodących światowych dostawców systemów do szaf sterowniczych, rozdziału mocy, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i usług. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie, np. w budowie maszyn i instalacji, przemyśle spożywczym i napojowym oraz w branży IT i telekomunikacji.

·        Szeroki wachlarz usług oferowanych przez światowego lidera rynku obejmuje konfigurowalne szafy sterownicze, których dane są stale dostępne w całym procesie produkcyjnym. Inteligentne rozwiązania chłodnicze Rittal, zużywające nawet o 75 procent mniej energii i charakteryzujące się dużą przewagą pod względem emisji CO2, mogą komunikować się ze środowiskiem produkcyjnym i tworzyć innowacyjne procesy dla konserwacji i serwisu. Portfolio obejmuje innowacyjne rozwiązania IT, od szaf IT i modułowych centrów danych po rozwiązania obliczeniowe brzegowe i hiperskalowe.

·        Wiodący dostawcy oprogramowania Eplan i Cideon uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania projektowe, a Rittal Automation Systems o rozwiązania automatyzacji do budowy rozdzielnic.

·        Rittal został założony w 1961 roku i jest największym przedsiębiorstwem zarządzanej przez właściciela grupy Friedhelm Loh. Grupa Friedhelm Loh odnosi międzynarodowy sukces dzięki 12 zakładom produkcyjnym i 95 filiom. Grupa firm zatrudnia ponad 12 000 pracowników i osiągnęła w 2021 roku sprzedaż na poziomie 3 miliarda euro. firm


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BestBrands

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl