Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?


Jakie są najczęstsze zagrożenia dla dachu i jak się przed nimi zabezpieczyć?
2023-12-19
Dach jest konstrukcją o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa całego domu.

 W pierwszej kolejności odpowiada za jego ochronę przed niekorzystnym działaniem pogody – między innymi opadami deszczu, śniegu oraz gradu, silnym wiatrem czy skrajnymi temperaturami. Równocześnie jednak pozostaje narażony na szereg różnego rodzaju zagrożeń. Które z nich są najczęstsze i jak można się skutecznie przed nimi zabezpieczyć? – radzi ekspert marki CREATON, Jarosław Kostrzewa.

Kontakt z wilgocią

Przez cały rok dach ma kontakt z wilgocią. Najczęściej pochodzi ona z opadów deszczu, jednak bardzo wiele powstaje jej także wiosną lub podczas zimowych odwilży, gdy topnieje zalegający na połaci śnieg. Woda, która przedostanie się pod pokrycie, może doprowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji. Zagrożona jest zwłaszcza warstwa termoizolacyjna, która na skutek zamarznięcia traci swoje właściwości. Kontakt z wilgocią szkodzić może wszystkim elementom metalowym znajdującym się na połaci oraz w jej bezpośrednim otoczeniu. Pokrycia takie jak blachodachówki, orynnowanie, czy akcesoria dachowe podatne są na korozję – najczęściej jeżeli wcześniej doszło do ich mechanicznego uszkodzenia.

Porastanie przez rośliny


Powierzchnia dachu narażona jest na porastanie przez rośliny. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na estetykę, ale i trwałość oraz funkcjonalność całej konstrukcji. Problem ten dotyczy zwłaszcza budynków położonych w pobliżu terenów zielonych, na przykład przy lesie lub parku. Przed negatywnym działaniem środowiska chronione są dachówki z powłokami – angobami i glazurami. Niezwykle skuteczną osłonę zapewnia innowacyjna powierzchnia DURATOP PRO stosowana na dachówkach cementowych CREATON. Posiada ona właściwości hydrofobowe, dzięki którym krople deszczu nie wnikają w pokrycie, lecz spływają po nim, samoczynnie czyszcząc połać.

Uszkodzenia powstające na skutek mrozu

Ochronne powłoki chronią dachówki również przed wnikaniem wody w ich strukturę. Ta podczas zamarzania zwiększa swoją objętość, co potrafi doprowadzić do pękania pokrycia. Na tym polu pomocne są też przeprowadzanie regularnie zabiegi impregnacji dachówek.

Zalegający śnieg oraz lód


Zimą problemem – szczególnie w przypadku dachów płaskich lub posiadających mniejszy kąt nachylenia – potrafi być zalegający na połaci śnieg. Stanowi on znaczne obciążenie dla konstrukcji, zwłaszcza jeżeli po stopnieniu ponownie zamarzł, zmieniając się w lód. Dlatego w regionach gdzie występują intensywne opady, istotne jest regularne usuwanie nadmiaru śniegu.

Silny wiatr

Silny wiatr to kolejne zjawisko będące w stanie zaszkodzić konstrukcji dachu. Wichury potrafią uszkodzić jej elementy – szczególnie gdy z jakiegoś powodu są one już osłabione. Poprawnie przeprowadzony montaż wysokojakościowych produktów znacząco zmniejsza ryzyko zaistnienia takiej sytuacji.

Szkody wyrządzone przez zwierzęta

Zagrożenie dla dachów mogą stanowić też zwierzęta. Gryzonie oraz większe ssaki (np. kuny) potrafią uszkodzić między innymi warstwę izolacji i membrany dachowe. Obecność ptasich gniazd psuje natomiast estetykę budynku, równocześnie utrudniając odprowadzanie wody z połaci. Regularna inspekcja oraz stosowanie środków odstraszających zapobiegają tego rodzaju sytuacjom.

Prawidłowe zabezpieczenie dachu w dużej mierze związane jest z regularnym kontrolowaniem jego stanu, systematycznym przeprowadzaniem zabiegów konserwacyjnych, ale też z wyborem wysokojakościowych, trwałych i odpornych produktów. Skutecznie zapobiegną one większości problemów, pozwalając tym samym uniknąć kosztownych napraw.












Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog .

CREATON Polska
press box


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl