Kolor Roku i trendy kolorystyczne na 2012 we wnętrzach


2011-11-15
Czerwień, obrana Kolorem Roku 2012, reprezentuje wyjątkowy odcień. Cechuje go pewna dwuznaczność – łączy on w sobie temperament i namiętność klasycznej czerwieni z niewinnością bieli, która ją tonuje i uspokaja, wprowadzając pewne niedopowiedzenie.

Standardowa czerwień jest kolorem kojarzącym się z dynamiką, emocjami, odwagą i ciepłem. W wielu kręgach kulturowych oznacza ona szczęście i celebrację. Kolor czerwony wiąże się z bezpośredniością i otwartością na nowe doznania.

Biel stanowi przeciwieństwo czerwieni, jest ona kolorem symbolizującym delikatność, niewinność i czystość. Często budzi skojarzenie z zimowym krajobrazem, wywołując uczucie chłodu oraz bezmiaru nieskalanej przestrzeni. Wiąże się z nią zarazem wolność tworzenia, jak i pustka, którą należy wypełnić. Dlatego też biel ma wyjątkową właściwość – doskonale wiąże się z każdą barwą, nadając jej swej tajemniczej delikatności.

W Głębi Koralu (nr 10YR 21/436 w mieszalniku Dulux) możemy odnaleźć dynamiczne i ekspresyjne nuty czerwieni i błogość bieli. Ta mieszanina barw powinna wnosić do naszej przestrzeni optymizm oraz motywować do działania, zostawiając wolną przestrzeń do kreatywnej refleksji.

We wnętrzach należy jednak uwzględnić indywidualny odbiór koloru, ponieważ zestawienie czerwieni z bielą niesie za sobą bardzo silny dualizm znaczeń. Dla części osób Głębia Koralu będzie kojarzyć się z władzą i prestiżem, doda pewności siebie i wiary w lepsze jutro. Inni odnajdą w niej sojusznika dla realizacji nawet najśmielszych planów i marzeń. Jeszcze inni zanurzą się w niej, poszukując sensualnego ciepła oraz równowagi bieli.

Wszystko to sprawia, że Głębia Koralu w roku 2012 jest kolorem, który można zastosować praktycznie w każdej sytuacji, zależnie od tego, jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać.

Kolor Roku 2012 może być zatem doskonałym tłem dla nowoczesnych lub industrialnych kompozycji, wydobywając w wyrazisty sposób wysmakowaną formę niebanalnych detali. Dla odpowiedniego skomponowania takiego wnętrza wystarczy umiejętnie przepleść motywy Głębi Koralu z ostrymi krawędziami industrialnych elementów lub minimalistycznych rozwiązań tak, aby tym zimnym kompozycjom dodać ciepła i mistycznego charakteru. Dla zwolenników klasycznych rozwiązań wnętrzarskich barwa ta będzie doskonałym uzupełnieniem zwracającym uwagę na niebanalne zdobienia lub na antyczne dodatki – podobne odcienie były bardzo popularne w epoce baroku.

Wszechstronność zastosowania Koloru Roku wynika z jej wyjątkowej właściwości komponowania się z innymi kolorami.

Trendy kolorystyczne na rok 2012, wydają się kierować tą samą zasadą, co harmonijna kompozycja Głębi Koralu. I tak jak w Kolorze Roku dynamika życia, symbolizowana przez kolor czerwony, proporcjonalnie łączy się z bielą odzwierciedlającą nieodkryty potencjał, tak i w paletach przygotowanych przez markę Dulux, mamy do czynienia z poszukiwaniem powiązań pomiędzy tym, co pozornie przeciwstawne. Cyfrowa rzeczywistość przeplata się tu z analogowymi i lekko zakurzonymi wspomnieniami pierwszej przeczytanej bajki lub trzasków winylowej płyty. Spokój natury, miesza się z gwarem i dynamiką miejskich kawiarni. Szelest przerzucanych listów oraz pożółkłych starych fotografii stanowi przeciwwagę dla bogatego, fascynującego świata wirtualnych podróży.

SUBTELNA HARMONIA

Zaklęte w niej barwy wprowadzają do wnętrza zarazem sielską błogość, jak również wielkomiejski szyk. Te pozornie sprzeczne cele, osiągnięto poprzez wyrafinowane skomponowanie delikatnych beży, cielistych róży oraz koralu. Dodają one naturalnej świeżości odcieniom ciepłych szarości, tchną życie w delikatne kompozycje kolorystyczne inspirowane aluminium, stalą lub betonem. Dzięki temu paleta ta ma charakter uniwersalny i w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Czerwień zastosowana w mniejszej skali wydobędzie subtelny charakter wnętrza, natomiast przy pomalowaniu nią większych płaszczyzn, podkreślimy zdecydowany charakter przestrzeni.

NATURA WIĘZI

Paleta kolorystyczna Natura Więzi, inspirowana barwami budzącej się do życia przyrody, prezentuje z pozoru neutralne zestawienie kolorów – delikatne, transparentne odcienie zieleni, bladych pasteli i stonowanych barw ziemi. Przeciwstawiona im czerwień jest elementem energetyzującym, niczym promień słońca na pochmurnym niebie rozświetla wnętrze, motywując do działania. Podobnie jak rozkwitający w ogrodzie pąk wiosennego kwiatu, czerwone akcenty kolorystyczne we wnętrzu przypominają o tym, iż natura hojnie obdarza nas swymi owocami, które wyrastają na tle świeżych zieleni.

MOJA HISTORIA

Moja Historia nawiązuje bezpośrednio do tendencji kolorystycznych popularnych w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Świeżość pastelowych odcieni beży, żółcieni, różów i niebieskiego jest dopełniona wyrazistą czerwienią, która pozwala łączyć wątki retro z nowoczesnością. Ów z pozoru różnorodny miks kolorów, w zależności od wybranych odcieni, obrazuje za każdym razem indywidualizm użytkownika przestrzeni. Zastosowanie tej palety we wnętrzu pozwoli uzyskać ciepły, sentymentalny nastrój, który odpowie oczekiwaniom młodszych jak i starszych – każdy, bowiem odnajdzie w tej kompozycji coś, co mu przywoła miłe wspomnienie z przeszłości.

NA GRANICY ŚWIATÓW

Zdecydowana kolorystyka tej palety została oparta o bajkowe zestawienie jaskrawych błękitów, zieleni i czerwieni, z nostalgicznymi pastelami. Odważne zestawienie preferowane będzie przez tych, którzy zachowali w sobie choćby jedno dziecięce marzenie wyniesione z bajek braci Grim, bądź też z cyfrowych światów wytwórni Pixar. Paleta ta zastosowana we wnętrzu wprowadzi nastrój tajemnicy oraz doda odwagi w realizacji nawet najbardziej surrealistycznych pomysłów. Dzięki swojej tonalnej głębi zapewni każdej, nawet najbardziej banalnej przestrzeni, wyjątkowy charakter.

ZWYCZAJNE NIEZWYCZAJNE

Odcienie powiązane z naturalnymi tradycyjnymi materiałami poddanymi upływowi czasu korespondują tu z odcieniami kojarzącymi się z tym, co technologiczne. W tym trendzie odnajdziemy wszystko, czego miłośnicy industrializmu poszukują w ruinach opuszczonych fabryk – magii przestrzeni, w których człowiek po raz pierwszy uczynił siły przyrody sobie poddanymi. Natura zaklęta w stal, beton i cegłę jest niemniej fascynująca niż podróże poprzez bezkres cyfrowych krain. Odnajdziemy tu ciepło starej ręcznie wypalanej cegły, rdzawe stalowe brązy skrywające pod swoją powłoką tajemnicę zamierzchłych technologii, beże i szarości inspirowane wytartymi betonowymi posadzkami oraz zielenie i żółcie nawiązujące do kolorów maszyn z poprzednich epok. Wszystkie barwy są subtelnie dobrane, tak jakby wyrażały tęsknotę za dziedzictwem ery przemysłowej, nie wnosząc przy tym zgiełku buchającej parą fabryki z poprzedniego wieku.

***

Jan Pawlik – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiował również w Danii. Laureat wielu konkursów z dziedziny grafiki i architektury. Pracował
w Holandii w biurze OMA/AMO, gdzie współprojektował m.in.: nowy wystrój butiku Prady w Beverly Hills L.A. i Muzeum Fundazione Prada w Mediolanie. Obecnie prowadzi samodzielną praktykę projektową.                    


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Ciszewski Public Relations
http://www.ciszewskipr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl