Kreatywne dziecko jest bardziej szczęśliwe


Kreatywne dziecko jest bardziej szczęśliwe
2011-10-06
Zarówno nauka w szkole i na wyższej uczelni, jak i późniejsza praca, wymagają kreatywnego myślenia. Chcąc umiejętnie i swobodnie poruszać się w obecnej rzeczywistości, musimy być elastyczni i często myśleć nieszablonowo.

Dlatego już teraz pomóżmy maluchom rozwijać tę zdolność, co z pewnością zaowocuje w dorosłym życiu naszej pociechy.

 

Czym tak naprawdę jest kreatywność?

Kreatywność to nabyta umiejętność, którą możemy rozwijać oraz doskonalić poprzez elastyczne myślenie oraz otwartość na otaczającą rzeczywistość. Kreatywne myślenie pozwala uzyskać oryginalną, nieszablonową i nową metodę czy rozwiązanie. Dzieci od najmłodszych lat poznają otoczenie wszystkimi zmysłami. Ich zrównoważony rozwój jest podstaw dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego    i intelektualnego. Dlatego ważne jest, by od samego początku kształcić umiejętność kreatywnego myślenia - niezbędnego do swobodnego funkcjonowania w świecie. 

Rozwijamy kreatywne myślenie - pomagamy dziecku

Pozwólmy malcowi popełniać błędy. Nic bardziej nie zabija kreatywności, niż surowa krytyka. Unikajmy sformułowań takich, jak: „to nie ma sensu”, „źle to zrobiłeś”, „tak się nie da”, które zabijają pomysły malca. Nie zabraniajmy dziecku poznawać otoczenia, eksperymentować i z ciekawością podchodzić do tego, co nieznane, postępując zgodnie    z myślą - co nie jest zakazane, jest dozwolone. Przeciwnie, stwórzmy mu możliwość do aktywnego działania, jednocześnie podsycając jego zainteresowania. Obserwujmy zachowanie swojej pociechy i pozwólmy mu wyciągać własne wnioski. Dzięki temu malec, myśląc i próbując działać, może wpaść na coś genialnego, nauczy się patrzeć na rzeczywistość z zupełnie innej perspektywy, z odwagą podejmie nowe wyzwania.

Co dalej?

Chcąc pomóc swojemu dziecku rozwijać kreatywne myślenie, wybieraj ciekawe gry i zabawki. Jak wynika z badań dotyczących systemu wychowania przeprowadzonych w maju br. przez naukowców z Uniwersytetu Indiana w odniesieniu do danych otrzymanych przez Paula Torrenca ok. 50 lat temu, to właśnie rodzice jako pierwsi odpowiedzialni są za rozwój kreatywności dziecka. Badania te bezpośrednio wskazują  na istotę początkowego  wkładu pracy w pielęgnację i poszerzanie zainteresowań, ćwiczenie wyobraźni u najmłodszych. Warto więc zwrócić uwagę na zabawki, którymi otaczamy dziecko i sposób w jaki się z nimi bawimy, ponieważ są to czynniki, które bezpośrednio wpływają na kształtowanie wyobraźni dziecka. Doskonałym wyborem są wszelkiego rodzaju puzzle, logiczne układanki, a także zabawki edukacyjne. W roli kompana i nauczyciela malca sprawdzą się zabawki marki VTech - wspomagające prawidłowy i zrównoważony rozwój dziecka -  mówi Anna Kucharska, specjalista VTech Polska. Wiele modułów i form pozwoli na twórczą i różnorodną zabawę, nie ograniczając myślenia malca. Dzięki temu w prosty sposób połączymy zabawę i naukę, przy czym dzieci uczą się chętniej i szybciej w komfortowych i przyjaznych warunkach. 

Każdy z nas rodzi się z umiejętnością kreatywnego myślenia. Jednak niezwykle ważne jest, by w okresie dojrzewania odpowiednio ją rozwijać. Życie codzienne wymaga adaptacji w społeczeństwie, gdzie często nie ma miejsca na twórczość i odmienność. Szybkość podejmowania decyzji i działanie według przyjętego schematu stało się metodą na sprawne funkcjonowanie w współczesnym świecie. Nieubłaganie prowadzi to do utracenia niezależności w podejmowaniu decyzji, myśleniu,  a  kreatywność naturalnie umiera. Warto więc dbać o to, by nasza wrodzona twórczość rozwijała się nieprzerwanie - dodaje Anna Kucharska. Chcąc pomóc od najmłodszych lat swojemu maluchowi, dostarczmy mu różnorodnych bodźców, które naturalnie będą stymulować  umysł  do kreatywnego działania. Poprzez naukę w formie zabawy możemy aktywizować dziecko          i mobilizować je do twórczego, niestandardowego myślenia. Bez wątpienia tego typu działania zaowocują na każdym kroku, zarówno w życiu przedszkolaka, jak i później - w szkole. 

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Publicon

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl