Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021: troska o klimat w budynkach biurowych


Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021: troska o klimat w budynkach biurowych
2021-04-21
100 000 zasadzonych drzew, wysiewanie łąk kwietnych, ratowanie dzikich i miododajnych pszczół, a także projekty na rzecz bioróżnorodności. Takie inicjatywy realizują rezydenci Olivii Business Centre.

Zdjęcia: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84icYY66-hiWFKIPJViQ?e=Py3SFH

 

100 000 zasadzonych drzew, wysiewanie łąk kwietnych, ratowanie dzikich i miododajnych pszczół, a także projekty na rzecz bioróżnorodności. Takie inicjatywy realizują rezydenci Olivii Business Centre. Również sama Olivia oferuje aż 24 tyś. m2 powierzchni biologicznie czynnej, realizuje projekty na rzecz zrównoważonego transportu, odzyskiwania energii, a ciepło czerpie ze źródeł geotermalnych. To zaskakujące jak wiele projektów ekologicznych może być realizowanych w jednym centrum biurowym, a Olivia Business Centre, z okazji Światowego Dnia Ziemi właśnie ogłasza nowy program świadomości klimatycznej na 2021 rok.

 

W zakończonym ostatnio konkursie Olivia Prize, organizowanym przez Olivia Business Centre najwięcej zgłoszeń dotyczyło projektów społecznych i ekologicznych, realizowanych zarówno przez duże globalne korporacje, jak i niewielkie przedsiębiorstwa. Przedsięwzięciem na największą skalę było zasadzenie przez firmę ABAX 100 tyś. drzew w Malawi. Firma w ten sposób odtwarza ekosystem, który ucierpiał w czasie ostatnich 10 lat intensywnej dewastacji: ABAX ma za sobą szczególnie dobry rok pod względem odpowiedzialności środowiskowej i społecznej, a nasi pracownicy byli w tym względzie niemal hiperaktywni. – mówi Dorota Orzęcka, Digital Marketing Manager z firmy ABAX. W 2020 roku posadziliśmy ponad 100 000 drzew we współpracy z naszym partnerem WeForest i wsparliśmy siedem lokalnych projektów w pobliżu naszych biur. Odpowiedzialność środowiskowa i społeczna jest częścią każdej naszej usługi, dlatego sadzimy nowe drzewo z okazji każdego zamówienia. Wraz z WeForest tworzymy zespół wspierający program ponownego zalesienia na terenie Malawi. Podejmujemy ogromne wysiłki, aby przeciwdziałać nadmiernej wycince terenów leśnych, które dawniej pokrywały jedną trzecią całego kraju. Wycinka doprowadziła do utraty różnorodności biologicznej, a także stwarza cały czas zagrożenie związane z obniżeniem jakości i bezpieczeństwa wód w rejonie, które są kluczowym zasobem dla żyjących tam tysięcy rodzin. Projekt jest prężnie realizowany we współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, Wydziałem Leśnictwa oraz dziesięcioma lokalnymi szkółkami leśnymi. – dodaje Dorota Orzęcka.

 

Energa z Grupy ORLEN, również mająca siedzibę w Olivii, wdrożyła szereg projektów, wśród których są inicjatywy na rzecz ochrony bociana białego, takie jak montaż platform pod bocianie gniazda na słupach energetycznych czy pomoc w obrączkowaniu ptaków (projekt „Energetyczni obrączkarze Grupy Energa”). Spółka uruchomiła również kampanię Energia bioróżnorodności, w ramach której odtwarza ekosystemy łąkowe. W ten sposób przyczynia się do zagospodarowania nieużytków na terenie zalewu Narwi w celu zwiększania bioróżnorodności oraz docelowo ratowania pszczoły dzikiej oraz pszczoły miododajnej. W kolejnych latach planowany jest montaż uli w celach edukacyjnych, a także uruchomienie warsztatów dla dzieci i młodzieży z budowy „hoteli” dla dzikich pszczół oraz stworzenie ścieżek edukacyjnych. Energia bioróżnorodności to kompleksowy projekt prośrodowiskowy, ekologiczny i edukacyjny – mówi dr Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESG Energi SA. – Łąki kwietne pozwalają ocalić zapomniane gatunki roślin i zwierząt, zapewniają pożywienie dla dzikich pszczół, dając im przestrzeń do życia, a zimą schronienie. Rośliny rosnące na łąkach przyczyniają się do obniżenia temperatury powietrza.

 

Kolejną proekologiczną inicjatywą jest technologiczny projekt EVAA (Ecological Vertical Agriculture Assistant), realizowany przez zespół inżynierów Sii Polska. W ramach Programu Sponsoringu Pasji Sii, eksperci z gdańskiego oddziału opracowują system wykorzystujący sztuczną inteligencję do hodowli roślin. Głównym założeniem projektu jest ograniczenie zużycia wody i powierzchni, niezbędnych do uprawy. Aspekt ekologiczny jest tu niezwykle ważny. W naszym podejściu chcemy zastosować uczenie ze wzmocnieniem do sterowania fizycznego procesu, jakim jest rozwój rośliny.  – mówi Paweł Czapiewski, team leader projektu. Uczenie ze wzmocnieniem to szczególny rodzaj sztucznej inteligencji. Polega on na tym, że algorytm otrzymuje tylko sygnał zwrotny w postaci nagrody, jeżeli sałata dobrze się rozwija. Sam musi dojść, jak osiągnąć optymalne rezultaty. – dodaje Paweł Czapiewski.

 

Olivia ogłasza program świadomości klimatycznej

 

W przypadający na 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi Olivia Business Centre uruchamia nowy program promocji świadomości klimatycznej, w ramach którego promować będzie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i transportu oraz ograniczania zużycia energii. Restrykcyjne certyfikacje, którym się poddajemy potwierdzają, że nasze budynki są wzorcowym przykładem myślenia o dobrostanie człowieka i przyjazności środowisku naturalnemu. – mówi Hamish Potts z Olivia Business Centre. Chcemy promować działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym redukcję produkcji odpadów, odpowiedzialne zużycie wody i energii oraz bardziej cyrkularną Olivię oraz postawy proekologiczne, motywując naszych pracowników i pracowników rezydentów Olivii, aby w swoich codziennych aktywnościach myśleli o śladzie środowiskowym, który każdy z nas pozostawia i podjęli wyzwanie zmian na lepsze. – dodaje Hamish Potts.

 

Z uwagi na zastosowane w nich rozwiązania technologiczne budynki Olivia Business Centre uzyskują wysokie noty certyfikacji ekologicznej BREEAM od poziomu excellent po very good. Ostatnio, jako pierwsze budynki na świecie, uzyskały maksymalną ocenę certyfikacji Well, wydawaną przez International Well Building Institute (IWBI), w 25 analizowanych kategoriach. Tak wysokie noty zostały przyznane za wyjątkową troskę o zdrowie i samopoczucie osób pracujących na terenie Olivii. Uznanie doradców IWBI zyskały zarówno rozwiązania technologiczne jak powłoki tytanowe, które przeciwdziałają osiadaniu wirusów, bakterii i grzybów na powierzchniach wspólnych budynków oraz jonizatory oczyszczające niemal w 100% powietrze cyrkulujące w budynkach, a także odzyskiwanie energii z pracy kabin wind, czerpanie ciepła z głębokości 95 metrów poniżej hal garażowych budynków czy automatycznie wyłączająca się klimatyzacja w momencie otwarcia okien. We wszystkich budynkach stosowane są ekologiczne źródła światła LED, które w 100% poddawane są recyklingowi.

  Dominującym trendem w projektowaniu najnowszych budynków jest biophilic design, stawiający w centrum uwagi dobrostan człowieka: stosowane w budynkach rozwiązania architektoniczne oraz funkcjonalne sprzyjają zapewnieniu równowagi między momentami intensywnej pracy w ciągu dnia a, tak ważnymi, chwilami odpoczynku i relaksu. W ten trend wpisuje się również przygotowywana do oddania do użytku Olivia Garden – egzotyczny ogród obejmujący ponad 800 m2 powierzchni, który wypełni ponad 4000 roślin reprezentujących 150 gatunków


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl