Młody zielony jęczmień i jego właściwości prozdrowotne


2019-03-27
Właściwości prozdrowotne młodego zielonego jęczmienia są znane w medycynie od dawna. Niemniej jednak, ostatnimi czasy zainteresowanie tą rośliną znacznie wzrosło w związku z jej szerokim zastosowaniem w suplementacji diety wspomagającej odchudzanie. Ale ta roślina ma więcej do zaproponowania

Młody zielony jęczmień - wartości odżywcze

Młody zielony jęczmień, który stosuje się w suplementacji to nic innego jak młode sadzonki, które wykiełkowały w ciągu 200 dni od zasadzenia. Taka roślina wykazuje największą wartość odżywczą, w skład której wchodzą witaminy z grupy B oraz A, C, E i K, błonnik, aminokwasy (lecytyna, kwas glutaminowy, tryptofan, kwas asparaginowy czy arginina), minerały (magnez, wapń, żelazo, jod, sód, cynk, selen czy potas) oraz naturalne hormony i chlorofil.

Właściwości prozdrowotne młodego jęczmienia

Młody jęczmień wykazuje sile właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Pomaga w walce ze zmianami skórnymi (trądzik i owrzodzenia), z bezsennością, obniża cholesterol, łagodzi dolegliwości żołądkowo - jelitowe (dzięki obecności chlorofilu, pomagającemu zachować równowagę kwasowo - zasadową organizmu) i zmniejsza stany zapalne. Ponadto posiada cechy:
•    antyoksydacyjne - obecność witaminy E i aminokwasów sprawiają, że młody zielony jęczmień skutecznie opóźnia proces starzenia się skóry,
•    antydepresyjne - podwyższa poziom serotoniny w mózgu, co skutkuje redukcją wpływu stresu na zdrowie człowieka,
•    wspomagające walkę z nadwagą - bogata zawartość składników odżywczych młodego jęczmienia sprawia, że jest on bardzo popularnym środkiem stosowanym w walce z nadwagą i otyłością. Obecny w nim błonnik przyspiesza proces przemiany materii, zapewnia uczucie sytości, jednocześnie wspomagając proces spalania tkanki tłuszczowej.

Rodzaje preparatów

Młody zielony jęczmień jest dostępny na rynku pod postacią proszku (często zamkniętego w kapsułkach) lub tabletek. Co ciekawe, proszek pozyskuje się z soku znajdującego się w liściach zboża, a tabletki z suszonych i zmielonych źdźbeł. Z racji tego, te dwa rodzaje preparatów wykazują nieco odmienne właściwości, sproszkowana forma jest bogata w witaminy, enzymy i mikroelementy, przy jednoczesnej niskiej zawartości błonnika, podczas gdy tabletki są bogatym źródłem błonnika przy znacznie mniejszym stężeniu mikroelementów.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu jest przede wszystkim alergia, z racji tego że jest to roślina trawiasta. Również osoby z nietolerancjami pokarmowymi powinny zachować ostrożność, ponieważ zdarza się, ze w sproszkowanym jęczmieniu może znajdować się soja lub gluten (informacje o ich potencjalnej obecności są zawsze zaznaczane przez producentów). Co więcej, suplementacja młodego jęczmienia może na początku wywołać niepożądane skutki uboczne, takie jak zmęczenie, wzdęcia, nudności, wymioty lub ból głowy. Niemniej przy jego regularnym spożywaniu, wyżej wspomniane dolegliwości powinny samoistnie ustąpić po ok. 2 tygodniach.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl