Nie daj się rakowi piersi - pamiętaj o profilaktyce!


Nie daj się rakowi piersi - pamiętaj o profilaktyce!
2012-02-16
W lutym, oprócz Walentynek, jest kilka innych ciekawych świąt – Dzień Pizzy, Europejski Dzień Ofiar Przestępstw, Święto Kotów, Handlowców, Mokradeł. W międzynarodowym kalendarzu najważniejszą rolę odgrywa jednak 4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem.

W Polsce co roku o nowotworze dowiaduje się około 120 tysięcy osób, a 10 tysięcy kobiet - o raku piersi.


Większość pań marzy o ładnym, jędrnym i kształtnym biuście. Czasami jednak zapominają, że najważniejsze jest, aby był zdrowy. Jedynie w 20% przypadków nowotwór piersi rozpoznaje się we wczesnym stadium, kiedy jest on całkowicie wyleczalny. Należy więc zrobić wszystko, aby znaleźć się w tej grupie. Co dokładnie?

Wygodny biustonosz

 

Główna przyczyna raka piersi tkwi w naszym DNA, ale możemy również niechcący przyczynić do jego rozwoju. Wbijające się w ciało fiszbiny mogą powodować zmiany w strukturze piersi - przestrzega Marzena Pudłowska, właścicielka firmy Kris Line. Codzienna profilaktyka to noszenie nieuwierającego, dopasowanego biustonosza.

Samobadanie

 

O multizadaniowości kobiet krążą legendy. Dołóżmy więc do swoich obowiązków jeszcze jeden. Wybierzmy konkretny dzień w miesiącu, najlepiej kilka dni po miesiączce, w którym dokładnie zbadamy swoje piersi. Jak powinna przebiegać samokontrola? Najpierw  sprawdź przed lustrem, czy twój biust nie wygląda inaczej - czy nie zaszły zmiany w kształcie, w kolorze brodawek, czy nie pojawiły się dołeczki lub naciągnięcia skóry. Przyjrzyj się piersiom, mocno opierając dłonie na biodrach oraz z profilu trzymając ręce w górze. Resztę badania możesz wykonać, leżąc. Włóż jedną rękę pod głowę. Wolną dłonią (całą, nie tylko palcami) dosyć mocno naciskając, spróbuj wyczuć, czy w piersi nie ma żadnych zgrubień. Wykonuj ruchy okrężne, góra - dół lub promieniste, odchodzące od brodawek. Pamiętaj, żeby sprawdzić także, czy węzły chłonne pod pachą nie są powiększone. W ten sam sposób zbadaj drugą pierś. Jeśli wyczujesz jakiekolwiek zmiany, coś cię zaniepokoi, porozmawiaj z lekarzem. Możliwe, że okaże się to kompletnie niegroźne, ale lepiej chuchać na zimne.

Mammografia i USG

 

Jeśli skończyłaś 35 lat, nadszedł czas na pierwszą profilaktyczną mammografię. Po  czterdziestce badanie powinnaś wykonywać raz na 2 lata, po pięćdziesiątce corocznie. To najlepszy, obok samokontroli, sposób na wykrycie zmian w piersi. Nie zapomnisz o badaniach, jeśli wybierzesz konkretny miesiąc. Mogą to być okolice twoich urodzin (dbanie o zdrowie to najbardziej wartościowy prezent), albo luty czy październik - miesiące walki z rakiem. U kobiet w ciąży oraz młodszych niż 35 lat mammografię zastępuje badanie USG. Pozwala ono także odróżnić guzy nowotworowe od torbieli.

Konieczność regularnych badań podkreślają nie tylko lekarze, ale również osoby, które z biustem „pracują" na co dzień. Staramy się przypominać naszym klientkom, że ładna bielizna to nie wszystko, co możemy zrobić dla swoich piersi - mówi Marzena Pudłowska, właścicielka firmy Kris Line.

Obchodzony w lutym Dzień Walki z Rakiem to dobra okazja, żeby pomyśleć o sobie i swoim zdrowiu - zatroszcz się o to sama, nikt nie zrobi tego za ciebie. Może od razu weź kalendarz i zaznacz, które dni poświęcisz na samokontrolę? Upewnij się, że twoje biustonosze nie wbijają się w ciało i ustal, w jakim miesiącu wykonasz badania. Bo jeśli chcesz, aby twój biust zapierał dech w piersiach, musisz pamiętać o profilaktyce.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

atom

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl