Nie wszystkie zasilacze o wysokiej sprawności dostatecznie chronią sprzęt IT


2011-04-19
Nie można lekceważyć potrzeby ograniczenia zużycia energii ani emisji dwutlenku węgla w centrach danych, ale niektóre metody eliminowania strat elektrycznych w zasilaczach UPS są bardzo wątpliwe.

Nierealistycznie wysoką sprawność podawaną przez niektórych producentów statycznych zasilaczy UPS można osiągnąć tylko kosztem obniżenia jakości prądu zasilającego serwery oraz zwiększenia ryzyka przełączenia źródła w kluczowym momencie pracy zasilacza – twierdzi Maciej Mączyński, Vice President IT Business / APC by Schneider Electric.

 

Zasilacze UPS, które przełączają się między różnymi trybami pracy w celu zwiększenia sprawności mogą w niedostatecznym stopniu chronić sprzęt IT.

Tego rodzaju przełączanie między trybami VFD (rezerwowy), VI (interaktywny) and VFI (podwójna konwersja) może wpływać na niezawodność systemu ze względu na długie okresy przełączania. Może również skrócić średni czas między awariami (MTBF), co prowadzi do bardzo niskiego poziomu dostępności z powodu wydłużonego średniego czasu napraw (MTTR), a dostępność jest kluczowym parametrem dla właścicieli i operatorów centrów danych – mówi Maciej Mączyński.

 

Statyczne zasilacze UPS stanowią większość globalnego rynku UPS, który w 2010 roku ma wzrosnąć do 7,3 mld dol. (IMS Research, Uninterruptible Power Supply Sourcebook, lipiec 2010), i są preferowaną metodą ochrony obiektów kluczowych dla funkcjonowania firmy, takich jak centra danych.

Istnieje kilka podstawowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania systemu UPS, aby osiągnąć optymalną ochronę za konkurencyjną cenę — dodaje Maciej Mączyński. — Są to m.in. krytyczność, typ UPS, konfiguracja i dostępność, obciążenie znamionowe i autonomia akumulatora, łatwość konserwacji oraz kwestie instalacyjne i strukturalne.

 

Jeśli chodzi o centra danych, najważniejszym kryterium jest krytyczność — innymi słowy konsekwencje, jakie może ponieść przedsiębiorstwo lub organizacja, jeśli zakłócenia lub przerwy w dopływie prądu doprowadzą do awarii sieci komputerowej. Ciągłość i jakość zasilania mają kluczowe znaczenie dla niezawodnej pracy sprzętu IT oraz pomyślnego dostarczania usług IT.

 

W pewnych trybach pracy niektóre trójfazowe zasilacze UPS nie zapewniają lepszej ochrony, niż najtańsze modele, jakie można znaleźć w lokalnym sklepie komputerowym. Ponadto bezpośrednio zasilają sprzęt IT prądem z sieci elektrycznej, na co w zwykłych okolicznościach nie pozwoliłby sobie żaden poważny operator centrum danych – mówi Maciej Mączyński.

 

Maciej Mączyński twierdzi, że konieczny może być niewielki kompromis pod względem sprawności zasilania: Skomplikowane przełączanie trybów pracy pozwala chwilowo uzyskać sprawność rzędu 99 proc. Natomiast zasilacze UPS z podwójną konwersją (VFI) to sprawdzona technologia o sprawności sięgającej 97 proc. Takie modele, jak APC Symmetra PX i Symmetra MW, są modularne, skalowalne i w sposób ciągły chronią sprzęt IT przed zakłóceniami oraz przerwami w dostawach prądu. Bez ryzyka związanego z przełączaniem, zasilacze APC Symmetra dają poczucie bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest ciągłość, niezawodność i efektywność pracy systemów IT.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.apc.com

 

  

Firma APC by Schneider Electric to światowy lider w zakresie zasilania awaryjnego oraz chłodzenia precyzyjnego. Dostarcza innowacyjne urządzenia, oprogramowanie i systemy dla użytkowników domowych, biur, centrów danych oraz fabryk. Dzięki ciągłemu dążeniu do innowacji APC oferuje najnowocześniejsze i energooszczędne rozwiązania dla technologii i aplikacji przemysłowych o znaczeniu krytycznym, doskonale zaprojektowane, bezbłędnie zainstalowane i utrzymane w dobrym stanie przez cały okres ich użytkowania. Rozwiązania APC obejmują systemy zasilania bezprzerwowego (UPS), urządzenia klimatyzacji precyzyjnej, szafy, systemy ochrony fizycznej oraz oprogramowanie do projektowania i zarządzania zasilaniem, w tym architekturę InfraStruxure®, najbardziej wszechstronne na rynku rozwiązanie integrujące zasilanie, chłodzenie oraz zarządzanie.

 

 

 

Schneider Electric to globalna firma specjalizująca się w zarządzaniu energią, działająca w ponad 100 krajach. Oferuje zintegrowane rozwiązania w wielu segmentach rynku. Zajmuje wiodącą pozycję m.in. w energetyce i rozwiązaniach dla infrastruktury, procesach przemysłowych, automatyce budynków, centrach obliczeniowych i sieciach. Jest także szeroko obecna na rynku rozwiązań dla budynków mieszkalnych. Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników, którzy pracują nad bezpiecznym, niezawodnym i efektywnym wykorzystaniem energii. Sprzedaż w 2009 r. wyniosła ponad 15,8 miliarda euro, co było możliwe dzięki aktywnemu dążeniu do wspierania zarówno odbiorców indywidualnych, jak i organizacji w optymalnym wykorzystaniu energii, zgodnie z hasłem firmy, które brzmi „Korzystaj w pełni ze swojej energii”.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl