Niestandardowe skrzydła drzwiowe od firmy Classen
Jakie drzwi zamontować w niewielkim pomieszczeniu, aby zyskać dodatkową przestrzeń, a które powinny się znaleźć we wnętrzu, gdzie rozmiar otworu drzwiowego przekracza 100 cm?
Classen, renomowany producent podłóg i drzwi wewnętrznych, proponuje drzwi przesuwne i dwuskrzydłowe o niestandardowych wymiarach do nietypowych wnętrz i przekonuje, że nieszablonowość może być atrakcyjna.
– Nietypowe wnętrza stwarzały kiedyś liczne problemy, były nieustawne, ciężko było dopasować meble i drzwi. Dziś takie niestandardowe wnętrze może być miejscem szczególnym, a właściwie do niego dobrane skrzydła drzwiowe stworzą z nim estetyczną całość. – mówi Maciej Sporek, szef centrum badawczo-rozwojowego w Classen – W zależności od potrzeb, przeznaczenia i zaplanowanych wydatków, można wybierać dziś pomiędzy drzwiami przesuwnymi naściennymi, dwuskrzydłowymi lub wykorzystać dostawkę do drzwi dwuskrzydłowych tzw. skrzydło drzwiowe bierne.
Rodzaje niestandardowych drzwi wewnętrznych wg Classen:
1. Drzwi przesuwne naścienne
Drzwi przesuwne naścienne posiadają właściwości i konstrukcję klasycznego skrzydła drzwiowego wewnętrznego. Większość dostępnych na rynku kolekcji drzwi wewnętrznych występuje również w systemie przesuwnym, co oznacza te same modele i dekory, ale też możliwość wyboru opcji jedno- lub dwuskrzydłowej. W tym ostatnim przypadku system otwierany jest synchronicznie – przesuwając jedno skrzydło, rozsuwają się jednocześnie oba.
Pojedyncze skrzydło w systemie przesuwnym posiada tradycyjną szerokość (60‘-100’). System dwuskrzydłowy występuje z kolei w wymiarach: 120’, 140’, 160’, 180’, 200’. Różnice pomiędzy klasycznym skrzydłem drzwiowym a systemem przesuwnym widoczne są m.in. w sposobie montażu, zamiast klamek występują tzw. pochwyty oraz zamek hakowy na klucz. Drzwi przesuwne zawsze są drzwiami bezprzylgowymi.
System przesuwny sprawdza się we wnętrzach, które chcielibyśmy jednocześnie optycznie powiększyć, a także w tych, gdzie niemożliwy jest montaż drzwi tradycyjnych rozwieranych.
W przypadku firmy Classen, system przesuwny dostępny jest we wszystkich dekorach i kolekcjach poza liniami: Chronos, Ksantos, Chronos New, Classic i Andromeda.
2. Drzwi dwuskrzydłowe
Drzwi dwuskrzydłowe składają się ze skrzydła drzwiowego czynnego (skrzydła z oferty standardowej) oraz biernego (na specjalne zamówienie) bez otworów na zamek i klamkę. Otwierane są poprzez zamontowane kantrygle (górne i dolne okucia blokujące), wyposażone dodatkowo w blachę zaczepową zamka do drzwi dwuskrzydłowych. Przy drzwiach dwuskrzydłowych istnieje możliwość dowolnego łączenia wymiarów skrzydeł drzwiowych zgodnie z ofertą dla poszczególnych kolekcji.
Konstrukcja, właściwości, wzory i dekory drzwi dwuskrzydłowych opierają się na standardowej ofercie producenta. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku ościeżnice nie mają określonej strony. Zawiasy montowane są w obu belkach pionowych ościeżnicy.
Drzwi dwuskrzydłowe stosuje się często w miejscach, gdzie otwór drzwiowy jest większy od klasycznego. Najczęściej prowadzą do pomieszczeń o szczególnym charakterze, salonów, jadalni, sal konferencyjnych, itp.
2. Dostawka
Jeśli nie możemy sobie pozwolić na drzwi dwuskrzydłowe o standardowych rozmiarach, doskonałym rozwiązaniem będzie wybór tzw. dostawki. Potocznie dostawką nazywa się skrzydło drzwiowe bierne o szerokościach 40’ lub 50’, czyli znacznie mniejszych od tych występujących w standardowej ofercie. Dostawka występuje we wszystkich dostępnych dekorach i jest otwieranym elementem drzwi dwuskrzydłowych.
Dostawka sprawdzi się we wnętrzach, gdzie występuje otwór drzwiowy o niestandardowej szerokości np. 110’. Wówczas montujemy skrzydło drzwiowe z oferty standardowej, np. o szerokości 70’ i dostawkę pełną o szerokości 40’. Wykorzystując dostawkę, unikniemy konieczności dobudowywania fragmentu ściany, a drzwi będą się prezentowały oryginalnie i efektownie.
Oferta stolarki drzwiowej Classen obejmuje niespełna 40 kolekcji skrzydeł drzwiowych wewnętrznych, w tym drzwi technicznych przeciwpożarowych, drzwi wejściowych oraz systemów przesuwnych.