Nowa wkładka do drzwi wejściowych - 4 elementy, o których warto pamiętać


Nowa wkładka do drzwi wejściowych - 4 elementy, o których warto pamiętać
2023-09-08
Jak wybrać wkładkę do drzwi wejściowych? Co wyróżnia dobry produkt i na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?


 A ponadto: dlaczego klienci często mówią, że chcą wymienić zamek, chociaż w rzeczywistości chodzi o wkładkę?

Wkładkę czy zamek – co najczęściej wymieniamy?

Czasami klient, który szuka nowej wkładki, pyta sprzedawcę o zamek. Rzeczywiście w potocznym obiegu zdarza się, że oba terminy używane są zamiennie, czyli błędnie. Wkładka do drzwi wejściowych nie jest bowiem tym samym, co zamek. Na wstępie warto zatem przypomnieć: wkładka jest elementem zamka, do którego wkłada się klucz – umożliwia prawidłowe otwieranie i zamykanie (a właściwie: ryglowanie) drzwi wejściowych. Wkładka stanowi odrębny element zamka, więc można ją wymienić bez konieczności wymiany całej konstrukcji. Zazwyczaj w drzwiach wejściowych wymieniamy zatem wkładkę, która w połączeniu z kluczami tworzy kompletny zestaw. A kiedy najczęściej potrzebna jest jej wymiana? Na przykład w przypadku, gdy zgubimy klucz i obawiamy się, że dostanie się on w niepowołane ręce lub klucz zacina się podczas przekręcania.

Nowa wkładka, czyli jaka?

Na rynku jest wiele różnych wkładek drzwiowych, dlatego klienci często nie wiedzą, jaki model wybrać. Wkładki drzwiowe różnią się bowiem nie tylko długością czy zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, ale także klasą bezpieczeństwa. Ponadto, nawet jeśli klient szuka wkładek konkretnego producenta, to oferta danej marki może być na tyle obszerna i różnorodna, że wybór nie będzie prostym zadaniem. Dlatego producenci coraz częściej na różne sposoby pomagają w poruszaniu się po ścieżce zakupowej.

Przykładem są wkładki uznanej marki BKS z kluczami oznaczonymi różnymi kolorami w zależności od modelu: – W naszym portfolio najbardziej rozpoznawalnych wkładek BKS są wkładki z kolorowymi oznaczeniami – a konkretnie: komplet kluczy do konkretnego modelu wkładki jest wyróżniony kolorowym punktem. Na przykład najnowsze wkładki BKS Belvius mają w komplecie klucze oznakowane barwą fioletową, klucze wkładek BKS Nuvius są wyróżnione kolorem pomarańczowym, wkładek BKS Helius – żółtym, BKS Janus – czerwonym, a BKS Livius – niebieskim. W ten sposób klient może łatwiej zorientować się w ofercie oraz szybciej wymienić wkładkę lub dorobić w przyszłości klucze do konkretnej wkładki. Kolor użyty na kluczu łatwiej bowiem zapamiętać niż nazwę modelu wkładki – wyjaśnia Marcin Drobniak, specjalista ds. systemów klucza G-U Polska, producenta nowoczesnych rozwiązań do drzwi i okien.

Ale co w przypadku, gdy chcemy wymienić wkładkę starej daty na nowoczesny model? Co wybrać i na co warto zwrócić uwagę? Oto 4 elementy, o których warto pamiętać.

1. WARIANT, czyli sposób użytkowania wkładki


Przede wszystkim warto zastanowić się, jakiego rodzaju wkładki szukamy. Do wyboru mamy najczęściej różne warianty, np.:
  • wkładki jednostronne – umożliwiają otwieranie drzwi tylko z jednej strony;
  • wkładki dwustronne – umożliwiają otwieranie drzwi z obu stron przy pomocy klucza;
  • wkładki z funkcją wolnego biegu – ten wariant pozwala na otwieranie zamka również wtedy, gdy po drugiej stronie wkładki znajduje się już klucz;
  • wkładki dwustronne z gałką – pozwalają otwierać drzwi od zewnątrz przy użyciu klucza, a od wewnętrznej strony za pomocą gałki zamontowanej w mechanizmie.

2. POZIOM BEZPIECZEŃSTWA, czyli ochrona antywłamaniowa

Pojęcie klasy bezpieczeństwa czy ochrony antywłamaniowej w kontekście wkładek wydaje się oczywiste, ale nie wszyscy wiedzą, co konkretnie się za nim kryje:

– Nowoczesne wkładki mają różne rodzaje zabezpieczeń, np. wkładka BKS Belvius posiada dwie opcje ochrony przed kopiowaniem: ukrytą (VLK) oraz ruchomą (BWK), co stawia ją na drugim miejscu w rankingu wkładek BKS o najwyższej ochronie, zaraz za sztandarową wkładką BKS Janus. Ochronę antywłamaniową mają także inne wkładki BKS, jak np. Detect3000 i Nuvius – w przypadku próby włamania uniemożliwiają obrócenie wkładki i otwarcie drzwi – mówi Marcin Drobniak.

Wkładki drzwiowe mają zatem różne rodzaje czy stopnie ochrony, te najlepsze są zabezpieczone przed manipulacją i posiadają opatentowaną ochronę przed kopiowaniem klucza oraz przed takimi taktykami włamań, jak np.: bumping (manipulacja zamkiem za pomocą odpowiednio spreparowanego klucza), lockpicking (manipulacja zamkiem za pomocą narzędzi takich jak wytrych), a także rozwiercenie.

– Zabezpieczeń jest wiele. Na przykład ochrona przed kopiowaniem klucza może bazować na różnych rozwiązaniach. W ofercie wkładek BKS ma ją chociażby model BKS Belvius, który posiada wyfrezowany podwójny rowek. Tworzy on bezpieczną podstawę dla klucza z ukrytym zabezpieczeniem przed kopiowaniem. Oznacza to, że podczas wsuwania klucza do wkładki za pomocą wewnętrznego sztyftu sprawdzana jest głębokość podwójnego rowka. Klucz można obrócić jedynie wtedy, gdy wszystkie elementy do siebie pasują. W przeciwnym wypadku cylinder wkładki pozostanie w pozycji zablokowanej – objaśnia ekspert G-U Polska.

3. WYGODA, czyli komfort użytkownika

Komfort użytkowników związany jest z punktem pierwszym, czyli wariantem wkładki, ale w tym kontekście jest on indywidualną kwestią, bo jedni wolą wkładki dwustronne na klucz, a inni wybiorą rozwiązanie umożliwiające błyskawiczne zamknięcie drzwi od wewnątrz bez konieczności umieszczania klucza w zamku. Jednak komfort użytkowy w przypadku nowoczesnych wkładek oznacza coś więcej, np. wygodną i intuicyjną obsługę dzięki technologii odwracalnego klucza.

– Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest wkładka BKS Belvius z systemem odwracalnego klucza, który gwarantuje nie tylko wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także większą elastyczność, ponieważ w przypadku klucza dwustronnego nie ma znaczenia, od której strony go wkładamy – zawsze pasuje. Zaletą podnoszącą komfort użytkowania może być także zastosowanie grubszych, niklowanych kluczy (wkładka BKS Nuvius), które gwarantują niezawodność, czyli bezawaryjne użytkowanie wkładki. Za równie ważne w kontekście obsługi mogą być uznane także inne dodatkowe funkcje, jak chociażby funkcja zapobiegająca zablokowaniu wkładki przez włożony od środka klucz (wkładka Detect3000) – wyjaśnia Marcin Drobniak.

4. SYSTEM KLUCZA, czyli opcja zaawansowana

Nowoczesne wkładki w opcji zaawansowanej, a więc na życzenie klienta, mogą być zintegrowane z systemem elektronicznej kontroli dostępu oraz być częścią tzw. systemu klucza, który stosuje się nie tylko w firmach, ale także w domach jednorodzinnych. Po co? Ponieważ odpowiednia wkładka funkcjonująca w ramach systemu klucza nie tylko stworzy nowe możliwości dostępowe, ale także ułatwi funkcjonowanie mieszkańcom.

Na system klucza składa się klucz główny i komplet kluczy systemowych: klucz główny (Master Key) służy do otwierania wszystkich drzwi, a klucze systemowe to klucze z przypisanym im dostępem otwierania wybranego pomieszczenia (klucz indywidualny) lub pomieszczeń (klucz grupowy). To właściciel określa liczbę kluczy, którymi użytkownicy będą się posługiwać – może być ich kilka (np. w przypadku systemu zainstalowanego w domu jednorodzinnym), kilkanaście lub kilkadziesiąt – z możliwością domówienia kolejnych kluczy i wkładek do drzwi (w dowolnym momencie). Oznacza to, że system klucza można rozwijać na bieżąco – w zależności od rosnących potrzeb obiektu i jego użytkowników. Montaż systemu jest prosty, bo nie wymaga żadnych prac remontowych, a specjalne wkładki do zamków można założyć praktycznie w każdej chwili.
 
– Wkładki, takie jak wspomniana wkładka BKS Belvius, mogą z powodzeniem tworzyć domowy system klucza. Oznacza to, że użytkownik klucza głównego otworzy zarówno drzwi wejściowe, drzwi do kotłowni i do garażu, a użytkownicy kluczy indywidualnych, np. dzieci, jedynie drzwi wejściowe. Systemem można objąć także drzwi wewnętrzne, jeśli prowadzą one do newralgicznych części domu, typu biuro czy wydzielona strefa pod działalność gospodarczą – tłumaczy ekspert G-U Polska.

Nowoczesne wkładki gwarantują zatem nie tylko bezpieczeństwo, chroniąc przed włamaniem, ale także komfort użytkowania i posiadają więcej systemowych możliwości dostępowych.



 Q&A, CZYLI NAJCZĘSTSZE PYTANIA KLIENTÓW


Jak zmierzyć wkładkę?

Wkładka do zamka musi być prawidłowo dobrana. Najdokładniej zmierzymy ją po wyjęciu z drzwi. Każda wkładka jest przykręcona jedną śrubą, która znajduje się na czole zamka, na wysokości wkładki (śruba jest widoczna po otworzeniu drzwi). Aby wyjąć wkładkę, należy odkręcić śrubę. Po wykręceniu śruby należy włożyć klucz do wkładki i lekko go przekręcić, aby tzw. zabierak wkładki schował się w jej obrysie. Na wyjętej już wkładce mierzymy odległość od osi otworu na śrubę mocującą do końca wkładki – w przypadku wkładki jednostronnej – lub odległość od osi otworu na śrubę mocującą do obu końców wkładki – w przypadku wkładki dwustronnej, w której otwór na śrubę jest ulokowany centralnie. Warto pamiętać, że wkładka po zamontowaniu – zgodnie z zaleceniem producenta – może wystawać na odległość maks. 3 mm.

Czy nowa wkładka musi być produktem takiej samej marki jak poprzednia, czy może być wkładką innej marki?

Nowa wkładka do drzwi nie musi być tej samej marki, co poprzednia. Można zamontować dowolną wkładkę – najważniejsze w tym przypadku jest, aby miała ona odpowiedni wymiar.



G-U Polska
press box

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl