Obchody Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
W tym roku, podczas Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, przypadającego na dni 22 - 26 października, podkreślana będzie rola współpracy pomiędzy pracodawcami a pracownikami w celu kształtowania bezpiecznych, zdrowych i bardziej wydajnych miejsc pracy.
Założenia merytoryczne tego przedsięwzięcia wpisują się w kampanię na rzecz zdrowych miejsc pracy, noszącą nazwę „Partnerstwo dla prewencji" i organizowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) oraz jej partnerów w UE i poza jej granicami.
- Bezpieczeństwo i higiena w pracy ważne są dla wszystkich, ale sukces w tym obszarze możemy osiągnąć jedynie dzięki współpracy" - wyjaśnia dr Christa Sedlatschek, dyrektor EU-OSHA.
Dobrym przykładem tego, co można osiągnąć dzięki współdziałaniu pracodawców i pracowników, była budowa Parku Olimpijskiego w Londynie, na potrzeby igrzysk w 2012 r., stanowiąca największe przedsięwzięcie infrastrukturalne w Europie, w którym uczestniczyło około 36 tys. pracowników. Była to pierwsza budowa stadionu olimpijskiego, podczas której nie odnotowano ofiar śmiertelnych, co było możliwe dzięki silnemu przywództwu, efektywnym kanałom komunikacji oraz zaangażowaniu pracowników i partnerów w sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy – dodała. Z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, EU-OSHA przygotowała dwa praktyczne przewodniki dotyczące przywództwa w zarządzaniu kwestiami zdrowia i bezpieczeństwa w pracy oraz zaangażowania w nie pracowników wszystkich szczebli.
Przywództwo w zarządzaniu w dziedzinie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. Praktyczny przewodnik zapewnia liderom biznesu praktyczne informacje o możliwościach poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez skuteczne przywództwo, zaangażowanie pracowników oraz bieżącą ocenę stosowanych procedur bhp.
Przewodnik „Udział pracowników w zapewnianiu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy" pokazuje, w jaki sposób pracownicy mogą wykorzystywać swoją wiedzę, aktywnie współdziałając z kierownictwem na rzecz poprawy warunków pracy. Określa on role, zakres odpowiedzialności i obowiązki prawne pracowników i ich przedstawicieli oraz pracodawców. Przewodnik zawiera również bardzo przydatne listy kontrolne, umożliwiające praktyczną ocenę udziału pracowników
w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy.
Materiały oferowane przez EU-OSHA dostępne są też w formie aplikacji na iPada, zatytułowanej „Partnerstwo – kampania na rzecz zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy", zawierającej cenne narzędzia i zasoby informacji, przeznaczone dla pracowników oraz kadry kierowniczej.
W Polsce kampania „Partnerstwo dla prewencji" jest realizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (www.ciop.pl). W Instytucie można zamówić materiały kampanii oraz uzyskać informacje merytoryczne na związane z nią tematy. W organizacji przedsięwzięć kampanii biorą udział także jej partnerzy – przedsiębiorstwa i organizacje, takie jak np. polscy członkowie sieci Enterprise Europe Network (http://een.org.pl/), pełniący w sieci rolę ambasadorów bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
W związku z kampanią i Europejskim Tygodniem Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, 30 października br. w Warszawie odbędzie się otwarcie pokonkursowej wystawy plakatów pt. „Aktywni 50+". Będzie ono połączone z wręczeniem nagród laureatom – artystom plastykom i studentom Akademii Sztuk Pięknych.
Wszyscy zainteresowani bezpieczeństwem pracy oraz tym, jak sztuka plakatu może być wykorzystana do promowania tematyki pracy są zaproszeni na tę uroczystość i do obejrzenia wystawy, do siedziby Centralnego Instytutu Ochrony Pracy przy ul. Czerniakowskiej 16 w Warszawie.
Nadesłał:
PRprimum
|