Odnawianie dzieł mistrzów
Renowacja dzieł sztuki jest dziś szczególnie popularną działalnością. Dzięki unijnym funduszom pozwalającym na przeprowadzenie remontów w świątyniach i zabytkach wiele gmin zdecydowało się złożyć wniosek o dofinansowanie tego typu obiektów.
Dzięki programowi umożliwiającemu podjęcie działań renowacyjnych odnowiono wiele dworków i kościołów, co byłoby niemożliwe bez dodatkowych funduszy. To z kolei otworzyło drogę rozwoju dla osób, które trudnią się tym specyficznym i nietypowym fachem. Renowacja jest bowiem sztuką trudną wymagającą wielu lat nauki i zdobywania doświadczenia. Nie wystarczy zwykły kurs rysunku Kraków by móc aplikować na takie stanowisko. Zwykła nauka rysunku Kraków jest dopiero początkiem tej trudnej drogi - i to początkiem niezbędnym.
By móc podjąć pracę renowatora nie wystarczy zwykła szkoła rysunku Kraków. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych z odpowiednią specjalizacją oraz poświadczoną praktyką jest niezbędny. Nie wystarczy bowiem cechować się talentem malarskim czy rysowniczym. Renowator musi znać się na tajnikach chemii, budownictwa i innych specjalistycznych dziedzin. Niejednokrotnie praca ta wiąże się z trudnymi warunkami. Niedogrzane wilgotne kościoły, praca na wysokości i niedostateczne oświetlenie jest niestety na porządku dziennym. Nic jednak nie jest w stanie zagłuszyć satysfakcji, jaką daje efekt i skończona praca.
Bo choć trudno przebić się w tej branży i dojść do lukratywnych zleceń - są i takie, które pozwalają na bardzo dobry byt. Szczególnie jeżeli mamy dostęp do odkryć i najnowszych badań. Osoby pracujące przy obrazach pochodzących z zeszłych stuleci mogą liczyć na niespodziankę. Często okazuje się, że w archiwach znajdują się nieoczekiwanie dzieła wybitnych malarzy - ich ocena, i ocena autorstwa leży często w gestii samych renowatorów. Bezpośredni dostęp do bezcennych prac jest już sam w sobie ogromnym przeżyciem i nagrodą - daje również prestiż i renomę.
Nadesłał:
JoannaK
|