Odważny festiwal we Wrocławiu


Odważny festiwal we Wrocławiu
2011-06-29
W sobotę, 2 lipca rozpocznie się Brave Festival - przeciw wypędzeniom z kultury. W formie koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, spotkań oraz warsztatów zaprezentowane zostaną najbardziej niezwykłe i spektakularne tradycje m.in. z Indonezji, Indii, Sardynii, Sri Lanki.

Zgodnie z hasłem przewodnim „przeciw wypędzeniom z kultury", organizatorzy będą walczyć o to, by ocalić od zapomnienia i przywrócić dumę tym, dla których kultywowanie własnych tradycji w XXI wieku staje coraz trudniejsze. Tegoroczna, siódma edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Maska". Będzie mu towarzyszył jego młodszy brat - Brave Kids, w którym wezmą udział dzieci z różnych zakątków świata, pochodzące ze środowisk zagrożonych bezdomnością, dotkniętych klęskami żywiołowymi i konfliktami społeczno-politycznymi.

Na ceremonię otwarcia Brave Festival w tym roku organizatorzy przygotowali indonezyjski spektakl 10 wcieleń, czyli Topeng Pajegan. Jest to rodzaj monodramu, w którym aktor przy użyciu kilku różnych masek samodzielnie opowiada wielowątkową historię. W drugi dzień festiwalowy przez Most Tumski ruszy procesja czarnych masek Mamuthones. Zobaczymy w niej przedstawicieli sardyńskiego karnawału w tajemniczych maskach wykonanych z twardego drewna oraz strojach ważących niemal 30 kilogramów. W tym roku odbędzie się także wydarzenie specjalne - koncert Blind Note. Zespół ten, poza wyjątkowym brzmieniem wyróżnia fakt, że koncertuje on w całkowitej ciemności, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na problemy niewidomych w krajach Trzeciego Świata. Ich występ podczas Brave Festival także obędzie się w mroku. Kolejnym ciekawym wydarzeniem będzie Kathakali, czyli tradycja teatralna pochodząca z Indii, w której głównym środkiem ekspresji są ruchy gałek ocznych, kanoniczne gesty dłoni oraz makijaż, przyjmujący swoistą formę maski. W przedostatni dzień festiwalowych emocji odbędzie się wyjątkowy koncert. W Centrum Sztuki Impart wystąpi multikulturowy duet. Malijski muzyk grający na korze - Ballaké Sissoko wystąpi z francuskim wiolonczelistą - Vincentem Segal.

Od najbliższego poniedziałku, 27 czerwca, ruszy centrum festiwalowe, którym w tym roku będą Tajne Komplety- prawdziwa księgarnia z pyszną kawą i inspirującą literaturą. Jest to niezwykle klimatyczna przestrzeń w samym sercu  wrocławskiego Rynku, w Przejściu Garncarskim. To tam znajdziecie  punkt informacyjny, w którym dowiedzieć się będzie można wszystkiego na temat tegorocznej edycji, a w trakcie festiwalu spotkać artystów,  kupić bilety i karnety na wydarzenia oraz festiwalowe gadżety - torby, katalogi i koszulki, a także ręcznie robione zabawki, biżuterię i ubrania przywiezione przez artystów z najdalszych zakątków świata.

Klubem festiwalowym podczas tegorocznej edycji Brave Festival będzie natomiast Przestrzeń Muzyczna PUZZLE. To tam w trakcie festiwalu odbywać będą się koncerty takich artystów, jak choćby zespół czeskiego Roma - Gipsy.cz, polskiego DJ-a Mentalcut i wielu innych. W Puzzlach odbędą się także spotkania z artystami, a także Etno Jam Sessions, podczas których wrocławscy muzycy będą dżemować razem z muzykami biorącymi udział w występach w ramach festiwalu. Na festiwalowiczów czekać będzie także prasa, domowe ciasta czy włoska kawa. To tylko kilka przykładów tego, czego możemy spodziewać się w ciągu siedmiu festiwalowych dni we Wrocławiu. Rezerwujmy sobie czas już teraz, bo od 2 do 8 lipca czeka nas wiele koncertów, spektakli, pokazów filmowych, wystaw, spotkań z artystami oraz warsztatów.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl