Ogród dla leniucha
Planując aranżację ogrodu, powinniśmy zastanowić się ile czasu chcemy poświęcać na jego pielęgnację. Ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także aspekty praktyczne. Od tego bowiem zależy czy ogród będzie miejscem pracy czy odpoczynku.
By czuć się swobodnie
Jeśli porównamy ogród do wnętrza domu, będzie nam łatwiej przystąpić do jego aranżacji. Tak jak mieszkanie podzielone jest na pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, tak i w ogrodzie możemy wyznaczyć obszary o różnej funkcji m.in. użytkowej, wypoczynkowej czy rozrywkowej. Mając takie wyobrażenie, będziemy mogli zdecydować w której części umieścić grilla, schowek na narzędzia, wyznaczyć miejsce na taras. Ważne jest, by projekt aranżacji ogrodu w pierwszej kolejności zacząć od zaplanowania ścieżek, murków, elementów małej architektury. Później należy zadbać o rośliny – najpierw te wyższe, kolejno krzewy oraz byliny będące wypełnieniem kompozycji. Skończyła się już moda na geometryczne formy oraz krzewy przycięte od linijki. Rośliny mają urzekać naturalnym kształtem i pięknem. By to osiągnąć należy dobrać odpowiednie gatunki do warunków panujących w ogrodzie – rodzaju gleby, czasu nasłonecznienia. Jeśli nie mamy czasu i ochoty na częste prace w ogrodzie, powinniśmy zasadzić drzewa i krzewy iglaste. Wymagają one rzadszych zabiegów pielęgnacyjnych niż liściaste. Odpowiedni dobór kwiatów także oszczędzi wysiłku fizycznego. Decydując się na kwiaty jednoroczne, pamiętajmy że wymagają one wysiewania, pikowania i rozsadzania. Rośliny cebulowe często muszą być wykopane na zimę – trzeba więc zadbać o odpowiednie miejsce na przechowanie cebul. Nie ma ogrodu, który nie wymaga pielęgnacji. Jednak podejmując odpowiednie decyzje na etapie projektowania, możemy ograniczyć czas poświęcany na pracę w ogrodzie do minimum.
Praktyczne materiały
W ogrodach zagościł trend ekologiczny i recyclingowy. Przywracanie do życia starych przedmiotów, jest nie tylko modne, ale i praktyczne. Ze starych skrzynek w łatwy sposób zrobimy regał, w którym umieścimy narzędzia ogrodowe. Będzie on lekki i mobilny, dzięki czemu niezbędne narzędzia przeniesiemy tam, gdzie akurat będą nam potrzebne. Altanę warto wykonać z materiału, który nie będzie wymagał cyklicznej impregnacji. Domek zrobiony z kompozytu, przy wyglądzie drewna zachowuje właściwości tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporny na działanie deszczu, promieni słonecznych. W funkcjonalnie urządzonym ogrodzie taras powinien być wykonany z materiału, który nie będzie wymagał zabiegów pielęgnacyjnych. W zaledwie 10 minut, wykorzystując podesty kompozytowe można ułożyć taras, który będzie utrzymywał świeży i estetyczny wygląd przez lata. – Łącząc „na zatrzask” kwadratowe płytki o boku 30 cm, można ułożyć taras, który nie będzie wymagał konserwacji. Wykonane z kompozytu płytki, dzięki właściwościom tworzywa sztucznego, są odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, między innymi takich jak pleśń i grzyby. – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Właściwości podestów wykonanych z kompozytu DuoFuse, gwarantują komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Do montażu potrzebujemy tylko twarde podłoże i chwilę wolnego czasu.
Funkcjonalne urządzenie ogrodu pozwoli zaoszczędzić czas tym, dla których prace pielęgnacyjne są przykrą koniecznością. Nie oznacza to jednak, że praktycznie zagospodarowany teren pozbawiony będzie walorów estetycznych. Odpowiednio dobrana do podłoża roślinność, będzie cieszyła oko domowników. Podobnie taras nie wymagający konserwacji, który zachowa świeży wygląd przez lata. Osoby, które lubią odpoczynek, a unikają prac ogrodowych, ucieszy obowiązujący trend. Odpoczynek w ogrodzie jest na topie, po co zatem opierać się modzie?
Nadesłał:
Anna Małysz
|