Parafina - zastosowanie w medycynie i kosmetyce


2019-04-19
Parafina jest substancją kojarzącą się przede wszystkim z produkcją świec. Niemniej jednak ta pochodna ropy naftowej wykazuje wiele właściwości leczniczych, stąd jest popularnym związkiem wykorzystywanym nie tylko w medycynie, ale przede wszystkim w kosmetyce.

Parafina jest bezwonną i tłustą mieszaniną nasyconych węglowodorów pozyskiwaną w procesie destylacji ropy naftowej. Wbrew pozorom jest substancją bezpieczną dla zdrowia i nietoksyczną.
Parafina jest dostępna w trzech postaciach: ciekłej, miękkiej i twardej. Najczystsza chemicznie parafina topi się w 45°C, która przechodząc w stan stały zatrzymuje w sobie długo ciepło, co stanowi o jej właściwościach prozdrowotnych.

Parafina w medycynie

Parafina wykazuje wiele właściwości leczniczych stąd znajduje zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w ciepłolecznictwie. Udowodniono, że nie tylko poprawia krążenie krwi czy koi bolące stawy, ale przede wszystkim ogrzewa i rozluźnia mięśnie. Parafina charakteryzuje się dużą pojemnością cieplną, a co ważniejsze - ciepło oddaje stopniowo, przez co wykorzystuje się ją do:

•    przyspieszenia procesu gojenia się różnego rodzaju ran - w zetknięciu z ciałem człowieka parafina utrzymuje temperaturę oscylującą wokół 40°C, co wpływa niezwykle korzystnie na mikrokrążenie i pobudzenie procesów przemiany materii, dzięki czemu powstałe na ciele pacjenta rany znacznie szybciej się goją, co sprzyja usuwaniu zgromadzonych toksyn będących efektem stanu zapalnego,
•    regeneracji mięśni - parafina neutralizuje napięcia mięśniowe oraz przykurcze ścięgien,
•    regeneracji przeciążonych stawów - reumatyzm, czyli przewlekły i nawracający ból uszkadza i przeciąża stawy, stąd niezwykle ważne jest ich odżywanie, do którego stosuje się parafinę,
•    odmłodzenia zwiotczałej skóry - wykazuje właściwości odżywcze skóry, skutecznie poprawiając jej elastyczność.

Parafina w kosmetyce

W kosmetyce sięga się najczęściej po parafinę ciekłą i miękką. Z tej pierwszej przygotowuje się maseczki oraz preparaty do kąpieli (zwłaszcza olejki parafinowe), podczas gdy parafina miękka ma zastosowanie w produkcji kremów, wazeliny i pomadek. Substancja ta zawiera naturalne składniki natłuszczające, które doskonale sprawdzają się w regeneracji przesuszonej i zniszczonej skóry. Jednym z najpopularniejszych zabiegów, w których wykorzystuje się parafinę jest nawilżanie skóry dłoni oraz stóp (zalecany szczególnie zimą). Można go wykonać w warunkach domowych - przed wykonaniem tego zabiegu należy zrobić peeling stóp/dłoni. Następnie dokładnie je umyć i osuszyć. Na czyste dłonie/stopy wystarczy nałożyć preparat nawilżający i zanurzyć je w ciekłej parafinie. Po 20 minutach okład można zmyć. Co więcej, okłady z parafiny doskonale otwierają pory na skórze co pozwala na prawidłowe wchłanianie się substancji odżywczych zawartych w kosmetykach.

Przeciwwskazania do wykorzystywania parafiny

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów parafinowych są choroby skóry i paznokci (zwłaszcza grzybica i egzema) oraz niewydolność krążenia.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl