Pasje ludzi i ich hobby


2012-02-02
W dzisiejszym zabieganym świecie, człowiek potrzebuje wytchnienia chwili dla siebie.

  Ludzie pasjonują się wieloma rzeczami, począwszy od zbierania monet czy znaczków (ta metoda jest już troszkę staroświecka i powoli wychodzi z mody), słuchania muzyki różnorakiej od Bacha i Mozarta do króla popu – Michaela Jacksona czy też mocnych brzmień Metalliki, a także do fascynacji szeroko pojętą nauką. Hobby to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od różnego rodzaju obowiązków w pracy czy też w domu. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Istnieją tacy, którzy pasjonują się przyrodą. Uwielbiają oni chodzić na spacer do pobliskiego parku, czy lasu i podziwiać piękno przyrody. Z szaloną radością pomagają dzieciom rozróżniać poszczególne gatunki drzew i krzewów, a także innym roślin naczyniowych. Zafascynowani botaniką, czyli nauką o roślinach, czy też głębiej dendrologią - nauką o drzewach, ukazują młodym pokoleniom czym różni się klon od dębu. Nauka ta nie jest łatwa. Najłatwiej rozpoznawać gatunki drzew po liściach, później po kolonie drzew i ogólnym pokroju osobnika. Jednak istnieje wiele rodzajów liści, niektóre charakterystyczne są tylko dla wybranych gatunków drzew. I tak na przykład bardzo łatwo w polskiej dendroflorze rozróżnić klona od dębu. Jednak przypasowanie do konkretnego gatunku nie jest już takie proste. Trzeba wykazać się znajomością tematu oraz pasją do trudnej dziedziny botaniki. Idąc za przykładem klonu, w polskich lasach możemy odnaleźć kilka gatunków tego drzewa. Najbardziej pospolity będzie klon zwyczajny, czyli Acer platanoides o charakterystycznych ostro zakończonych fragmentach liścia. Dalej, klon jawor, często mylony z klonem zwyczajnym mimo, że ma bardziej zaokrąglone końcówki liści. Coraz częściej na naszym terenie pojawia się niechciany kenofit, czyli przybysz z innego rejonu świata Acer negundo - klon jesionolistny, który zabiera siedliska naszym rodzimym gatunkom klonów, tj. zwyczajnemu, jaworowi, czy też polnemu. Problem kenofitów jest poważnym zagadnieniem, które ciężko zwalczyć. Kenofity posiadają silniejsze zdolności migracyjne i łatwo im się zadomowić na nowych terenach, gdzie nie posiadają naturalnych wrogów, przez co eliminują rodzime gatunki.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ksrs56

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl