PIT-28 na 2022 rok – do kiedy?


PIT-28 na 2022 rok – do kiedy?
2022-01-11
Podatnicy podlegający pod rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zobligowane są do złożenia deklaracji PIT-28.

Podmioty należące do tej grupy to podatnicy posiadający własną działalność gospodarczą, wspólnicy spółek cywilnych, bądź jawnych, osoby uzyskujące przychody z tytułu umowy dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu, bądź pozostałych umów o równorzędnym charakterze.PIT-28 na 2022 rok – do kiedy?

Niezależnie od formy opodatkowania w Polsce każdy podatnik posiada obowiązek złożenia odpowiedniego zeznania rocznego w danym terminie. W przypadku działalności gospodarczych pozyskujących przychody z ryczałtu ewidencjonowanego zobowiązane są do złożenia deklaracji PIT-28. Tę formę rozliczenia za rok 2021 składa się w terminie wcześniejszym niż pozostałe PITy roczne, mianowicie od wtorku 15 lutego do poniedziałku 28 lutego 2022 roku. W przypadku deklaracji PIT-28 na 2022 ostatnia zaliczka na podatek dochodowy zostaje uregulowana dopiero wraz ze złożonym zeznaniem rocznym.

 

Podatnikowi przysługują dwie formy wywiązania się z obowiązku złożenia deklaracji: elektronicznie lub papierowo. Decydując się na internetową opcję złożenia dokumentu, tak zwaną e-deklarację podatnik może spodziewać się zwrotu podatku w ciągu czterdziestu pięciu dni. Natomiast składając druk PIT-28 w formie papierowej Urządowi Skarbowemu przysługuje dłuższy termin wywiązania się z obowiązków, liczący najpóźniej trzy miesiące. Obie terminowe widełki należy liczyć od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.Deklaracja PIT-28 - ulgi podatkowe 

Przepisy prawa przewidują możliwość zastosowania w rozliczeniach rocznych ulg podatkowych oraz odliczeń, które skutkują zmniejszeniem wysokości podatku PIT. Aczkolwiek należy pamiętać, że nie przy wszystkich deklaracjach możemy skorzystać z powyższych opcji. 

Podlegając pod obowiązek rozliczenia rocznego w formie druku PIT-28 podatnik nie może:

  • rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, 

  • jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 

Osobą rozliczającym się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przysługuje możliwość ze skorzystania z:

  • ulgi internetowej,

  • ulgi na kształcenie zawodowe.

Biorąc pod uwagę i stosując się do powyższych ulg, należy pamiętać o obowiązku wykazania ich w załączniku PIT/0. Aczkolwiek ryczałtowcom nie należy się prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Wybierają opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego, niemożliwe jest również wspólne rozliczenie z przychodami opodatkowanymi poza ryczałtem, takimi jak siedemnastoprocentowy podatek w skali podatkowej. 

Jak w większości przypadków, tak i w tym występują pewne wyjątki. Mianowicie, w przypadku ryczałtu opodatkowanego przychodami z dzierżawy i najmu prywatnego bądź na podstawie podobnych umów. W takiej sytuacji nie następuje eliminacja skorzystania z prawa do opodatkowania pozostałych przychodów razem z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Każdy ryczałtowiec posiada możliwość wykazania w deklaracji PIT-28, a co za tym idzie oddania jednego procenta podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl