Po czym na pewno będziesz mieć zgagę?


2019-04-19
Większości z nas z pewnością bardzo dobrze znane jest nieprzyjemne, często palące pieczenie w przełyku, określane jako zgaga. To co jemy i jak jemy w przypadku często pojawiającej się zgagi ma znaczenie. Czego powinniśmy zatem unikać w naszej codziennej diecie?

Zgaga, określana również jako choroba refluksowa objawia się uczuciem bólu za mostkiem oraz pieczeniem w przełyku, czasami również w krtani oraz gardle. Ponadto, towarzyszy jej także nieprzyjemny posmak kwasu lub goryczy w ustach oraz często pojawiająca się chrypka. Skąd zatem biorą się takie objawy?

Aby spożywany przez nas pokarm został odpowiednio strawiony, musi przebyć długą drogę wzdłuż naszego przewodu pokarmowego. Prawidłowa trasa rozpoczyna się w jamie ustnej, biegnie przez gardło, przełyk, żołądek i kończy się w jelitach. Jednakże w przypadku powstającej zgagi trawienie spożytego przez nas pokarmu nie odbywa się w ten sposób. Przy chorobie refluksowej następuje cofanie pokarmu wraz z kwasem żółciowym oraz enzymami trawiennymi z żołądka z powrotem do przełyku. Efektem tego jest uczucie nieprzyjemnego pieczenia.

Czynniki powodujące zgagę to w szczególności:
•    nieodpowiednia dieta składająca się z
-tłustych lub ostrych posiłków,
-dużej ilości cukrów (zwłaszcza czekolady)
-dużych ilości mięsa,
-kombinacji węglowodanów z białkiem,
-kawy,
-alkoholu,
-napoi gazowanych,
-cytrusów, pomidorów, mięty lub orzeszków ziemnych (w małych ilościach w większości przypadków nie są szkodliwe)
•    szybkie jedzenie, niedokładne gryzienie,
•    sen zaraz po spożyciu posiłku,
•    popijanie posiłków,
•    palenie papierosów,
•    ciąża,
•    zbyt mały upływ czasu między spożytym posiłkiem a wysiłkiem fizycznym.

Sposoby na zgagę

Podstawowym lekarstwem na zgagę jest oczywiście zmiana diety, będącej głównym czynnikiem piekącego i palącego bólu w przełyku. Powinna być ona lekkostrawna i bogata w produkty neutralizujące kwasy żołądkowe. Dlatego też zaleca się gotowanie na parze, sięganie po chude mięso oraz ryby, liczne warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze roślinne. Warto również do naszego codziennego jadłospisu włączyć suplementację kwasem solnym, który wpływa na wiele aspektów prawidłowego trawienia.

W przypadku problemów ze zgagą pomocne jest również stosowanie tabletek farmakologicznych, które swoim działaniem neutralizują kwas żołądkowy. Jest to np.: Ranigast Max, Rennie i Manti. Są to skuteczne środki stosowane doraźnie, jednakże warto pamiętać, że w przypadku wszelkiego rodzaju preparatów aptecznych łagodzą one objawy, nie likwidując całkowicie problemu nawracającej zgagi.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl