Polacy rozpoczęli sezon grzewczy - jest spokojniej niż rok temu, ale wciąż intensywnie


Polacy rozpoczęli sezon grzewczy - jest spokojniej niż rok temu, ale wciąż intensywnie
2023-12-01
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, rośnie zainteresowanie opałem. Wśród najpopularniejszych rodzajów opału znajdują się: drewno opałowe, pellet i ekogroszek – jak wynika z danych OLX. Rzadziej natomiast wpisujemy frazę “węgiel”.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny sezon grzewczy będzie przebiegał spokojniej i co najważniejsze, będzie nas kosztował mniej, niż ten poprzedni. Niemniej jednak spodziewać się można, że wraz ze spadkiem temperatur ceny opału zaczną rosnąć. W przypadku węgla zapowiedzią tego może być notowany od października wzrost cen tego surowca w portach ARA oraz Richards Bay. Nie zmienia to jednak faktu, że obecna sytuacja jest stabilna i tak postrzegają ją zarówno kupujący, jak i sprzedający. Potwierdzeniem tego są dane OLX. Tylko we wrześniu w tym największym serwisie ogłoszeniowym w Polsce pojawiło się o 23 proc. mniej nowych ogłoszeń oferujących opał niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wówczas jednak ograniczona dostępność opału, stanowiąca konsekwencję działań wojennych prowadzonych za naszą wschodnią granicą, spowodowała, że więcej osób poszukiwało możliwości jego zakupu w internecie. To zaś automatycznie zwiększyło podaż, co w efekcie przyniosło lawinowy wzrost liczby ogłoszeń na OLX. I chociaż w październiku tego roku serwis odnotował o 33 proc. więcej nowych ogłoszeń niż w miesiącu poprzednim, to nadal o 39 proc. proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że liczba ogłoszeń w bieżącym roku jest zbliżona do liczby tych publikowanych w roku 2021, a więc w okresie stabilnym gospodarczo i ekonomicznie.


-   Ubiegłoroczny, szokowy, skok liczby ogłoszeń oferujących opał, raczej nam nie grozi — mówi Przemek Klemczak, category manager w OLX. Obecnie sytuacja na rynku jest stabilna, a dostęp do opału w zasadzie nieograniczony. Przekłada się to na mniejszą liczbę ogłoszeń w naszym serwisie. Oczywiście spodziewamy się, że wraz ze spadkiem temperatur i wzrostem zapotrzebowania na opał ich liczba będzie rosła, bo też rosło będzie zainteresowanie ze strony kupujących.

A czego najczęściej poszukują kupujący? Z danych OLX wynika, że w październiku największym zainteresowaniem cieszyło się drewno opałowe. W stosunku do poprzedniego miesiąca serwis odnotował wzrost zapytań o ten rodzaj opału o 8 proc. Równie chętnie szukaliśmy pelletu i ekogroszku, które odnotowały wzrosty na tym samym poziomie co drewno opałowe (8 proc.). Co ciekawe fraza węgiel, która w ubiegłym roku znalazła się wśród trzech najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce serwisu, we wrześniu tego roku pojawiała się zdecydowanie rzadziej. To konsekwencja tego, że w wyniku ubiegłorocznych, globalnych, wydarzeń, które spowodowały deficyt węgla, wielu z nas skierowało się w stronę bardziej ekologicznych rozwiązań. To zaś przyczyniło się do tego, że jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ubiegłoroczny sezon grzewczy w Polsce był pod względem jakości powietrza najlepszy od pięciu lat. Czy powtórzymy ten sukces w bieżącym roku okaże się w przyszłości.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MondayGrou

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl