Połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnem jako nowa forma oszczędzania


Połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnem jako nowa forma oszczędzania
2011-11-21
Banki rozpoczęły oferować wysoko oprocentowane lokaty połączone z funduszem inwestycyjnym. Jednak, charakteryzują się one zwiększonym ryzykiem niż normalna lokata bankowa. Dlatego warto zastanowić się, czy łączona oferta lokaty i funduszu jest opłacalna.

Lokata jest kojarzona z bezpieczeństwem inwestycyjnym. Lokując nasze środki na depozycie bankowym, nie musimy obawiać się, że to ryzykowna inwestycja. Z tego względu, lokaty bankowe są najchętniej wybieranym produktem finansowym w celach oszczędnościowych.

Lokata połączona z funduszem inwestycyjnym, pod względem charakterystyki przypomina lokatę ustrukturyzowaną. Lokata ustrukturyzowana to połączenie różnych produktów inwestycyjnych, najczęściej obligacji oraz opcji. Na rynku dostępne są także polisy lokacyjne, które łączą w sobie lokatę oraz ubezpieczenie. Lokata bankowa połączona z funduszem inwestycyjnym, jest kolejna kombinacją aktywów finansowych. Niejednokrotnie, banki reklamując lokaty łączone z innym produktami finansowymi, kuszą ponadprzeciętnymi zyskami. Pomimo zwiększającej się liczby ofert, tego typu lokat, mogą się okazać, mniej rentowne, niż lokaty terminowe.

Lokaty bankowe łączone z funduszami inwestycyjnymi opierają się na podziale wpłacanych środków. Część jest przeznaczona na lokatę zapewniającą zysk, druga część jest inwestowana w fundusze inwestycyjne. Proporcje, w tym wypadku są różnorodne. Najczęściej występuje podział środków pół na pół lub 25% do 75%, gdzie większość jest inwestowana w fundusze. Takie połączenie ma dać potencjalnemu klientowi możliwość większego zysku z oszczędności, pochodzącego z inwestycji w fundusze. Istnieje jednak ryzyko utraty części zainwestowanych pieniędzy przy bessie na rynkach giełdowych.

Okres zapadalności lokaty połączonej z funduszem to od pół roku do 3 lat. Potrzebny kapitał do zainwestowania to około kilka tysięcy. W umowie istnieje możliwość wyboru charakteru funduszu, który będzie połączony z lokatą. Od strategii bardziej bezpiecznych do ryzykowniejszych. Część oszczędności nie podlega również, gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ofercie lokaty łączone z funduszem inwestycyjnym, wcześniejsze wypłacenia środków, oprócz utraty kwoty odsetkowej, skutkują przymusem zapłacenie prowizji od zerwanej umowy. Oferta lokaty połączonej z funduszem jest skierowana do ludzi, którzy szukają większych zysków, niż ze standardowej lokaty terminowej. Oprocentowanie jest atrakcyjniejsze, lecz należy liczyć się z zamrożeniem większej kwoty przeznaczonej na inwestycje. Instytucje finansowe zarabiają na prowizjach od tego typu lokaty, często uniemożliwiając zarobek klientom. Co więcej, lokata połączona z funduszem cechuje się większym ryzykiem. Wybór takiej oferty, jest opłacalny w przypadku dobrych nastrojów na rynkach finansowych. Obecnie, nie można powiedzieć, że panuje taka sytuacja.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Lokaty bankowe
http://najlepszelokatybankowe.net

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl