Poznaj zdobywców Grand PRIX Tubądzin Design Awards 2022


Poznaj zdobywców Grand PRIX Tubądzin Design Awards 2022
2023-03-10
Czwarta edycja konkursu Tubądzin Design Awards udowodniła, że architektura, projektowanie i sztuka wspólnie tworzą przestrzenie nie tylko funkcjonalne, ale też piękne i wpisujące się w ducha ekologii. Gala wręczania nagród odbyła się Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Tubądzin Design Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla architektów i projektantów. Udział w nim otwiera drzwi do międzynarodowej kariery w branży. Jury już po raz czwarty wybrało zwycięzców w każdej z kategorii: Unlimited Architecture, Young Power, Everyday Design oraz CultureFORM.

Prace przedstawiają niezwykle intrygujące interpretacje każdej kategorii. Uczestnicy wykazali się nie tylko ogromnym profesjonalizmem, ale również artyzmem i proekologicznym podejściem. W ten sposób projekty wpisały się w tegoroczny, główny motyw bliskości natury.

YOUNG POWER

W kategorii Young Power liczy się nowoczesne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Innowacyjność, zabawa konstrukcją oraz niespotykane inspiracje – to projekty kreujące zupełnie nowe trendy i konwencje, które staną się przyszłością. Zwycięzcy podzielili się najbardziej nietypowymi pomysłami i rozwiązaniami.

Grand PRIX: Luan Fontes, Portugalia

Grand Prix trafiło do projektanta z Portugalii. Luan Fontes zaprojektował nową siedzibę szkoły tańca, która wcześniej działała w pobliskim kościele. Budynek zachwyca nowoczesnością, która równocześnie doskonale wpisuje się w lokalny koloryt. Biel, drewno i piękne wzory płytek Tubądzin udekorowały wnętrze jasnymi odcieniami oraz subtelnym designem, tworząc harmonijną przestrzeń pełną ciepła i łagodności.

Znalazło się tu także miejsce dla trzech mieszkań socjalnych, które w awaryjnych sytuacjach mogą służyć jako schronienie dla lokalnej społeczności. Projektant wykorzystał 42 kontenery, które zapewniły przestrzeń 620 m².

II miejsce: Shikara Silva, Sri Lanka

Drugie miejsce w kategorii Young Power zajął Shikara Silva z oryginalnym projektem centrum ochrony środowiska. Podobnie jak w przypadku pierwszej pracy prym wiedzie tu drewno. W ażurowej, otwartej konstrukcji budynku znalazło się miejsce również na akcenty kamienne w postaci kolekcji White Opal od Grupy Tubądzin.

III miejsce: Maryna Metsger, Ukraina

Podium zamknął projekt nowoczesnego placu zabaw Maryny Metsger z Ukrainy. Projektantka postawiła na płyty Ilma w kolorze kości słoniowej, które doskonale absorbują naturalne światło słoneczne, kreując niezwykłą przestrzeń do odpoczynku oraz zabawy.

EVERYDAY DESIGN

Komfort codziennego funkcjonowania, łączący piękno oraz nowoczesne rozwiązania – oto cel, który przyświecał uczestnikom kategorii Everyday Design. Wnętrza powinny zadbać o odpoczynek, wygodę pracy, ale także stać się miejscem żywych interakcji. Harmonijne przestrzenie motywują i pozwalają się zrelaksować, są także blisko kojącej natury.

Grand PRIX: Natalia Nykolyshyn, Ukraina, współautor Yaroslav Bakhovskyi

Natalia Nykolyshyn z Ukrainy, która zdobyła Grand Prix w kategorii Everyday Design, stworzyła projekt pełen szacunku dla tradycji oraz natury, który pozwala rozgościć się nowoczesności. We wnętrzach domu zbudowanego na początku XX wieku przez dziadka projektantki, pojawiły się płytki Cielo e Terra Bianco, a także Fair Beige, jako blaty mebli w stylu modern classic. Ciepłe, kremowe odcienie wraz z akcentami głębokiego brązu wywołują poruszające wrażenie estetyczne. Wnętrze jest eleganckie, komfortowe oraz przytulne, pozwalając na swobodne spędzanie czasu zarówno w pojedynkę, jak i w większym gronie.

II miejsce: Anna  Zygmunt, Polska

Projekt Anny Zygmunt to wnętrza nowoczesnej łazienki, utrzymanej w neutralnej, beżowo-białej kolorystyce przeplatanej złotymi akcentami. Autorka pracy sięgnęła po płyty wielkoformatowe Tender Stone.

III miejsce: Maryna Lekht, Ukraina

Maryna Lekht zaprojektowała kawalerkę przy stacji metra Lwów w kompleksie mieszkaniowym Parus-Park. Mieszkanie utrzymane jest w stylistyce skandynawskiej. Otwartą przestrzeń podzielono na jadalnię, strefę odpoczynku, strefę spania oraz strefę garderoby, zapewniając fenomenalny widok na metro Lwów. We wnętrzu pojawiła się gama zimnych kolorów z dodatkowymi fornirowanymi panelami. Tekstury kamienia i drewna tworzą bazę aranżacyjną wnętrza. Projektantka sięgnęła po kolekcje Grand Cave oraz Korzilius Wood od Grupy Tubądzin.

UNLIMITED ARCHITECTURE

Kategoria Unlimited Architecture zapewnia niekończące się możliwości interpretacji sztuki projektowania. Nie ma w niej miejsca na ograniczenia. W tej przestrzeni twórcy mogą realizować najbardziej nietuzinkowe wizje o ogromnej wartości nie tylko użytkowej, ale także artystycznej.

Grand PRIX: zdobyła Klaudia Gołaszewska, Polska, i zespół projektowy: Michał Hondo, Marek Grodzicki, Kinga Grzybowska

Praca „Wielka Płytka” to odniesienie do kultury budowlanej lat 80., gdy w krajobrazach polskich miast zaczęły pojawiać się bloki z wielkiej płyty. Projekt ukazuje potencjał użycia płyt wielkoformatowych Monolith Tubądzin w modernizacji istniejących obiektów. Duże formaty gresu umożliwiają swobodę tworzenia podziałów na fasadzie, podkreślając prostą modernistyczną architekturę. Zastosowanie innego typu materiału w loggiach wydobywa tektonikę bryły i nadaje obiektowi nowoczesnego charakteru.

Na dachu zaproponowano nadbudowę w formie nowoczesnego pawilonu z drewna CLT będącego przestrzenią o funkcji coworkingu dla mieszkańców, która nawiązuje do konstrukcji żelbetowych widocznych na zdjęciach historycznych.

II miejsce: Oksana Shumelda, Ukraina

Na podium znalazła się praca architektki z Ukrainy, Oksany Shumeldy, która wykracza poza ramy tradycyjnego minimalizmu. Surowy, a równocześnie przytulny design wnętrz oraz elewacji budynku, zaskakuje swoją głębią. Otwarte przestrzenie domu mieszczącego się na obrzeżach Lwowa, zachwycają synergicznym podejściem do rzeczywistości. Mieszają się tu formy, kształty oraz struktury, nawiązujące do wielowymiarowości oraz przestrzenności świata. Ta szeroka perspektywa została oddana między innymi za pomocą płyt ceramicznych Grupy Tubądzin z kolekcji Doroty Koziary, Cielo e Terra Bianco Mat.

III miejsce: Yulia Podolets, Ukraina, współautorzy: Volodymyr Balandukh, Vitaliy Lytvyn, Kateryna Kubai

Projekt konkursowy to przebudowa domu rodzinnego z początku XX wieku. Budynek został dostosowany do współczesnych wymogów. Zaprojektowano nową elewację wentylowaną oraz podłączono go przydomowych solarów. Projekt wykorzystuje najnowsze technologie, które spójnie korespondują z historycznych charakterem ponad stuletniego budynku. Elewacja została ozdobiona płytkami z kolekcji Tubądzin Industrio, wspaniale odbijającymi światło słoneczne, dodając bryle nieco futurystycznego charakteru.

CULTURE FORM

CultureFORM to kategoria specjalna konkursu Tubądzin Design Awards, która daje projektantom możliwość odniesienia się w swoich pracach do dziedzictwa kulturowego i historycznego. Zadaniem jest zaprojektowanie przestrzeni uwzględniających wyjątkowe aspekty otoczenia, które wiążą się z kolorytem lokalnym danego regionu świata.

Grand PRIX: Aleksandra Sitek, Polska

Projekt „Przestrzeń kontemplacji z funkcją wystawienniczą i kawiarnią” przedstawia adaptację opuszczonych po II Wojnie Światowej pozostałości kościoła ewangelickiego we Wrocławiu. W 1991 roku zawalił się dach konstrukcji. Otwarta przestrzeń zainspirowała projektantkę do stworzenia przeszkleń, które ocieplają minimalistyczne, ascetyczne wnętrze. Projekt ma spełniać dwie funkcje: z jednej strony być miejscem spotkań. Z drugiej – sam charakter świątynny wnosi powiew duchowej kontemplacji.

ZADANIE SPECJALNE – projekt toalet w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie: Anita Leydo, Polska

Koncepcja toalet w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie jest nawiązaniem do istniejących wnętrz. Projektantka w częściach wspólnych wykorzystała płytki gresowe Monolith Regal Stone w przepięknym czarnym kolorze. Ich wzór do złudzenia przypomina naturalny kamień.

Podział tekstur wyznacza linię na wszystkich ścianach łazienek. Dolna część – w macie – jest kontynuacją wykończenia posadzki. Górna – w połysku – odbija sufit, którego wykończenie przypomina falującą wodę i swobodnie rozchodzące się na niej promienie światła.

Zestawienie dwóch tekstur tego samego dekoru tworzy motyw przewodni koncepcji: łuki podkreślone kinkietami. Damska łazienka wita toaletką, oddzieloną przepierzeniem. Podświetlone lustra zapewniają odpowiednie doświetlenie twarzy. W obu toaletach znajdują się wolnostojące umywalki, które doskonale komponują się z kolekcją marki Tubądzin.

Pomieszczenia toalet są wyłożone płytkami Harmonic White w połysku. W dolnej części znalazły się cienkie pasy płyt. W korytarzu w męskiej łazience również pojawiają się te płytki, które w zjawiskowy sposób połączyły się z ambientowym oświetleniem przy posadzce i suficie. Pisuary zamontowano na tle mozaiki Drops Stone Grey o zjawiskowym wzorze, w którym czerń miesza się z szarościami.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

v5group_JK

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl