Prawa osób pominiętych w testamencie, czyli zachowek w polskim prawie cywilnym
LexisNexis Polska wprowadziła na rynek drugie wydanie publikacji „Zachowek w polskim prawie spadkowym”. Jest to pierwsze w polskiej literaturze całościowe opracowanie ważnej i niełatwej problematyki zachowku, który zabezpiecza interesy osób pominiętych przez spadkodawcę w testamencie.
W wydaniu drugim publikacji uwzględnione zostały zmiany wynikające z wejścia w życie nowej ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe. Omówione zostały także zmiany wynikające z wprowadzenia do polskiego prawa spadkowego zapisu windykacyjnego. Opracowanie napisane jest jasnym i przystępnym językiem, stanowi niezbędną pomoc nie tylko dla prawników praktyków: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, ale także dla osób, które potencjalnie mogą być m.in. spadkodawcami, spadkobiercami, obdarowanymi.
Zachowek jest formą ochrony interesów osób najbliższych spadkodawcy, którym przysługuje roszczenie względem spadkobierców powołanych do dziedziczenia o zapłatę określonej sumy pieniężnej zwanej zachowkiem. Szanse nabycia prawa do zachowku przez osobę należącą do kręgu uprawnionych są znacznie większe niż szanse na uzyskanie prawa dziedziczenia.
Pierwsze wydanie książki otrzymało wyróżnienie w konkursie Przeglądu Sądowego na najbardziej przydatną książkę prawniczą w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2010 roku.
Autor - dr hab. Paweł Księżak - jest profesorem w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Łódzkiego, radcą prawnym, członkiem zespołu problemowego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Specjalizuje się w prawie spadkowym i rzeczowym, zagadnieniach ochrony dóbr osobistych i bezpodstawnego wzbogacenia.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: http://www.ksiegarnia.lexisnexis.pl/prawo/31111,zachowek-w-polskim-prawie-spadkowym.html
Więcej informacji o produktach i firmie znajduje się na stronie internetowej: www.lexisnexis.pl
Nadesłał:
edyta.mazerska@lexisnexis.pl
|