Prezent, który zainteresuje fiskusa


Prezent, który zainteresuje fiskusa
2024-01-25
W tym roku, jak zwykle pojawi się wiele okazji, przy których będzie można otrzymać od bliskich pieniądze i prezenty o znacznej wartości.  Urodziny, śluby, komunie, święta i inne uroczystości – 
z pewnością coś się przytrafi.

Obdarowani powinni jednak pamiętać, że może się nimi zainteresować fiskus.                 

 

Prezenty uznawane są za darowiznę, która podlega podatkowi od spadków i darowizn – przypomina Dariusz Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy. Podatek od prezentów płaci się wówczas, gdy ich wartość przekroczy kwotę wolną od podatku, która wynosi:

  • 36 120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej
  • 27 090 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej
  • 5733 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że kwota wolna obowiązuje przez pięć lat, czyli liczy się wartość prezentów otrzymanych od jednej osoby w ciągu tego okresu.

 

Można jednak całkowicie uniknąć płacenia podatku od bardzo wartościowych prezentów nawet o wartości przekraczającej 27 090 zł - o ile zostały one wręczone przez członków najbliższej rodziny – uspokaja ekspert z Kancelarii Skłodowscy.  Chodzi o obowiązujące od 2007 roku zwolnienie dla tzw. zerowej grupy podatkowej.  Jest to grupa węższa niż grupa I, ponieważ nie zalicza się do niej teściów, zięcia i synowej. W tym celu trzeba tylko zgłosić fakt otrzymania prezentu do naczelnika urzędu skarbowego (na formularzu SD-Z2). Obdarowani mają na to sześć miesięcy od dnia otrzymania podarunku. Obdarowany nie może skorzystać ze zwolnienia jeżeli pieniądze zostały mu przekazane w inny sposób niż za pośrednictwem konta bankowego.

 

Jeśli rodzice czy rodzeństwo zamierzają przekazać większą sumę, powinni gotówkę przelać na konto. Osoby otrzymujące prezent, chcący uniknąć podatku od darowizny, muszą przed fiskusem udowodnić, od kogo ją otrzymali. Potwierdzenie przelewu lub wypełniony przekaz pocztowy stanowi odpowiedni dowód. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11.04.2014 r. o sygn. ILPB2/436-16/14-2/MK. 

 

Ze względów podatkowych lepiej, by wartościowe prezenty (np. ślubne) rodzice przekazali własnemu dziecku, bo tylko ono skorzysta z całkowitego zwolnienia z podatku.  Obdarowani przez teściów zięć lub synowa będą musieli rozliczyć na formularzu SD-3 podarunki przekraczające 27 090 zł. 

 

Inne zasady obowiązują w przypadku prezentów od znajomych i dalszych krewnych. W przypadku otrzymania prezentu od osoby należącej do II i III grupy podatkowej, o wartości nie przekraczającej odpowiednio 27 090 zł i 5 733zł, obdarowani nie muszą informować o nim fiskusa. Jeżeli jednak jest wyższa, w ciągu miesiąca do urzędu skarbowego składają druk SD-3. Następnie urząd skarbowy na podstawie złożonego zeznania wydaje decyzję o wysokości wymaganego podatku.

 

 

Osobom, które zapomną o rozliczeniu wartościowego prezentu, a podczas kontroli skarbowej powołają się na podarunki od rodziny, grozi zapłata 20-procentowej karnej stawki podatku – ostrzega Dariusz Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy.  Zazwyczaj powodem przeprowadzenia kontroli jest dokonana przez np. nowożeńców inwestycja - zakup nieruchomości, która nie ma pokrycia w ich zarobkach.

 

 Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marcysia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl