Produkty finansowe, których może potrzebować twoja firma


Produkty finansowe, których może potrzebować twoja firma
2019-06-06
• Z Barometru EFL za I kw. 2019 r. wynika, że najchętniej wybieranym przez MSP finansowaniem zewnętrznym jest leasing oraz kredyt.

W 2018 r. powstało w Polsce ponad 377 tys. firm. Wśród spółek prowadzących działalność w Polsce aż 99 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Podmioty te wytwarzają ponad 60 proc. krajowego PKB i zatrudniają 70 proc. spośród ogólnej liczby pracujących. Nie dziwi więc fakt, że instytucje finansowe tworzą coraz więcej produktów przeznaczonych właśnie dla MSP. Przedsiębiorca powinien wiedzieć, z jakich opcji może skorzystać na każdym etapie funkcjonowania firmy.

1. Pożyczki unijne na start lub rozwój działalności

W każdym województwie funkcjonują fundusze pożyczkowe zajmujące się udzielaniem firmom finansowania ze środków z Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat temu fundusze miały do dyspozycji jeden produkt, na jednym poziomie oprocentowania, a oferta skierowana była do jednej grupy odbiorców. Dziś ta oferta jest znacznie bardziej rozbudowana i mogą z niej skorzystać zarówno startupy, jak i funkcjonujące na rynku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

- Z tego typu pożyczki mogą skorzystać firmy na każdym etapie rozwoju, jednak ze względu na możliwe do pożyczenia sumy, jest to finansowanie przeznaczone przede wszystkim dla małych firm i startupów. Kwoty zaczynają się zwykle od 25 tys. zł, a kończą nawet na 2 mln. Oprocentowanie pożyczki w niektórych województwach może wynieść nawet zaledwie 1 proc. Zaletą pożyczek unijnych jest także indywidualne podejście do sytuacji firmy i co szczególnie istotne w przypadku startupów, możliwość udzielenia finansowania na podstawie prognoz, a nie wyników - mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

2. Leasing vs. kredyt

Z Barometru EFL za I kw. 2019 r. wynika, że najchętniej wybieranym przez MSP finansowaniem zewnętrznym jest leasing oraz kredyt. Każdy z tych produktów może być dla przedsiębiorcy korzystnym rozwiązaniem, a wybór jednego z nich powinien zależeć od kilku czynników. Chcąc kupić samochód czy maszynę na kredyt, musimy przedstawić w banku dodatkowe zabezpieczenie, np. nieruchomość. Firmy leasingowe, ze względu na wyspecjalizowanie właśnie w tej dziedzinie, potrafią ocenić rynek wtórny i płynność, a co za tym idzie - taki przedmiot wystarczy jako jedyne zabezpieczenie. Dzięki temu formalności nie są aż tak uciążliwe dla klienta. Kredyt jest natomiast bardziej elastyczny w kwestii czasu umowy – można ją zawrzeć na 10 czy nawet 15 lat. W leasingu, okres umowy często determinowany jest stawką amortyzacji i jest ściśle związany z ustawą o rachunkowości. Inaczej wygląda natomiast kwestia cesji - jest to łatwiejsze w leasingu, gdzie zmiany korzystającego są zresztą bardzo popularne. Wybór finansowania powinien więc być poprzedzonym analizą potrzeb danej firmy.

3. Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy jest szczególnie atrakcyjny dla firm, w których samochody są bardzo eksploatowane. W branżach, takich jak catering, firma musi mieć stały dostęp do sprawnych samochodów. Przy wynajmie, w razie kłopotów z autem, to na firmie udostępniającej samochody ciąży obowiązek jego naprawy i zorganizowanie pojazdu zastępczego. Jednak to stałe miesięczne koszty są najczęściej podawaną przez przedsiębiorców zaletą najmu. Od początku obowiązywania umowy aż do jej zakończenia, przedsiębiorca płaci stałą sumę, którą wynegocjował z firmą.  Najemca nie musi się martwić o nieprzewidziane wydatki, związane z naprawami czy o wysokie koszty ubezpieczenia. Istotną przewagą wynajmu nad leasingiem, szczególnie dla początkujących przedsiębiorców, jest brak konieczności wpłacania wkładu własnego, który wynosi zwykle 20 proc. wartości samochodu.

4. Faktoring

Ze względu na powszechne w Polsce zatory płatnicze, coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców cieszy się także faktoring, o czym świadczą dane finansowe firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów – ich obroty w 2018 r. wzrosły o 26,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

- Firma, która wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności (np. 90 dni), może czekać na płatność, a może też taką fakturę, a dokładnie wierzytelność z niej wynikającą - sprzedać. Jeżeli te faktury wystawia cyklicznie i handluje np. meblami, to musi kupić surowiec ze swoich pieniędzy, wyprodukować meble, sprzedać je często z odroczonym terminem płatności. Przez to tworzą się zatory płatnicze. Wyjściem w takiej sytuacji jest właśnie faktoring. Przedsiębiorca może przekazać fakturę do faktora, który najczęściej następnego dnia (lub czasem nawet tego samego) wypłaci tzw. zaliczkę faktoringową. Standard rynkowy to wypłacanie 80 proc. wartości faktury. Kontrahent w terminie wskazanym na fakturze opłaca ją, a faktor kompensuje wypłaconą zaliczkę z tą wpłatą, a resztę środków przelewa na konto firmy – dodaje Paweł Mazur.

5. Ubezpieczenia

Świadomość zalet posiadania ubezpieczenia wśród przedsiębiorców rośnie. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia posiadanego majątku, jak też ubezpieczenia OC związanego z możliwością wyrządzenia szkody osobom trzecim. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się również na cyberochronę – ubezpieczenie od skutków ataku hakerskiego, którego efektem może być długotrwała destabilizacja działalności przedsiębiorstwa lub utrata danych stanowiących tajemnicę handlową czy patentową, a także wyciek danych osobowych klientów. Ubezpieczenie od cyberataku pokrywa m.in. koszty dodatkowe prowadzenia działalności związane z zastosowaniem rozwiązań prowizorycznych, w tym koszty przeniesienia danych na inne serwery, przywrócenia reputacji lub wizerunku, porady prawnej, usunięcia skutków utraty danych. Co równie ważne, ubezpieczeniem można objąć także odpowiedzialność cywilną z tytułu wyrządzenia szkody osobom trzecim w wyniku ataku hakerskiego.

Źródło: ANG Biznes

 

 

 


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Wasze komentarze (23):

  • avatar
    ~leo, 2019-06-27 11:54:43

    I rzeczywiście masz harmonogram ustalony pod siebie jak o tym czytam?

  • avatar
    ~majlo, 2019-06-27 11:26:33

    @Gregs wszystko bardzo sprawnie i bez komplikacji. Doradcę mam dobrego

  • avatar
    ~Gregs, 2019-06-26 19:15:46

    @majlo było jakoś dużo formalnych spraw czy szybko przez to przeszedłeś?

  • avatar
    ~majlo, 2019-06-26 11:55:30

    ja też mam kupiecki w idea money i nie żałuję. Ludzie tam ok, dostosowalem sobie warunki do potrzeb i na razie nie narzekam

  • avatar
    ~Maro, 2019-06-24 21:17:58

    no tak, też to rozumiem, warto byc całkowicie pewnym ;) Powodzenia w wyborze!

  • avatar
    ~leo, 2019-06-24 18:29:33

    No tak, ale przeglądam też fora, artykuły, pytam ludzi, zawsze to trochę lepiej myślę

  • avatar
    ~Klaudio, 2019-06-24 11:08:30

    najlepiej popytać o szczegóły bezpośrednio w firmie, umówić się. Da się naprawdę dogadać, wszystko wytlumaczą

  • avatar
    ~Maro, 2019-06-22 18:12:18

    oj tego już niestety nie wiem, chyba lepiej pójść do źródła ;)

  • avatar
    ~leo, 2019-06-22 17:24:58

    to coś dla mnie.. a jak jest z terminami spłat? Wiesz coś więcej?

  • avatar
    ~Maro, 2019-06-21 21:49:50

    z tego co wiem to kupiecki jest fajną opcją jak masz sporo do zakupu w krótkim czasie materiałów

  • avatar
    ~leo, 2019-06-21 20:10:08

    Poczytałem trochę o tym kupieckim, ale gdyby ktoś tu miał więcej info to bardzo chętnie

  • avatar
    ~Bena, 2019-06-20 17:33:44

    wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz konkretnie..i w jakiej branży pracujesz..rozglądałeś się już za jakimiś ofertami?

  • avatar
    ~Biko, 2019-06-20 16:11:23

    nie ma się czego bać tylko poprzeglądać oferty faktorów a najlepeij spotkać się i porozmawiać o tym co nas interesuje. Od tego są w końcu żeby pomóc

  • avatar
    ~Mini, 2019-06-18 21:38:53

    ja bym się chcętnie dowiedział opinii o sprawdzonych firmach faktoringowych. Przymierzam się ale troche jak pies do jeza

  • avatar
    ~Soopy, 2019-06-18 20:54:33

    Nie, tu z pełnego, ale tym kupieckim też słyszałam, trochę mnie intryguje

  • avatar
    ~leo, 2019-06-17 21:20:58

    a może przypadkiem z kupieckiego? szukam o nim opinii

  • avatar
    ~Soopy, 2019-06-14 20:21:08

    @Miks ode mnie z idea money korzystają znajomi, polecają, zalezy też czego dokładnie potrzebujesz

  • avatar
    ~Miks, 2019-06-14 12:36:45

    a macie do polecenia jakichś zewnętrznych faktorów?

  • avatar
    ~Nana, 2019-06-13 20:58:49

    @leo, korzystasz z jakiejś alternatywy?

  • avatar
    ~leo, 2019-06-13 19:55:09

    Kredyt - ostateczność, z resztą bank również..

  • avatar
    ~Iks, 2019-06-12 10:19:51

    faktoring jest coraz czestszym rowzianiem dla tych którzy załozyli firme, ale kredytu w banku wziąć nie chcą lub nie mogą. Mniej wymagań a rózne opcje

  • avatar
    ~Berdard, 2019-06-10 16:11:02

    ostatnio sporo czytałem o różnych formach finansowania. Faktycznie faktoring wygląda dobrze w tym zestawieniu smeo.pl

  • avatar
    ~Soopy, 2019-06-08 17:44:35

    Wszystkie usługi mają jakieś korzyści, to pewne. Z tego co wiem, coraz głośniej robi się o faktoringu...mam wrażenie, że jest najprzyjaźniejszy dla przedsiębiorców


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl