Projektowanie ogrodów - jak zacząć?


Projektowanie ogrodów - jak zacząć?
2012-03-20
Jeżeli planujesz zaprojektować swój ogród musisz zastanowić się przede wszystkim nad tym, jaki cel ma mieć projektowany przez Ciebie teren.

W zależności od zainteresowań i indywidualnych wymagań danego człowieka projektowanie ogrodów jest sprawą, którą można różnie postrzegać. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas z pewnością będą chciały zagospodarować część miejsca tworząc niewielkie boisko. Oczywiście warto jest też pomyśleć o jakimś miejscu do opalania.

Kolejną sprawą, jaką obejmuje projektowanie ogrodów jest kwestia funkcji związanej z żywnością. Należy zastanowić się, czy ogródek ma dostarczać nam warzyw oraz owoców? Jest to bardzo ważne, ponieważ wyhodowana w ten sposób żywność może stanowić dla nas bardzo dobre rozwiązanie w okresie letnim. Jeżeli wstępnie rozpatrzymy powyższe zagadnienia, warto przejść do części projektowej.

Rozpoczynając projektowanie ogrodów należy przygotować sobie rzut naszej działki w odpowiedniej skali i rozpocząć szkicowanie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rośliny stale rosną, więc ustawienie ich zbyt gęsto może wpłynąć niekorzystnie na ich rozwój. Nie bójmy się wolnych przestrzeni, ponieważ są one niezbędne tak samo, jak miejsca obsadzone roślinnością.

Przy projektowaniu swojego ogrodu należy pamiętać, że nie powinno się go traktować zbyt standardowo. Proste, krzyżujące się ze sobą ścieżki z fontanną zlokalizowaną w samym centrum, nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Kolejną sprawą jest to, że rośliny powinny się układać piętrowo. Projektanci zazwyczaj kierują się zasadą wyższej roślinności ku ogrodzeniu, natomiast niższej im bliżej środka. Projektowanie ogrodów, podobnie jak malarstwo, opiera się na zasadzie celowego używania poszczególnych kolorów. Jeżeli nasz ogródek jest niewielki i chcemy aby nabrał przestrzeni, powinniśmy stosować przede wszystkim tonację zielono-niebieską, dzięki czemu uzyskamy efekt optycznego oddalenia.

Następną, ważną kwestią jest unikanie wprowadzania zbyt dużej ilości gatunków. Mieszanie ze sobą roślin "konfliktowych" może sprawić, że nie będą one poprawnie się rozwijać. Z tego względu powinniśmy wziąć pod uwagę, że projektowanie ogrodów powinno być tak obmyślane, by korzystnie wpływało na rośliny i  że należy sadzić dane krzewy czy kwiaty w "przyjaznym" otoczeniu. Jeżeli będziemy tego przestrzegać, z pewnością ogród sprawi nam wiele radości.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

obrazy

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    andzia15031985 , 2012-03-20 20:26:54

    ja mam super oczko wodne w ogrodzie ktore sama zaprojektowalam


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl