Projketowanie wnętrz - styl skandynawski


Projketowanie wnętrz - styl skandynawski
2011-05-22
Bezkresne przestrzenie i naturalna przyroda – taka jest Skandynawia. To właśnie z tych walorów bierze swe początki styl skandynawski – naturalny i bezpretensjonalny. Czym jeszcze charakteryzują się wnętrza w stylu skandynawskim i jak je urządzić? Większość osób zapytana o pierwsze skojarzenie dotyc
Większość osób zapytana o pierwsze skojarzenie dotyczące Skandynawii bez zastanowienia odpowie: przestrzeń. Taki właśnie jest styl skandynawski, którego ważną  cechą jest niewątpliwie minimalizm. W błędzie są jednak ci, którzy uważają, że wiąże się on z chłodem i nieprzyjaznym charakterem wnętrz. W żadnym razie nie można wiązać tego stylu z surowością i ascetyzmem. Choć - jak już wspomniano - preferuje on minimalizm, to ciepła i miękkości dodają mu wykorzystywane naturalne materiały, dzięki którym można bardziej „oswoić" wnętrze. Dlatego obok minimalizmu, obowiązkowo należy wspomnieć o funkcjonalizmie, czy też inaczej mówiąc - o użytkowości wnętrza. W wyniku połączenia tych dwóch charakterystycznych cech udało się uzyskać wnętrza z jednej strony proste, nieprzeładowane niepotrzebnymi meblami, a z drugiej strony wygodne i przyjazne. Jednym z „fundamentów" skandynawskich wnętrz jest niewątpliwie podłoga, dlatego to właśnie od niej powinniśmy rozpocząć urządzanie pomieszczenia. Podstawowym materiałem jest oczywiście drewno - nie tylko ze względu na łatwą dostępność w Skandynawii, ale również (a może nawet przede wszystkim) ze względu na umiłowanie mieszkańców tego regionu do naturalnych materiałów. Studio Projektowanie wnętrz Kraków doradza aby uzyskać charakterystyczne dla stylu skandynawskiego linie proste powinniśmy wybrać posadzki drewniane: parkiet lamelowy, deski parkietowe czy też dyle. Ważna jest również odpowiednia długość poszczególnych elementów. W przypadku parkietu lamelowego jego klepki osiągają długość do 50 cm, w przypadku desek parkietowych - do 1,4 m, natomiast dyle - nawet 4 m. Ściany są wykończone materiałami w naturalnych kolorach lub pastelach. We wnętrzach dominują przede wszystkim jasne kolory, które pozwalają rozświetlić pomieszczenia. Zazwyczaj do wykończenia ścian używa się farb zapewniających możliwie gładką powierzchnię. Do stylu skandynawskiego pasować będą również ściany wykończone boazerią wykonaną z drewna sosnowego, jodłowego czy też świerkowego. By wnętrze stało się bardziej przytulne można zastosować również tapety z delikatnymi wzorami kwiatowymi lub pasiastymi. Jeśli chcemy użyć tapety z fakturą najlepiej by ona jednokolorowa. Odmiana duńska stylu skandynawskiego wprowadziła również na ściany fornir - bardzo cienkie arkusze drewna, które zachowują ciągłość wzoru. Najczęściej są to forniry bukowe lub brzozowe, chociaż spotyka się również bardziej egzotyczne gatunki, jak np. wenge czy tek. Ze względu na specyfikę klimatu i stosunkowo niewielką ilość słońca dominują pomieszczenia z dużymi przeszkleniami, które pozwalają maksymalnie wykorzystać światło naturalne wpadające do wnętrz. Z tego samego powodu okna często pozostają nieosłonięte.

Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl