Przewodnik po lotniskach przyszłości - nowy raport Amadeus


2011-04-11
Nowy raport, zatytułowany „Przewodnik po lotniskach przyszłości”, prognozuje zmiany na nowoczesnych lotniskach i prezentuje technologie, które w najbliższych 10-ciu latach pozwolą eliminować frustracje pasażerów, jednocześnie podwyższając komfort podróżowania.

Opracowany przez Norma Rose'a z Travel Tech Consulting Inc raport ujawnia, że pasażerowie na lotniskach całego świata wciąż stykają się z problemami doświadczanymi podczas odpraw, odbioru i odprawy bagażu oraz dyskomfortem związanym z procedurami bezpieczeństwa.

Raport, którego celem jest inspirowanie nowego podejścia w branży turystycznej, stworzono na podstawie danych wyjściowych zgromadzonych podczas globalnych badań przeprowadzonych przez JD Power na zamówienie firmy Amadeus, w ramach których zebrano opinie 2978 podróżnych.

Najważniejsze wnioski:

Podróżni domagają się usprawnień w zakresie obsługi zakłóceń lotów oraz obsługi bagażu

43% respondentów uznaje obsługę zakłóceń lotów za najważniejszy obszar wymagający poprawy. Nowe rozwiązania i poprawa obsługi bagażu są istotne dla 34% podróżnych, podobny procent podróżnych skarży się na opóźnienia przy odprawach biletowych i bagażowych oraz odbiorze bagażu.

Duże zapotrzebowanie na usługi informacyjne i samoobsługę
Niemal 40% podróżnych deklaruje, że chętnie korzystałoby z usług udostępniających aktualne informacje za pośrednictwem własnych urządzeń przenośnych podających status bagażu oraz wskazówki dotyczące poruszania się po lotnisku. Jedna trzecia respondentów oczekuje większych możliwości samoobsługi, w tym możliwości zakupu dodatkowych usług za pomocą terminali samoobsługowych oraz samodzielnego znakowania bagażu.

Wrażenia z lotnisk wpływają na postrzeganie linii lotniczych
Jeśli pasażerowie muszą czekać w kolejce do odprawy średnio ponad 30 minut, ich subiektywna ocena linii lotniczych spada o 10%.

Raport zawiera optymistyczne prognozy zmian, jakich w ciągu dekady można się spodziewać dzięki wdrożeniu nowych technologii, które pomogą rozwiązać wiele problemów, doświadczanych na lotnisku. Należą do nich m.in.:

Odprawa zbliżeniowa (one-touch check-in) i monitoring postępów: smartfony i tablety wyposażone w rozwiązania łączności o lokalnym zasięgu (near field communication, NFC) mogą umożliwić odprawy zbliżeniowe, jeśli porty lotnicze wdrożą na terenie czujniki NFC. Ułatwiłoby to maksymalnie proces odprawy pasażerów i mogłoby nawet umożliwić liniom lotniczym lokalizowanie pasażerów w obrębie portów, sprzyjając zwiększeniu efektywności ich obsługi.

Stałe oznakowanie bagażu: wprowadzana obecnie technologia RFID (Radio Frequency Identification) umożliwi tworzenie stałych oznakowań bagażowych, zawierających np. informacje o pasażerach uczestniczących w programach lojalnościowych oraz umożliwiających śledzenie drogi bagażu na lotnisku podczas jego transportu do samolotu i na lotnisku docelowym. Zapewni to dostęp do aktualnych informacji o bagażu - szczególnie istotnych w przypadku zakłóceń w lotach.

Pomocne tablety: upowszechnienie się podręcznych komputerów typu tablet ułatwi dostęp pasażerom do przydatnych informacji czy wspomoże odprawy w godzinach szczytu.

- Patrzymy z optymizmem na przyszłość wszystkich zaangażowanych we współpracę nad wyeliminowaniem problemów, które trapią pasażerów na lotniskach. Urzeczywistnienie wizji nakreślonych w tym raporcie wymagać będzie współpracy linii lotniczych, operatorów lotnisk, obsługi naziemnej i handlowców. Naszym priorytetem jest pomagać im w zapewnianiu podróżnym większego komfortu przez dostarczanie rozwiązań usprawniających relacje między liniami i portami lotniczymi, a ich klientami - komentuje raport Julia Sattel, wiceprezes firmy Amadeus ds. informatyki dla linii lotniczych.

Norm Rose z firmy Travel Tech Consulting, Inc, autor raportu, dodaje: - Nie ulega wątpliwości, że głównymi tematami, jeśli chodzi o lotniska przyszłości, będą samoobsługa i rozwiązania mobilne. Wszechobecność sieci oznacza, że pasażerowie będą zawsze online i co się z tym wiąże, oczekiwać będą nieustannej łączności ze światem. Nawet proste innowacje, takie jak możliwość sprawdzenia, czy bagaż pasażera znalazł się na pokładzie samolotu, mogą w znakomity sposób zmniejszyć stres i poczucie niepewności. W związku z tym, aby naprawdę zrealizować ową wizję lotniska przyszłości, linie i porty lotnicze muszą inwestować w nowe systemy, automatyzujące czynności manualne, ułatwiające wymianę informacji i zapewniające aktywną komunikację z pasażerami.

Raport „Przewodnik po lotniskach przyszłości" („Navigating the Airport of Tomorrow") dostępny jest pod adresem www.amadeus.com/AirportOfTomorrow

***


Informacje o firmie Amadeus
Amadeus to wiodący dostawca zaawansowanych rozwiązań technologicznych i usług przetwarzania danych dla światowej branży turystycznej.

Docelowe grupy klientów firmy to dostawcy usług turystycznych (np. linie lotnicze, hotele, przewoźnicy kolejowi, przewoźnicy promowi), sprzedawcy usług turystycznych (biura podróży, w tym online) i odbiorcy (firmy jak i turyści indywidualni).

Amadeus opiera swoją działalność na modelu biznesowym bazującym na transakcjach. W 2010 roku system Amadeus przetworzył ponad 850 milionów transakcji.

Amadeus ma swoje placówki w Madrycie (siedziba główna firmy i dział marketingu), Nicei (dział rozwoju) i Erding (dział operacyjny - centrum przetwarzania danych) oraz biura regionalne w Miami, Buenos Aires, Bangkoku i Dubaju. Firma Amadeus świadczy usługi dla klientów za pośrednictwem 73 lokalnych Organizacji Handlowych Amadeus obejmujących swoją działalnością 195 krajów.

Spółka jest notowana na giełdach w Madrycie, Barcelonie, Bilbao i Walencji pod symbolem „AMS.MC". W 2010 roku firma odnotowała zysk w wysokości 2,683 mln euro oraz EBITDA w wysokości 1,015 mln euro. Amadeus zatrudnia na całym świecie ponad 10 270 pracowników, reprezentujących 123 narodowości.

Więcej informacji o firmie Amadeus można znaleźć na stronie internetowej www.amadeus.com.pl

Więcej informacji na temat działań firmy Amadeus w zakresie finansów i inwestycji można znaleźć na stronie www.investors.amadeus.com

Kontakt dla mediów

Joanna Parasiewicz
Account Director
Dział Nowych Technologii
Sigma International (Poland) LTD
tel: +48 22 628 04 88, 628 05 93 wew. 140
e-mail: joanna.parasiewicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl

Elżbieta Więckiewicz
Account Manager
Dział Nowych Technologii
Sigma International (Poland) LTD
tel: +48 22 628 04 88, 628 05 93 wew. 108
e-mail: elzbieta.wieckiewicz@sigma.com.pl
www.sigma.com.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EW

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl