Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie z energooszczędną, modułową siedzibą


2023-11-20
Prefabrykowana, drewniana konstrukcja modułowa nowej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy

ZDJĘCIA (fot. archiwum RDLP w Szczecinie): https://wetransfer.com/downloads/addcbfe116d5817c94d3495520037c0220231120100345/0a89af6879f670e818f1b5f1107efd3320231120100416/bd9fda

 

Prefabrykowana, drewniana konstrukcja modułowa nowej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie powstała w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Autorem projektu i wykonawcą konstrukcji modułowej drewnianej jest gdańska firma EKOINBUD, specjalizująca się w budowie nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej.

 

Budynek o całkowitej powierzchni 3,191 m2 jest kolejną realizacją, którą firma EKOINBUD przygotowała dla Lasów Państwowych. Z uwagi na wymogi, jakie stawia budownictwo modułowe w kwestii stref funkcjonalnych oraz odpowiedniego doświetlenia pomieszczeń, obiekt został zaprojektowany w technologii mieszanej łączącej elementy żelbetu, drewna i elementów modułowych drewnianych, jako dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, przygotowany na podstawie o kształcie litery T.

 

W ramach projektu przygotowanego dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaprojektowaliśmy i jako podwykonawca zrealizowaliśmy energooszczędny budynek biurowy przeznaczony do celów administracyjnych wraz z zapleczem garażowo-magazynowym – mówi Bogumiła Kasprzyk, project manager EKOINBUD. Naszym zadaniem było wykonanie modułowej konstrukcji drewnianej budynku administracyjnego o kubaturze 17311m3. Został on wtopiony w zaprojektowaną na działce zieleń, która z jednej strony tworzy dla niego tło kompozycyjne, a z drugiej - wypełnia pustą przestrzeń i wizualnie go pomniejsza.

 

Elewacje tego prefabrykowanego obiektu zostały wykończone szarą okładziną elewacyjną z płyt włóknowo-cementowych. Jednocześnie odsłonięte belki konstrukcyjne z litego drewna BSH stanowią integralną część elewacji, budując silny rytm wertykalny. Nawiązują one do porządku w jakim drzewa, budując strukturę lasu, dzielą się przestrzenią.

 

Ważnym elementem całości założeń projektowych był również kontekst otoczenia działki, na której zlokalizowana jest inwestycja – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD. Okoliczna zieleń otaczająca budynek modułowy miała być integralnym elementem całej kompozycji kubaturowo-kolorystycznej. Pokrycie dachów obiektu zielenią oraz wykorzystanie drewnianych elementów elewacji w postaci belek konstrukcyjnych dodatkowo dopasowuje obiekt Lasów Państwowych do otoczenia.

 

Energooszczędny budynek biurowy Lasów Państwowych w Szczecinie został zaprojektowany z uwzględnieniem systemu odnawialnych źródeł energii (OZE), w skład którego wchodzą pompy ciepła z pionowym, gruntowym wymiennikiem oraz panele fotowoltaiczne. Zastosowanie takich rozwiązań projektowych, wraz z energooszczędną technologią prefabrykowaną, znacząco wpłynęło na obniżenie kosztów utrzymania obiektu.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

mateuf8

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl