Rękawice lateksowe a objawy uczulenia


2019-04-19
Jakiś czas temu nie wyobrażaliśmy sobie, że lateks może być tak silnym alergenem - korzystamy z niego często na co dzień, nosząc rękawice lateksowe, ale także prezerwatywy. A jednak, coraz więcej osób, zwłaszcza przy regularnym użytkowaniu, zaczęło obserwować objawy alergii. Jak możemy ją rozpoznać?

Komu grozi alergia na lateks

Jak z wszystkimi silnymi alergenami, tak i w przypadku lateksu narażeni na reakcje alergiczną są tak naprawdę wszyscy. Zależy to bowiem od częstotliwości korzystania z wyrobów lateksowych. Substancje uczulające wytwarzają się podczas "spotkania" białek skóry z lateksem. W tym momencie układ odpornościowy zapamiętuje alergen i reaguje na niego przy następnym spotkaniu. Jeśli są one częste, reakcje również się nasilają. Nic zatem dziwnego, że najczęściej na tę przypadłość cierpią członkowie służby zdrowia - personel medyczny, lekarze - ale także pacjenci czy pracownicy firm zajmujących się obróbką spożywczą. Badania pokazują także, że na uczulenie na lateks narażone są także osoby już uczulone na inne substancje, zwłaszcza na trawy, zboża, brzozę czy bylicę, ale również na alergeny pokarmowe: orzechy, pomidory, kiwi czy banany.

Objawy alergii na lateks

Alergia na lateks może objawić się natychmiast po kontakcie z alergenem, po około 30 minutach, dopiero po 24-48 godzinach bądź przy dłuższym narażeniu skóry na kontakt, na przykład w sytuacji, w której rękawice lateksowe noszone są każdego dnia.

Objawy są bardzo łatwe do rozpoznania i jak w przypadku większości alergii, nie należą do przyjemnych. Należy jednak uważać i nie bagatelizować tego problemu, gdyż alergia na lateks może skończyć się nawet szokiem anafilaktycznym. Najczęstszymi objawami są:
•    pokrzywka (w obrębie skóry narażonej na kontakt z lateksem)
•    kichanie, swędzenie w gardle, katar
•    łzawienie oczu, pieczenie, czasem także światłowstręt
•    duszności
•    uczucie pieczenia, "gorącej skóry", swędzenie, wysypka.

Aby upewnić się, że objawy związane są z uczuleniem na lateks, należy zrobić odpowiednie testy korzystając z pomocy alergologa. Jednak jedną z pierwszych reakcji po wystąpieniu tego typu objawów powinno być zaprzestanie korzystania z lateksu.

Jak radzić sobie z alergią na lateks?

Oczywiście - przestać narażać organizm na jego działanie. Rękawice lateksowe to nie jedyny typ rękawiczek przeznaczonych dla lekarzy czy przemysłu. Możemy znaleźć także rękawice nitrylowe i winylowe, które swobodnie zastępują lateks. Producenci prezerwatyw także wyszli naprzeciw konsumentom, tworząc produkty bez lateksu. Żadne inne wyjście nie przyniesie pożądanych skutków. Badania nie wskazują, by leczenie farmakologiczne było skuteczne w przypadku tej alergii.


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl